Intrebare despre picior, va rog ajutor

09-11-2010
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
In fine titlul intrebarii poate nu este suficient de potrivit intrebarii mele, dar as vrea totusi daca poate si stie cineva un raspuns. Azi dimineata mergand prin casa, am calcat pe un cuisor mic - din acela care e folosit pentru fixarea in pereti a firelor. Aveam o soseta groasa si alta mai subtire, dar tot am simtit puternic in calcai intepatura. Fiind cuisor in casa era curat pe aici, nu praf, pamant, murdarie. Imediat am dat ambele sosete jos si am dat intai cu apa oxigenata apoi cu betadina- la locul de "contact" cu cuisorul se vede o mica intepatura.
Intrebarea mea este - mai am ceva de facut la aceasta rana? Adica stiu mitul de pe vremuri ca trebuie sa mergi la spital sa ti faca nu stiu ce vaccin pt tetanos, dar am impresia ca era vorba despre cuie cu pamant, sau rani murdare de pamant.
Stie cineva sa mi raspunda? e doar o intepatura mica in calcai, pe care am pus un plasture dupa spalarea cu betadina, si pe care il voi respala si rebandaja.
trebuie vaccin, alt tratament? sau daca ma duc pentru atata lucru la camera de garda or sa rada de mine. dar la farmacie gasesc vaccin antitetanos? ca am o vecina asistenta care poate sa mi faca injectia daca e nevoie
va multumesc anticipat
4 comentarii
0
10-11-2010, ora 18:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa supravegheati plaga.
Cat priveste vaccinul antitetanic, exista modalitati simple pentru a determina daca aveti anticorpi in sange, caz in care nu este obligatoriu un rapel al vaccinului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
11-11-2010, ora 12:21
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Va multumesc pentru raspuns, plaga s-a vindecat aproape, nu ma mai doare, cred ca doar sunt sperioasa, desi momentul cand am calcat pe cui a fost foarte dureros.
0
13-11-2010, ora 20:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Tineti-ne la curent cu evolutia.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-12-2010, ora 14:17
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Plaga s-a vindecat total, nu am avut nicio neplăcere, nimic. Vă multumesc frumos pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •