intrebare adresata doctorului psihiatru

27-08-2008
adddriana
Nu este medic/terapeut
adddriana
Buna ziua. Am o problema si o rugaminte. Mama sotului meu este bolnav psihic, grad de invaliditate II si am mai fost internata la spitalul de psihiatrie. De ani de zile refuza sa ia tratamentul, e din ce in ce mai agrsiva si in ciuda faptului ca am incercat totul pentru a o convinge sa recunoasca ca e bolnava si sa ia medicamente nu am reusit. Am vorbit si cu doctorul psihiatru care insa ne-a spus ca nu ne poate ajuta mai mult si ne-a recomandat sa chemam ambulanta. Acestia au refuzat sa o interneze nevoluntar. Am incercat de 2 ori, situatia este tot mai disperata si nu stiu cum mai putem proceda. Noi nu am vrea sa fie internata, am dori doar sa i se mai faca o re-evaluare a starii sale si sa reusim sa ii dam medicamente. In contextul in care ia refuza sa mearga la doctor, la spital, etc...ce mai putem face?? suntem realmente disperati...va multumesc mult si sper sa ma ajutati sa gasim o cale...diagnosticul de la fosta ei internare, cu multi ani in urma, a fost : tulburare depresiva recurenta cu simptome psihotice paranoide.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul