interventie chirurgicala canin incus

30-01-2013
eleni87
Nu este medic/terapeut
eleni87
Buna dimineata, acu 2 luniam suferit o interventie chirurgicala, pt extractia unui canin inclus, ce avea o pozitie putin neobisnuita, din radiografie rezulta ca avea radacina in locul unde ar fi trebuit iar varful la radicina dintelui cel mare, pe partea dreapta, deci era orientat cu varful in sus si radacina in jos,. dupa o interventie de 2 ore in care mi s-au facut 2 gauri, deoarece nu a fost gasit unde se presupunea ca ar avea radacina, 5 anestezii si o freza rupta, cu greu a fost extras, dentistul nemai vazand un astfel de caz.
La vreo 3 saptamani de la operatie am ramas fara miros pe partea respectiva, si ma doare inauntru la baza nasului, mai exact sub nara dreapta, tin sa mentionez ca in momentul interventiei, doctorul nu mi-a pus nici macar o grefa de os in locul caninului scos, am dureri, desi pe afara arata bine As vrea sa stiu daca mirosul il pot pierde in urma interventiei, nu definitiv (mai simt cam 10-15 %), explicatia doctorului a fost ca e din cauza operatiei de deviatie de sept care am facut-o acu 1 an, insa nu am avut nici o problema cu mirosul pana la interventia de la dinte.
Inca ma doare la anumite miscari (simt ca ma tine ceva), circa 1 cm de gingie inca nu-l simt, e carne moarta, in cat timp isi revine ? si cand voi putea sa-i fac implantul? in cate luni osul se va reface de la sine, si voi putea sa-mi pun implantu fara sa am surpriza neplacuta sa cada dupa un timp ca nu a fost osul refacut. o zi buna
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul