Intertrigo candidozic al adultului

03-10-2008
nona123
Nu este medic/terapeut
nona123
Am intertrigo candidozic al adultului cu fisuri interfesiale si submamare.
Dermatologul mi-a dat mai multe feluri de creme antifungiale care fac prea putina diferenta si nu am reusit sa termin problema. Revine mereu si din ce in ce mai viguros. Asta se intimpla cam de un an.
Am citit despre tratamente cu coloranti, cu propolis si altele.
Cum pot sa scap de aceasta problema foarte neplacuta si enervanta.
Am citit de asemeni ca ar trebui folosit un antibiotic (unguent) pentru o candida bacteriala.
Ce unguent recomandati sau ce alte metode as putea folosi ( in afara de higiena pe care o stiu)
2 comentarii
0
03-10-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Intertrigo=infectie cutanata situata in plicile pielii:; candidozic= provocat de ciuperca candida albicans( deci nu de o bacterie!); Se manifesta printr-o leziune care incepe din profunzimea plicii care devine rosie, zemuinda, cu un guleras alb, mancarimi. Pentru ca medicul care ti-a recomandat cremele antifungice a uitat(sau a crezut ca sti )sa-ti spuna ca apa, ca agent de curatare, nu se utilizeaza in zona tratata antifungic. (apa favorizeaza inmultirea ciupercii ascunsa in plicile pielii !!) Pe durata tratam.antifungic se pot utiliza, ca agent de curatare, unguente cu propolis (nu tinctura caci ustura!)care sunt si antiseptice.(se pot utiliza si alte antiseptice) Recidiva, obisnuit, are ca explicatie o tratare prost aplicata, numai rareori, la pacientii imunodeprimati cu infectii severe se utilizeaza un tratam. antifungic general. Cu bine!
0
04-10-2008, ora 00:00
nona123
Nu este medic/terapeut
nona123
Multumesc foarte mult pentru mesajul de la vbaltaretu. Intradevar, nu mi-a spus nimeni despre nefolosirea apei in timpul tratamentului. De doua zile ma dau cu propolis si se pare ca arata ceva mai bine, In orice caz mincarimea a scazut mult. As mai vrea sa mai intreb care anume crema credeti ca e cea mai buna si pentru cit timp sa o folosesc. Poate puteti sa-mi recomandati si ceilalti agenti de curatare (antiseptice) fiind o zona destul de mare de intretinut. Inca odata, multe multumiri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.