Intrebare aparat dentar mobil

27-06-2017
Andreta
Nu este medic/terapeut
Andreta
Buna seara!Am fetița de 9 ani, i-am pus aparat dentar mobil.Problema este ca partea de jos i se ridică în continuu.In cazul acesta își mai face treaba de a îndrepta dintisorii? Plăcuta de sus cade dar mai rar.Ce trebuie sa fac in acest caz?
8 comentarii
1
28-06-2017, ora 09:07
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Trebuie sa mergeti la medicul ortodont care i-a pus aparatele si sa ii spuneti acest lucru.
Aparatele ortodontice mobile trebuie sa stea fixe pe dinti ca sa fie active.
Daca abia au fost puse este posibil ca medicul sa le fi lasat un pic mai lejere pana se obisnuieste copilul cu ele.
O zi buna.
0
28-06-2017, ora 11:15
Andreta
Nu este medic/terapeut
Andreta
Buna ziua!I-am spus acest lucru. Mi-a răspuns ca nu are masele îndeajuns sa i se fixeze plăcuta.Dar cand ia luat mulajul nu a vazut?Are 3 luni de când le poartă.Sfatuiti-ma ce sa fac?
1
28-06-2017, ora 12:11
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
In acest caz mai asteptati vreo cateva luni, 3-4, pana mai cresc dintii definitivi.
In timpul tratamentului ortodontic nu este indicat sa schimbati medicul. Rezultatele tratamentului incep sa se vada dupa cel putin 6 luni.
0
29-06-2017, ora 14:40
Andreta
Nu este medic/terapeut
Andreta
Dintisorii sunt crescuti definitiv.Deci sa inteleg ca placuta de jos se va fixa fara sa ii mai iasă în timp ce vorbește după 6-7 luni?Acum are 3 luni jumătate.
1
29-06-2017, ora 15:19
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Cand am spus sa mai creasca dintii definitivi ma refeream la partea coronara a dintelui. Din momentul in care se vede varful dintelui definitiv pe gingie si pana se termina eruptia lui dureaza cam 4 luni. Un dinte cu coroana integral erupta va mentine mai bine aparatul in gura.
Inafara de asta dupa 9 ani si jumatate vor mai aparea niste dinti pe arcada, la mandibula premolarul unu.
Trebuie sa aveti rabdare, tratamentul ortodontic dureaza ani de zile.
0
29-06-2017, ora 18:23
Andreta
Nu este medic/terapeut
Andreta
Multumesc!
0
18-09-2017, ora 17:54
Andreta
Nu este medic/terapeut
Andreta
Buna seara!Revin din nou cu problema despre plăcuțele dentare mobile.Din luna mai ne chinuim atat eu cat si fetița mea din cauza ca ii cad mereu iar eu o stresez sa le împingă la loc ptr.a-i sta aparatul pe dintisori.Ultima problema apărută este ca plăcuta de sus nu o mai pot fixa ptr.a-i sta activa pe dinti.Am fost la doamna stomatolog care lucrează la acelasi cabinet si nu a reusit nici dansa sa-l fixeze spunandu-mi ca i-au crescut premolarii(a pus plăcuta pe mulajul după care a fost făcută plăcuta de sus).Doamna ortodont vine odata pe luna la cabinet. Pana atunci nu va mai purta aparatul. Cred ca va pierde tot progresul de până acum. Sfatuiti-ma ce am de facut in acest caz?
1
18-09-2017, ora 18:33
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Insistati la medicul stomatolog sa vorbeasca cu ortodontul.
Daca trece prea mult timp e posibil ca aparatul sa nu se mai potriveasca si sa fiti nevoita sa faceti alt aparat.
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ghidul persoanei cu aparat dentar - sfaturi utile și întrebări frecvente
  •