Vene albastre vizibile pe frunte

24-04-2017
Kamelis
Nu este medic/terapeut
Kamelis
Baietelul meu de 7 luni jumate are niste vene albastre vizibile pe frunte. Am fost la pediatru si mi a zis ca nu e nici o problema, dar eu tot sunt ingrijorata sa nu fie vreo problema legata de circulatia sangelui. Va disparea? Ce poate fi?
4 comentarii
0
24-04-2017, ora 01:26
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna seara!
Dupa cum descrieti, nu pare sa fie nimic anormal. Cu atat mai mult cu cat a fost vazut si de pediatru, care a confirmat ca totul este in regula (presupun ca asa a fost de la nastere)
Dispozitia vaselor superficiale de sange de la nivelul corpului variaza de la o persoana la alta. Drept urmare, la unele persoane, acestea pot fi mai proeminente decat la altele, atata tot.
Baietelul dumneavoastra nu are nimic. Acele elemente fac parte pur si simplu din fizionomia lui.
Noapte buna!
Sanatate!
0
24-04-2017, ora 12:11
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Asa cum v-a scris D-na Dr. Burza Bianca, desenul vascular mai pronuntat pe fruntea micutului este o particularitate care poate fi sau nu prezenta, fara sa semnifice o cauza de boala, asa cum vi s-a confirmat si la consultul pediatric. Odata cu cresterea baietelului se va atenua aspectul. Poate fi considerat atu-ul sarmului sau...
0
27-04-2017, ora 19:43
Kamelis
Nu este medic/terapeut
Kamelis
Si totusi nu se poate folosi nimic pt atenuare ? O crema ceva? Nu va disparea in timp?
0
28-04-2017, ora 11:23
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Este posibil sa se atenueze in timp, pana la disparitie, daca ectazia nu este foarte pronuntata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: