intindere sau ruptura | Forumul Medical ROmedic

intindere sau ruptura

19-03-2012
tripl3x
Nu este medic/terapeut
tripl3x
buna ziua. am si eu o intrebare.acum ceva timp mai exact 2 saptamani am iesit cu baietii la un tenis de picior. tin sa precizez ca nu am mai facut efort la fotbal sau tenis de aproape 5 ani. dupa aproape o ora de jucat am vrut sa dau cu piciorul in mingie dar am simtit deasupra calcaiului cam la vreo 5 cm o lovitura ca si cum as fi fost lovit cu o piatra. pe moment am crezut ca a aruncat cineva cu o piatra si ma lovit.am vrut sa ma ridic si nu am mai putit calca cu acel picior, nu ma durea tare dar simteam ca-mi vine rau..dupa un timp de vreo 30 min reuseam sa calc pe picior dar numai pe calcai. au trecut 2 saptamani de atunci si tot nu pot merge normal am durere de la degete pana la gamba para nu mai are de unde sa se intinda tendonul cam asa ceva. cate o data cand merg nu simt durere dar daca vreau sa ma ridic pe varfuri cu acel picior nu pot deloc, ma doare de ma seaca.durerea o simt cel mai tare deasupra calcaiului. la doctor nu am fost pentru ca nu sunt in Romania si nu vorbesc limba de aici ( Cipru). de aceea am apelat la ajutorul vostru poate stie cineva ce se intampla. daca e grav sa stiu daca plec in tara sa ma duc la spital. sau poate cineva sa ma indrume cu un anumit exercitiu ce trebuie sa-l fac. de atunci am mai iesit o data la tenis am zis sa fortez piciorul totul a decurs normal, incalzire durerea a mai trecut dar dupa o pauza de o ora simt durere la picior dupa care a-2-a zi aceias problema merg normal dar nu ma pot ridica pe varfuri, de ex cand cobor scarile nu pot calca cu varful piciorului drept cum este normal trebuie sa calc cu toata talpa, cand merg pe drum in momentul cand trebuie sa calc cu piciorul stang nu pot face pasul cu piciorul drept acea ridicatura normala pe varfuri. va multumesc pentru atentie si sper ca cineva ma poate indruma spre ce e mai bine. pentru alte detalii mai amanuntite nu ezitati sa intrebati. stima
5 comentarii
0
19-03-2012, ora 15:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va confruntati cu o patologie de suprasolicitare a tendonului calcanean (arhaic, ""achilean"").
Trebuie sa opriti orice efort de tip sportiv sau similar (jogging, tenis, foot-ball etc) pentru o perioada de minim 3-6 luni.
In rest, trebuie sa evitati ruptura acestui tendon, care necesita interventie chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
19-03-2012, ora 19:44
tripl3x
Nu este medic/terapeut
tripl3x
buna seara. va multumesc foarte mult pentru raspunsul la problema mea. sincer ma speriasem. ma puteti indruma spre un anume exercitiu sau ceva anume pentru a scapa de aceasta durere cand incerc sa ma ridic pe varfuri? orice recomandare e bine venita pentru ca momentan stau acasa nu ma pot duce la munca si aici e foarte greu sa supravietuiesti daca nu muncesti. au trecut 2 saptamani de la intamplare si nu pot folosi piciorul 100%.inca o data va multumesc pentru rapiditatea si raspunsul dumneavoastra. stima
0
19-03-2012, ora 19:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se pune problema vreunui tratament, si cu atat mai mult este exclusa kineto-terapia (exercitii) pe perioada cicatrizarii unei eventuale leziuni tendinoase, si anume 6-12 saptamani.
In toata aceasta perioada nu aveti nimic de facut, in afara reducerii drastice a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
19-03-2012, ora 19:58
tripl3x
Nu este medic/terapeut
tripl3x
inca o data va multumesc pentru raspunsul rapid. sa inteleg daca nu mai fac efort fizic in perioada 6-12 saptamani o sa scap de durere si voi folosii piciorul 100%. stima
0
19-03-2012, ora 20:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este evident ca raspunsul depinde de tipul leziunii actuale.
Cata vreme nu cunoastem care este leziunea, nu putem avansa un prognostic de recuperare/vindecare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legumele cu frunze verzi - secretul unui sistem muscular puternic È™i eficient
  • Deficitul unei enzime constituie potenÈ›iala cauză a degenerării musculare, o problemă comună în rândul vârstnicilor
  • ÃŽntinderea musculaturii înainte de exerciÈ›iul fizic protejează funcÈ›ia vasculară
  •