intoxicatie clor adm prednison

16-06-2010
cloni
Nu este medic/terapeut
cloni
Am spalat cu clor un dulap.Cred ca m-am intoxicat.A doua zi a inceput o stare alergica puternica cu intepaturi bubite mancarimi.AM luat o pastila de XIZAL.Urmatoarea zi cred ca am facut un soc, m-am umflat si nu mai puteam respira.Am chemat salvarea. Pana sa apara am luat un aerius, un calciu si mi-am mai revenit.Salvarea a aparut dupa o jumatate de ora. Mi-au facut o injectie cu hidrocortizon cred ca de 50.Seara m-a luat iar cu umflaturi usturimi si nod in gat-senzatie de sufocare.Am fost la dr de familie si mi s-a administrat intravenos hidrocortizon de 100 in vena.Trei zile la rand mi s-a administrat in vena hidrocortizon 100 odata.In a patra zi am simtit cam la fel si am inceput cu Prednison o doza de cate trei trei zile apoi scazator doua trei zile pana la una.am luat o pauza de o zi. Nu m-am simtit bine adica ma umflam pe maini ma ustura si simteam parca teama de a nu respira si nu suportam caldura apa calda. In tot acest timp m-am cam spalat cu apa rece.Cand am inceput cu Prednisonul ori am luat o viroza ori mi s-a distrus mucoasa de la inhalatia cu clor, pentru ca a trebuit sa urmez tratament cu antibiotic.Ciudat pentru ca acelasi lucru a patit sotul meu si copilul meu de 4 luni.Acum sunt la al 3 lea lant (ca sa zic asa) de Prednison.Ce diagnostic am pt ce mi s-a intamplat si unde sa ma duc la alergolog dermatolog?Aseara cand am inceput iar cu Prednison cate 3 mi-au aparut cateva pete rosii mari pe piciorul stang.Acum au disparut.Acum trei ani am facut Zona Zoster.Nu mai stiu cum sa iau Prednisonul. Sa continui asa pt ca nu imi trece mai am nod in gat si teama de asfixiere usturimi intepaturi uAm fost la dermatolog.Mi-a facut o lista de analize si consultatii:alergologie, analize de sange, nexudat gat, ORL-neaparat, andocrinologie Parhon si culmea psihiatru-depresie dupa nastere.Mi-am facut analizele si m-a mai consultat un doctor generalist.Sustine ca a ramas infectie in gat si in cerul gurii, ca am facut o infectie in gat de la inhalatie si poate si o viroza sau curent. Mi-am facut programare la alerg olog.Mi s-a spus sa iau prednison o zi 3 a doua zi 2 si tot asa pana aflu (cat mai repede ce am) se pare ca inca mai am o reactie alergica.A in noaptea in care am scris aici pe forum mi-au aparut pe piciorul stang niste pete rosii ca niste harti. Asa m-am dus repede la dermatolog. Copilasul meu este bnine si sotul.Mi s-a spus ca se poate sa am reactie alergica in continuare pt ca am tot luat si altfel de pastile pe alergie pt problema cu gatul:nurofen antibiotic.Acum iau prednison Xizal(mi-a sch antialergicul) ketof si calamine pt maini-crema.Cat poate fii de grav si ce pot sa am la gat ?.Acum am ramas cu o sezatie de gadilatura in partea de jos a gatului.Acolo simteam ca se rupe infectie inainte sa iau antibiotic, in dreptul amigdalelor in dreapta ma mai ustura un pic uneori si in cerul gurii pe dreapta spre gat simt ceva mic umflat.tot infectie oare??Imi dau cu puf bioparox.Seara imi este teama de starea de sufocare.Poate este doar teama dar parca mai simt un nod in gat.Ce radiografii poate sa imi faca sau ce consult la ORL?Multumesc pt raspuns.Am primit analizele de la sange si mi-a iesit peste limite IgE=104, 9, colesterolul=273, uree serica=44, IgE=104, 9. Momentan ma ustura iar in gat simt ceva ciudat ca un nod si parca am racit iar. Am fost la ORL, s-a uitat in gat si mi-a spus ca am un edem pe faringe si un spasm de la intoxicatie.Mi-a mai spus ca am rinita acuta din nastere, ca am din nastere faringele mai larg, ca am gatul si nasul uscat etc Mi-a mai spus ca am avut o raceala dar acum gatul nu este rosu puternic ca se vad niste puncte albe in gat dar ca nu este infectie, sa imi dau cu albastru de metil si sa pun ceva cald la gat.ATAT.Am fost la Parhon la endocrinologie -cu glanda nimic.M-a ascultat la plamani si mi s-a recomandat o ecografie la plamani si la gat. A spus ca se aude o haraiala. O sa ma mai duc la alergologie-am programare la sf lunii.aseara iar ma inrosisem pe piele-greseli am mancat putina paine cu sare in rest m-am spalat cu apa mai calduta.Intrebarea mea este: sa nu iau nimic sa imi treaca aceasta stare de raceala Mi s-a recomandat intreruperea prednisonului de dr care mi l-a prescris.Dr care mi l-a prescris-dr dermatolog a mers pe schema 2, 32, 3-6 zile apoi 2, 2, 2, , 2 -6 zile apoi azi doua zile cu cate 1.Nu este prea putin cu cate o pastila avand in vedere ca dr alergolog a spus ca este periculoasa intreruperea brusca a prednisonului?? Ce sa fac.Am inteles ca exista pericolul de soc insuficienta suprarenala
1 comentarii
0
22-10-2019, ora 22:02
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dozele de prednison se reduc treptat depinde și cum tolerează pacientul. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.