interstitie pulmonara bilaterala accentuata

19-07-2010
iubitzicag
Nu este medic/terapeut
iubitzicag
buna ziua in luna aprilie am facut inceput de aprindere de plamani (asa mi-a zis medicul de familie), am luat antibiotice insa au persistat niste dureri de spate.Luna aceasta m-am hotarat sa merg din nou la medicul de familie pentru aceste dureri mentionez ca nu aveam tusa sau alte simptome de raceala.Durerea e in zona plamanilor si uneori desi trag aer in piep simt ca nu e suficient.M-a ascultat la plamani find sigura ce este de la coloana, dar mi-a dat sa fac si radiografie la coloana si plaman.Azi am fost dupa rezultat si mi-a scris pe bilet aproximativ :, , interstitie pulmonara bilaterala accentuata". Medicul de familie nu m-a prea lamurit intrebandu-ma daca m-am racit de curand iar raspunsul meu e nu, tratamentul oferit este paracetamol plus, eurospal si co-trimell timp de 7 zile.Poate fi urmele raceli din aprilie?trebuie sa imi fac mai multe griji ?ce anume inseamna diagnosticul pus de cei de la radiografie?
1 comentarii
0
22-10-2019, ora 21:46
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Nu este nimic specific, poate fi de la acea pneumonie, poate fi de la fumat, de la o răceală/viroză, poate fi o pneumonie interstițială. Mergeți la consult la pneumologie și arătați-le și rezultatul de la radiografie. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.