Intindere, ruptura ? Ligament, articulatie? Zona pelvisului

17-11-2016
hardstyle
Nu este medic/terapeut
hardstyle
Buna seara! De duminica-luni simt un discomfort in zona pelvisului. Am achipuit pe acolo si mai sus de penis, de unde e osul acela simt un ligament/articulatie/tendon nu stiu ce e care este mai tare la atingere si care este mai iesit inafara fata de cealalta parte care nu are nimic. Este tare la atingere si incepe sa se simta foarte usor din os pana se pierde undeva, se simte clar pe o lungime de vreo 4-5 cm. Nu simt durere, nu stiu cum sa ii spun, dar e deranjant, disconfortant... am momente cand si uit de asta si cand simt vreo 15-30 minute.Am 17 ani, baiat, nu am avut eforturi recente, doar cu o saptamana inainte cand la ora de sport din viteza n-am reusit sa ma opresc si m-am prins de plasa si m-am inndoit mai tare pe spate...atat. Cu o saptamana inainte de aceasta mi-au aparut o umflatura, am fost la un pediatru si mi-a zis ca-s ganglioni(am si in partea cealalta si pe mana aparuti in aceeasi perioada care inca nu au disparut), am facut analize (hemoleucograma cred) si mi s-a spus ca totul bine si mi s-a prescris brufen. Am mai avut raceli in urma carora inca mai am putin nasul infundat noaptea chiar daca iau medicamente sau nu, dar nu cred caare vreo legatura. Ce poate fi? Ar trebui sa merg neaparat la un doctor? Multumesc anticipat !
9 comentarii
0
17-11-2016, ora 22:03
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
Cauzele care pot genera astfel de dureri si manifestari sunt multiple.
Trebuie sa specificati care este sediul simptomelor mai precis si mai clar; pot exista unele fenomene asemanatoare care sunt declansate de contaminarea prin contact sexual neprotejat.
Nu sunt convins ca simptomele de care va plangeti sunt de domeniul ortopedic. Ar exista o sansa daca luam in considerare efortul de saptamana trecuta, cu hiperextensia fortata (in plasa), care putea da o mica dezinsertie musculara la nivelul bazinului, dar nu este obligatoriu.
Cu cat sunt mai putine date, cu atat opinia noastra este mai speculativa si eventual, mai departe de adevar.
Cu stima
SL Univ Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
0
17-11-2016, ora 22:14
hardstyle
Nu este medic/terapeut
hardstyle
Nu stiu sa va explic mai clar sediul simptomelor. Este posibil si de la gheat? nu de putine ori mi s-a intaplat sa simt o durere "intre craci" cand am mai alunecat.
Totusi, in orice caz, ce ar trebui sa evit sa fac si ce ar trebui sa fac? daca aceste simptome nu dispar in decurs de o perioada de cat timp ar trebui sa merg la consult si la ce medic?
0
18-11-2016, ora 19:00
hardstyle
Nu este medic/terapeut
hardstyle
Poate asta ajuta https://postimg.org/image/pabece1kj/
Sper sa intelegeti. Acum parca si partea cealalta a aparut la fel doar ca mai moale si o directie mai "orizontala"

Daca ar fi sa merg la un cosult, la ce medic ar trebui sa ma consult si daca aceste simptome nu dispar in decurs de o perioada de cat timp ar trebui sa merg?
Multumesc anticipat!
0
18-11-2016, ora 19:23
hardstyle
Nu este medic/terapeut
hardstyle
Acel os cred ca este numit pubis /pubes
0
18-11-2016, ora 19:49
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara

Este posibil ca durerile sa fie urmarea unei miscari fortate tip spagat (rotatie externa + abductie mare), care pentru un barbat poate constitui o adevarata provocare, daca nu e ruda cu Van Damme.
Daca s-a intamplat astfel, cu 1 tableta de Nurofen sau Arcoxia / zi timp de o saptamana si repaos la pat 10-12 zile ar trebui sa treaca, in mare, iar durerea sa devina o amintire care reapare doar la miscari exagerate (dans, catarare, exercitii fizice speciale).
Pe de alta parte, aparitia de ganglioni semnifica o potentiala infectie in zona pelvina, care trebuie corect diagnosticata si tratata. In caz de gangllioni, cereti parerea unui internist si a unui urolog.

Dr. M Enescu
Constanta
0
18-11-2016, ora 20:26
hardstyle
Nu este medic/terapeut
hardstyle
Pai nu resimt deloc durere...doar mai simt o stare de siscomfort in acea zon, simt ca este ceva, nu doare. Ia r in legatura cu ganglionii, am fost si am facut si analize si toate au iesit bine.
Momentam am doar Brufen 400, mi s-a recomandat si dupa ce am facut analizele ca anti inflamator. Mi s-a prescris jumatate de tableta seara si dimineata. Am 1, 84 si 60 kg.
0
18-11-2016, ora 20:46
hardstyle
Nu este medic/terapeut
hardstyle
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/df/46/6e/df466eecfab07c651c5a5256a393583f.jpg
O imagine mai buna.
Pare sa fie ligamentul inghinal. Ligament care s-a intarit cumva..nu stiu, se simte mai tare desi nu l-am mai simtit vreodata deoarece nu am palpat acea zona sa stiu cum era inainte. Cred ca incepe sa apara si pe cealalta parte, partea dreapta.
0
19-11-2016, ora 21:49
hardstyle
Nu este medic/terapeut
hardstyle
si ce medicamente ar trebui sa iau in cazul asta? Alte recomandari? Daca nu dispare in decurs de cate zile ce trebuie sa fac? Mentionez ca azi nu am simtit aproape deloc dupa ce aseara am luat jumatate de ibuprofen 600 si jumatate azi dimineata.
0
20-11-2016, ora 19:07
hardstyle
Nu este medic/terapeut
hardstyle
UN RASPUNS VA ROG!?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: