Interpretarea analizelor... examen urina, calciu, colesterol, glicemie

26-01-2009
avril
Nu este medic/terapeut
avril
Buna ziua.
Mentionez ca este vorba de o fata 21 ani:
WBC 9.1
NE 48.6 %
LY 43.1%
MO 7.7 %
EO 0.6 % SCAZUT
BA 0.0 % SCAZUT
NE 4.4
LY 3.9 MARIT
MO 0.7
EO 0.1
BA 0.0

RBC 4.22
HGB 12.7
HCT 36.0 SCAZUT
MCV 85.2
MCH 30.1
MCHC 35.3
RDW 11.6
PLT 346
MPV 8.1
PCT 0.282
PDW 15.6

vsh 10
calciu 9.7 ; colesterol 152 ; alt tgp 14.00 ; glicemie 89 ;
trigliceride 156.00 marit
aslo negativ
Examen urina: bilirubina + ; urobilinogen 2mg dl ; corpi cetonici absenti ; acid ascorbic absent ; glucoza absenta ; nitriti absenti ; sediment urinar: foarte rare epitelii poligonale mucus prezent ; proteine, leucocite si eritrocite absente ; densitate 1.020 ; ph 6.
Exudat faringian: staphyococcus aureus si streptococ beta hemolitic absente.
VDRL, test hiv si hepatitele toate negative.

Mentionez ca in copilarie intre 9 si 11 ani am facut tratament cu moldamin pentru tratarea reumatismului acum vindecat, am fost mereu moderat anemica.
Acest set de analize a fost facut acum o saptamana, am mai facut altele acum 3 saptamani in care WBC era 10.00, limfocitele tot cam 3.9. De doi ani imi fac analizele cam odata la 3-4 luni si de 2-3 ori am avut ca rezultat la WBC in jur de valoarea 10 (prima data am observat aprox acum 2 ani). Mi se spune mereu ca nu e nimic. Mentionez ca am efectuat si o urocultura care a iesit buna.
In prezent mai am cateodata dureri de oase si coloana destul de nesemnificative ca intensitate, duc o viata sedentara, iar acum 1 an si cateva luni am smtit in zona inghinala un mic nodul care s-a retras in 2-3 zile de la sine. Un alt lucru ar fi ca am luat in greutate in jur de 13 kg intr-un an, fara a-mi schimba obiceiurile alimentare. O stare in general proasta, rezistenta foarte redusa la oboseala, iar acum cateva luni am facut de 2 ori scaun cu sange. Acest numar de leucocite mai mare ar trebui sa ma ingrijoreze.
Va rog sa ma ajutati cu parerea dumneavoastra. Va multumesc.
5 comentarii
0
26-01-2009, ora 14:17
alexionuzty
Nu este medic/terapeut
alexionuzty
Nr. leucocite nu ar trebui sa te deranjeze prea tare. In cazul afectiunilor reumatice se intalneste nr crescut de leucocite. nr tau de leucocite e la limita superioara a normalului.Ceea ce ma nedumereste pe mine sunt acele scaune cu sange.acestea ar trebui cercetate...avand in vedere si anemia.deci.mergi la dr de familie si discuta cu el si sa vedeti care e abordarea. Multa sanatate!
0
27-01-2009, ora 08:54
avril
Nu este medic/terapeut
avril
Asa m-am gandit si eu initial, tocmai de aceea am efectuat un ASLO care dupa cum se vede a iesit negativ.
0
27-01-2009, ora 11:02
alexionuzty
Nu este medic/terapeut
alexionuzty
Numarul de leucocite e normal...dar la limita superioara...deci eu zic ca nu ar trebuie sa-ti faci griji. Plus ca aparatele mai dau si erori de ordinul 1 pana l 1500 sau 2000 in plus sau un minus. Ca sa nu mai zic ca si la mine a iesit cam ca la tine 8.7, 10.7 si 11.4 /bine ca ultimile valori au fost recoltate dupa amiaza si sub stres. Eu as zice sa vezi ce e cu sangele ala din scaun...poate acolo e problema. Dar cel mai bine sa vb cu dr. de familie si spunei tot. Discut cu tine nu ca dr ci ca un inscris la acest forum. Succes si multa sanatate!
0
27-01-2009, ora 12:23
avril
Nu este medic/terapeut
avril
OK. M-am mai linistit. Multumesc mult pentru parere. O sa merg cat mai repede la medic.
0
01-02-2009, ora 15:32
avril
Nu este medic/terapeut
avril
Am gasit cat de cat explicatia. Am descoperit o rana sangeranda pe col uterin cand am mers zilele astea la un control ginecologic si banuiesc ca de aici leucocitoza si valoarea scazuta a hematocritului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.