Interpretarea papanicolau

04-09-2010
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
Buna,

va scriu in numele unei prietene. Are 38 ani, o nastere, un fibrom( care in sarcina a crescut, asta acum 5 ani, ulterior a mai scazut si pentru care nu s-a recomandat operatia ?(??).
Recent si-a facut un examen Papnicolau cu urmatoarele rezultate:
- frotiu clasic, celule metaplaziate pavimentos
rezultat: negativ pt leziune maligna
infectii: candida, flora - bacili frecv, PMN -relativ frecv.
alte modif nonneoplazice: inflamatorii
citodiagnostic: CII - inflamator
recomandare dupa tratament AI
As dori o interpretare mai clara a frotiului.
Momentan raceste ff des "jos", cu dureri ce radiaza in spate.Au legatura cu fibromul? Acesta nu ar
Va multumesc, trebui totusi operat?
Carmen
2 comentarii
0
04-09-2010, ora 16:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fibroamele uterin asimptomatice, deci cele care nu creeaza nici un fel de probleme, nu se opereaza. Testul facut este bun, se spune clar ca nu are leziuni cu potential malign, ci numai o infectie genitala care se poate trata. Durerire nu au legatura cu fibromul.trebuie tratata aceasta infectie , si daca "raceste foarte des jos " cred ca si partenerul ar trebui tratat.
0
08-09-2010, ora 15:26
i mihaela
Nu este medic/terapeut
i mihaela
buna ziua!am facut si eu un papanicolau la 6 saptamani dupa ce am nascut.am 2 copii adusi pe lume prin cezariana.am 26 de ani iar papanicolaul nu a iesit bine
a iesit 2/3, mai mult 3 asa mi a zis medicul:evaluarea frutilului-satisfacator, alterari reactionale si reparative tipice-inflamatie, celule pavimentoase-ascus(celule scuamoase atipice).ascus-fara specificatie in context inflamator.cu 2, 3 zile inainte sa merg la medic tin sa precizez k mi au aparut niste scurgeri abundente, , medicul la care am facut papanicolaul nu mi a dat niciun tratament trimitandu ma la alt medic.am mers cu rezultatul testului la alti 2 medici care mi au dat 2 tratamente diferite.primul mi a dat supozitoare indometacin, ovule si canesten, iar cel de al doilea medic mi a dat un tratament timp de 3 luni 10 zile din luna:ovule preparate si irigatii vaginale cu bicarbonat, tantum roza, gynosept.aceasta este ultima luna in care fac tratamentul si tr sa merg la medic.spuneti mi va rog ce parere aveti si dumneavoastra.va multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.