Se trezeste din somn ca nu are aer si parca se sufocă

06-02-2018
nemes ioana
Nu este medic/terapeut
nemes ioana
Aș avea si eu o intrebare! Sotul meu a fost recent la medic nu are nici o problemă de sănătate absolut nimic toate analizele iau iesit ok. Dar problema este ca in aproape a doua sa a treia seara se trezeste din somn ca nu are aer si parca se sufocă nu stim din ce cauza de trezeste speriat.Ma poate ajuta cineva cu un răspuns.Multumesc
10 comentarii
1
06-02-2018, ora 12:43
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Bună ziua. Nu cumva soțul este balonat? Un abdomen cu foarte multe gaze în intestine poate produce o presiune asupra diafragmei, în poziția culcat pe spate, iar acest lucru poate îngreuna respirația...
0
06-02-2018, ora 14:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa faca un test de anxietate pe net. Pot fi somatizari de anxietate.
0
06-02-2018, ora 15:02
nemes ioana
Nu este medic/terapeut
nemes ioana
Multumesc mult pt răspunsuri
1
06-02-2018, ora 21:12
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Eu bănuiesc că este apnee in somn. Nu se trezește speriat nejustificat. Chiar rămâne fără aer.
0
06-02-2018, ora 22:01
nemes ioana
Nu este medic/terapeut
nemes ioana
Se mai trezeste si speriat câteodată
0
08-02-2018, ora 07:29
Dr. Manu Mariana Daniela
Medicina generala, Iasi
Dr. Manu Mariana Daniela
Daca este obez si se mai adauga si crampe musculare dureroase, este posibil sa fie lipsa de oxigen din apnee in somn, cu durata destul de mare. Daca are si sinuzită, trebuie rezolvata si aceasta!Verificati un test de apnee, la Iasi, la dr. Boisteanu Dana, tel. 0232242428.
0
08-02-2018, ora 16:13
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
bolnavul cu apnee in somn...nu prea se trezește speriat... El nu conștientizează perioadele de apnee... Părerea mea... Rămân la părerea că este o cauză extrapulmonară...
0
08-02-2018, ora 19:10
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
E posibil sa fie ori un inceput de astm ori o anxietate incipienta ! Se poate testa daca e asa cu o pastila de anxiolitic alopat sau naturist sau cu miofilin plus alte medicamente pt astm, nu prea stiu care sunt exact !
1
11-02-2018, ora 11:31
Dr. Manu Mariana Daniela
Medicina generala, Iasi
Dr. Manu Mariana Daniela
daca este apnee, apar tulburari cardiovasculare, iar mainile si picioarele se racesc, apar crampe musculare dureroase
0
12-11-2019, ora 17:00
ATX
Nu este medic/terapeut
ATX
BUNA !


Rog continuati. Ce concluzii s-au tras, ce tratament urmati...

Sotia mea este intr-o situatie asemanatoare si cu toate ca am umblat vreo 2 luni pe la medici (ORL, Cardio, Pneumologie, Somnologie...), nu avem un diagnostic clar.

Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Senzația de sufocare în somn
  •