Interpretarea rezultatelor CT ului

12-07-2018
AdamTedora
Nu este medic/terapeut
AdamTedora
In urma CT ului am primit ca si rezultate diagnosticul: Sinuzita maxilara stanga cu formatiune chistica neiodofila de 16 mm. Va rog frumos sa imi explicati ce inseamna mai exact formatiune chistica neiodofila si cat de grav este. Mi s-a spus de asemnea ca e nevoie de operatie.. un sfat va rog!
5 comentarii
0
12-07-2018, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cauza frecventa a acelui chist.. poate fi o infectie dentara sus sub sinus
in acest caz se fac radiografii la radacina dintilor de sus si se consulta un medic de la chirurgia maxilo-faciala
2 la ORL...se decide tratamentul doar dupa ce se compara ce a iesit la CT si simptomele pacientului
0
12-07-2018, ora 21:03
AdamTedora
Nu este medic/terapeut
AdamTedora
Am înțeles asta, mulțumesc..dar ce înseamnă mai exact “neiodofil”
0
13-07-2018, ora 09:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e important penru DVS
afinitate pentru iod a unor celule
0
14-07-2018, ora 12:19
AdamTedora
Nu este medic/terapeut
AdamTedora
Va mulțumesc frumos. Rezultatele sunt ale mamei mele și este speriata crezând ca are legătura cu cancerul
0
01-08-2020, ora 15:46
AndraGhe92
Nu este medic/terapeut
AndraGhe92
Buna ziua, va rog sa imi dati un sfat, de mica ma confrunt cu sinuzita cronica bacteriana cu Stafilococ auriu MRSA, am incercat tot felul de antibiotice si spayuri nazale plus o operatie de polipi la 23 de ani, cu nimic nu mi se negativeaza bacteria si mereu am leucocitele marite si Vsh, am stari de rau iar nasul nu il pot curata cu nimic, mucozitatile mi se scurg in gat dar foarte putin... in rest este ft uscat si nimic nu ma anuta sa drenez, ma gandeam sa iau ca o ultima sansa un aparat de aerosoli insa nu stiu ce substante sa folosesc avand in vedere ca eu mai am si alte boli cronice, Thalasemie Majora, in tratament cu Exjade, transfuzii la 3 sapt, egilok de 50 mg pe zi. si mai multe.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.