Intrebare despre dusurile reci

29-09-2013
Insane1
Nu este medic/terapeut
Insane1
Salutare, probabil multa lume a auzit de beneficiile dusurilor reci, pentru cei ce nu au auzit uitati un articol:

http://www.thehackedmind.com/7-reasons-to-take-cold-showers-and-1-that-really-matters/

Am inceput sa fac dusuri reci prin vara, totusi nu am avut niciodata curajul sa ma spal cu apa rece pe cap chiar daca am citit pe internet ca e sanatos. Parintii mi-au spus in repetate randuri cand eram mai mic ca exista riscul sa fac sinuzita sau sa racesc foarte tare daca ma spal cu apa rece pe cap, iar cand le-am zis ca fac dusuri reci mi-au repetat acest lucru.
Asa ca am zis ca ar fi mai bine sa nu imi ating capul cu apa rece la dus gandindu-ma ca pot avea de suferit dupa, dar m-am tot uitat pe internet si lumea zice ca e un lucru esential sa iti dai si pe cap cand faci dusuri reci.

Acum tinand cont ca e frig afara cat si in casa, a cam inceput sa imi fie frica sa nu racesc oricum, asa ca am incetat sa ma spal cu apa rece chiar si pe corp, dar vreau sa ma reapuc si de aceea am nevoie de sfaturile voastre.

Ce ziceti, e sanatos sa fac dusuri reci iarna cand stau in casa ? E sanatos sa imi dau cu apa rece si pe cap sau risc sa ma imbolnavesc?

Multumesc anticipat, sanatate!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.