interpretarea rezultatului markerului tumoral CA 125

25-04-2012
kaylie
Nu este medic/terapeut
kaylie
Buna ziua,
Am fost la o consulatie la ginecolog pt intarzierea ciclului menstrual (pe care o aveam de fapt inca dintotdeauna) si mi s-a recomandat un set de analize. Nivelul hormonilor a fost normal, insa la markerul tumoral CA 125 am obtinut rezultatul de 154, mult peste valoarea normala. La echografie nu s-a observat chisturi ovariene sau orice alte modificari, endometriul era un pic subdesvoltat. Am 30 de ani. Am inteles ca CA 125 nu este un test destul de specific si nici destul de sensibil, dar totusi indica formatiuni maligne. V-asi ruga sa ma ajutati la interpretarea acestui rezultat, sa-mi clarificati cate sanse am sa am sau sa nu am o forma de cancer. Pot avea acest nivel si la o conditie benigna?
Astept mult raspunsurile, multumesc.
1 comentarii
0
28-04-2012, ora 13:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu siguranta ca CA 125 nu este un marker specific cancerului de ovar si nici cancerului per total. el creste si in mai multe conditii/boli benigne cum ar fi endometrioza, anumite boli inflamatorii pelvine sau pur si simplu in timpul menstruatiei sau in sarcina. ai motie sa suspectezi o sarcina ? defapt... la varsta ta in conditiile unei menstruatii care intarzie foarte mult, acesta e printre primele lucruri care trebuiesc excluse. deci ai cel putin un test de sarcina facut ?

abia ulterior are rost si se poate trece la alte ipoteze.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.