Intrebare: cum e corect sa luam o pilula uitata?

28-09-2008
annay
Nu este medic/terapeut
annay
pentru a nu aparea riscuri ulterioare stiu ca nu trebuie sa depasim 12 ore de intarziere a pilulei... dar 12 ore de la ora ultimei pilule luate( daca aceasta a fost luata tot cu intarziere de 3-4 ore) sau 12 ore de la ora normala la care luam de obicei pastielele?
Multumesc, daca ma poate ajuta cineva...
6 comentarii
0
28-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De la ultima.
0
30-09-2008, ora 00:00
deea_20
Nu este medic/terapeut
deea_20
iau anticonceptionale melleva 35 de 3 luni...saptamana trecuta luni am uitat sa iau o pilula...adica am luat-o peste mai mult de 12 ore si pe celelalte le-am luat la timp, iar sambata am avut contact sexual...exista posibilitatea sa raman insarcinata sau eram protejata?...astept un rsp cat mai repede.
0
30-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca uitarea a fost mai mare de 12 ore, dar mai mica de 24, probabilitatea de a fi ramas insarcinata este foarte mica (sub 2 %).

Daca uitarea a fost de peste 24 de ore, atunci probabilitatea sarcinii este semnificativa.
0
30-09-2008, ora 00:00
deea_20
Nu este medic/terapeut
deea_20
intarzierea a fost de 14 ore.deci pot sa stau cat de cat linistita...va multumesc pt raspuns...o seara placuta tuturor
0
16-10-2008, ora 00:00
emanuela_89
Nu este medic/terapeut
emanuela_89
.as vrea sa imi spunetzi si mie d-le doctor sa inteleg.pot sa iau anticonceptionalele(yasmin)chiar daca nu incep din prima zi al ciclului menstrual?
0
26-10-2008, ora 20:50
summerlove
Nu este medic/terapeut
summerlove
Buna..Daca am uitat sa iau o pastla yasmin sambata seara..Ultima am luat'o vineri seara si duminica diminieatza am avut contact sexual si doar duminica seara am observat k n'am luat pastilele..Sunt sanse sa fi ramas insarcinata...Am uitat sa iau pastila in a 3'a sapt.apt rasp urgent va rog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •