Intrebare orgasm. N am avut unul in viata mea.

20-08-2018
Fara speranta
Nu este medic/terapeut
Fara speranta
Buna ziua!
Mi a luat ceva timp pentru a mi face curaj sa vb despre problema mea.
Am 41 de ani, doi copii si 0 orgasme.
N am avut unul in viata mea.
Ceea ce stiu despre orgasm, stiu din auzite si din ce am citit.
Am fost atat de incuiata, incat de vreo 3 ani am inceput sa ma intreb "Eu de ce nu am?", si asta numai dupa ce am citit cateva carti erotice si.stai ca nu i asa cum e la tine.
Tin sa precizez ca sunt cu sotul de la varsta de 17 ani, inainte de el am mai avut un partener cu care am intretinut maxim 5-6 acte sexuale.
Si atunci, ca si acum, 0 orgasme.Sincera sa fiu, la varsta aceea chiar nu aveam habar.
9 comentarii
1
20-08-2018, ora 14:15
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cu atat de putine informatii e greu de a emite vreo opinie legata de situatia ta
Daca iti doresti sa schimbi ceva e important sa o faci cum trebuie:
Incepe cu o vizita la medicul endocrinolog specializat in sexologie, la ginecolog si la psihosexolog.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
1
20-08-2018, ora 15:08
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Recomand consult endocrinogic ginecogic și psihoterapie
1
20-08-2018, ora 15:29
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Vă felicit că ați avut curajul să vorbiți despre problema dumneavoastră. De vină este lipsa educației sexuale care în România a lăsat și lasă încă de dorit. Sper ca acest moment să vă dea impuls de-a merge mai departe și să faceți toate investigațiile posibile pentru dumneavoastră. Dacă se constată că nu-i o problemă medicală, consultați un terapeut de cuplu cu competențe pe psihosexologie la care să mergeți împreună. De multe ori un minim de informații ce n-au fost conștientizate de ambii parteneri face minuni.
Aveți grijă de dumneavoastră și nu renunțați până nu obțineți rezolvarea problemei. Viața merită trăită frumos și orice amănunt conștientizat și pus în aplicare o face mai interesantă.
Succes!
0
20-08-2018, ora 15:41
Fara speranta
Nu este medic/terapeut
Fara speranta
Va multumesc tuturor pt sfat!
Problema e ca nu am curaj sa deschid subiectul cu sotul.
Am mai avut tentative si...n au dus la nimic, decat la certuri.
Precizez ca eu sunt singura femeie din viata lui(cel putin asa sustine), il cred pt ca el e cu doi ani mai mare.
Suntem din ac localitate
Ne cunosteam de mici
Nu l am vazut cu nicio prietena
Daca i sugerez sa ma atinga intr un anumit fel, de unde stiu?de ce?am pe altul, nu mi mai place acum, etc
Si chiar n am avut ed sexuala
Cum am spus, pana acum 3 ani habar nu aveam ca o femeie are orgasm
Credeam ca daca esti"uda", e ok.
Daca v as spune ca avem studii superioare, joburi bune, sigur v ati face semnul crucii.
Se presupune ca ai habar, dar...
Mi e si rusine sa va scriu.
0
20-08-2018, ora 15:45
Fara speranta
Nu este medic/terapeut
Fara speranta
Acum doi ani am fost depistata cu cancer mamar.
De atunci am tot facut si control endocrinologic si ginecologic.
Psihoterapie, nu.
Anul trecut am avut si cv probleme in cuplu.
Pt a ne salva casnicia, urma sa mergem si la un psihoterapeut, dar tot el a anulat programarea.
1
20-08-2018, ora 16:10
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Dacă refuză, încercați să mergeți singură. De multe ori schimbările într-o parte a sistemului provoacă schimbări în întregul sistem.
Vorbiți cu psihologul la care veți merge să-l invite pe soț ca un sprijin pentru dumneavoastră, fără să insinueze că ar avea dânsul o problemă.
1
21-08-2018, ora 09:46
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Un prim pas poate fi sa mergi initial tu la psihosexolog, pentru a afla ce ai putea face tu in primul rand.
In plus, oare analizele ce le-ai facut la endocrinolog si ginecolog pentru cancerul mamar au evaluat si problema ta cu orgasmul?
Ai discutat in mod specific cu ei despre asta ?

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
21-08-2018, ora 13:07
Fara speranta
Nu este medic/terapeut
Fara speranta
Adevarul este ca nu am abordat acest subiect.
Doar ce mi am facut curaj sa scriu aici.
Sunt constienta ca trebuie sa iau o masura, sa mi fac curaj sa discut cu sotul, sa mi fac curaj sa contactez o persoana de specialitate.
Aici mi a fost mai usor sa abordez subiectul, deoarece nu ma vedeti, nu ma cunoasteti.
Imi este jena.
1
21-08-2018, ora 14:10
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Jena nu ajută. Cel mult întârzie rezolvarea problemei.
Sunt lucruri firești care ar trebui abordate ca orice altă problemă ce ține de sănătatea noastră.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: