Intoxicatie cu nitriti, colecist malformat, microlitiaza renala, dureri vii de stomac

29-01-2018
Valentina
Nu este medic/terapeut
Valentina
Buna ziua!
Incep prin a va spune cum a inceput totul. Eu nu am avut probleme de sanatate pana acum, am fost perfect sanatoasa inafara de o " enterocolita" de acum 3 ani cu diaree [ asa au diagnosticat doamnele de la policlinica si am fost internata in jur de 5 zile cu dureri groaznice de stomac]. Dupa aceea totul a mers normal nu am avut restrictii la alimente sau pastile. De-a lungul acestor 3 ani am mai avut 2 episoade asemanatoare dar mai putin drastice pe care le-am tratat acasa cu ceai de menta paine prajita si calmante. Acum aproximativ o luna am avut o saptamana mai proasta ce-i drept am plans mult, mancam tarziu si urmatoare dimineata dupa " o serie de plans" am avut dureri foarte mari de stomac am incercat sa mananc si nu am putut aveam greata arsuri stari de voma eram parca in sevraj. La recomandarea farmacistului am luat Spaverin(2/zi), si Kebene(2/zi) durerile sincera sa fiu in cateva zile usor usor m-au lasat. dupa ce am terminat pastilele ma simteam cat de cat bine dar nu sanatoasa. in ziua de craciun mi s-a facut iarasi rau [ nu am baut acidulat si nu am mancat gras ] mi-am revenit urmatoarele zile dupa pe 1 Ianuarie am avut dinnou dureri cumplite de stomac arsuri gaze multe plangeam efectiv din cauza dureri. Am luat ceva de la niste rude ceva pentru boli de stomac de toate felurile si nospa, si urmatoarea zi m-a mai lasat putin puteam sa stau si eu sa vorbesc cu cineva fara sa plang de durere. o perioada am fost in regula dupa cand am vazut ca tot rau ma simt am fost la un spital[ cel mai apropiat] si vreau sa zic ca si-au batut joc de mine spunandu-mi ca as avea gastrita si nici nu m-a intrebat ce simpome am sau ma rog am zis ca e doctor si ca ce stiu eu. Am luat niste piafen, nospa, dicarbocalm, si omeran si le-am terminat si tot rau ma simteam [ tineam si regim alimentar fara prajeli carne tocata carne rosie cruditati etc etc]. Dupa am fost la un alt spital am facut analizele sangelui si probei de urina [ scaun nu puteam din motive diareice ] si am fost la un doctor generalist de la acel spital si i-am enumerat simptomele iar dansul a spus ceva de sindromul colonului iritabil mi-a dat sa iau niste carbocid antiacid si debridat pana imi vin analizele sa stim ceva concret. In aceasi zi am fost si la o ecografie generala si concluziile doamnei de la ecografie au fost urmatoarele :colecist malformat si microlitiaza urinara spunandu-mi tot odata ca degeaba tin eu regim si ca e posibil sa fie de la stres. in orice caz am fost destul de ok saptamana aceea chair mi-au facut bine cat de cat pastilele si am ajuns sa iau rezultatele dupa o saptamana si am dat de alt doctor bineinteles care la fel s-a gandit sa isi bata joc de mine ca acela la care am fost prima oara. mi-a citit analizele mi-a spus ca am intoxicatie cu nitriti si ca am nevoie doar sa ma detoxific si nimic mai mult si dupa mi-a dat o reteta de 7 milioane pentru nsite suplimente alimentare dintr-un depozit american cu care era mana in mana. Cand am auzit pretul pastilelor am iesit plangand si spuneam ca mai bine mor. Am lasat totul balta si am plecat acasa gandindu-ma sa ma duc la alt doctor sa ma ajute pentru ca era absurd sa dau peste 300 de lei pentru cativa plasturi! si am inceput dinnou sa am simt rau si acum vomit de-a binelea, am gaze groaznice [si nu beau nimic cu acid inafara de apa cumparata nu mananc crud nu mananc prajit ], dureri in tot toracele nu numai stomacul peste tot ma dor intestinele pur si simplu scaun fac foarte greu si ma simt obosita si ametita. |Va implor spuneti-mi ce am nu mai suport simt ca o iau pur si simplu razna! sa plang atat de durere nu merit! am dat atatia bani pana acum pe diagnostice gresite sau care se bat cap in cap! Am nevoie de ajutor. trebuie sa existe o explicatie pentru tot, acum scriu aceste lucruri cu lacrimi in ochi nu mai suport !Sper ca cineva sa aibe rabdare sa citeasca tot si poate sa traga si o concluzie! |Va multumesc aniticipat!
3 comentarii
0
30-01-2018, ora 21:07
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Ocluzie intestinală parțială sau totală. Asta cred eu că ai. Eu cred că starea ta este o urgență medicală. Mergi la urgente, povesteste-le ce ai scris aici, spune-le bănuiala asta și solicita-le testele necesare depistării ocluziei intestinale. Specifică in clar faptul că nu ai scaun normal de o perioadă lungă, ai gaze intestinale, dureri și vome repetate. Cel mai probabil te vor interna. Sănătate.
0
31-01-2018, ora 01:22
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Boala Crohn sau un inceput de colita ! Continua cu investigatiile la gastroenterolog bun !
0
31-01-2018, ora 13:41
Valentina
Nu este medic/terapeut
Valentina
Am mai fost la un doctor ce ma cunoaste de cand eram mica si imi investiga starea de sanatate frecvent. I-am aratat analizele si mi-a spus ca e totul in regula inafara de nitriti din urina si o infectie urinara, la ecografie la fel putin nisip la rinichi si ca am destul de mult acid in stomac si probabil de aceea ma supara rau stomacul. Mi-a dat tratament pentru infectia urinara pe o saptamana sau ceva de genul si m-a spus sa am duc sa fac recoltare de sange si scaun pentru o analiza pentru helicobacter pylori sau nu am gastrita sau ceva de genul. dar pentru arsurile astea din stomac nu mi-a dat nici un medicament oare trebuie sa astept pana dupa analize? sau e contraindicat atata timp cat tratez infectia urinara ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.