Intindere abdominala sau fisura a coastei ?

26-05-2009
george1234
Nu este medic/terapeut
george1234
Practic arte martiale semi-contact si in urma cu ceva timp am primit o lovitura in zona dreapta, sub coaste, langa ficat.A urmat o durere timp de 4 saptamani care a scazut treptat(evident nu am facut sport in aceasta perioada), timp in care am facut si o analiza la ficat care nu avea probleme.Dupa ce a disparut durerea m-am apucat iarasi si totul a mers bine pana astazi cand am primit o lovitura in acelasi loc si durerea a reinceput.
As vrea sa stiu ce pot avea intindere abdominala, fisura a coastei(probabil legat de ficat nu poate fi nimic), cum se poate scurta timpul de regenerare si daca mai are rost sa continui sportul acesta riscand sa primesc alte lovituri in aceeasi zona ?
2 comentarii
0
27-05-2009, ora 19:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fa o ecografie abdominala ca sa vezi starea ficatului.Si daca nu inveti sa te aperi si sa barezi aceste lovituri [ in asta consta esenta acestui sport, defensiva, nu ofensiva, nu-i asa? ] mai bine renunta inainte de a se intampla ceva mai rau.Nu poti sa incasezi mereu lovituri, mai ales ca sunt in acelasi loc.
0
24-03-2012, ora 21:36
Vlase Gabriel
Nu este medic/terapeut
Vlase Gabriel
Buna seara. Recent (acum 2 zile) am fost la sala si un urma unui exercitiu de impins la piept am facut un fel de intindere la abdomen in partea dreapta jos (am modificat pozitia corpului incercand sa mai fac o repetare). Nu mai doare decat putin si atunci cand imping cu degetele in zona respectiva lezata sau cand ma incordez din abdomen. Cat poate fi de grav (sper sa nu fie grav) si ce as putea sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.