intrebare despre testare HIV

08-03-2010
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
buna seara, am citit despre testul Miracare care teoretic e testare rapida si poate fi luat acasa. as vrea sa stiu e singurul care exista in romania? sau mai sunt si altele?
5 comentarii
1
10-03-2010, ora 06:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Testarea HIV fa-o la un centru de epidemiologie sau la un cabinet de consiliere HIV [ se face gratuit si sunt teste confidentiale ] deoarece au tehnica si mijloace mai bune si mai precise de determinare HIV.
0
12-03-2010, ora 09:43
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
da acest lucru il stiu, doar ca am o prietena obsedata ca are HIV (desi nici contacte sexuale nu are si nici droguri nu ia) si de cate ori s-a dus sa se testeze a avut impresia ca asistentele care ii iau sange vor sa o infecteze si ca aveau ace murdare- asa a inceput toata povestea de fapt, isi facea analizele uzuale si a crezut ca a infectat o asistenta ca i s-a parut ca nu are ace de unica folosinta. si de atunci a intrat intr-un cerc vicios in care se tot testeaza, e paranoica si fiecare test o face sa se simta si mai rau. si de aceea m-am gandit ca un test facut de ea acasa poate e bun, pentru ca macar stie ca ea si-a luat sange si nu altcineva
0
13-03-2010, ora 09:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In aceste conditii poate face un test acasa, poate se va mai linisti.exagereaza.are un comportament ipohondric.incearca sa-i scoti aceste obsesii din cap, caci in viitor ii va afecta relatia de cuplu.
0
19-04-2010, ora 18:34
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
credeti ca as putea sa o duc la psihiatru cumva? presupun ca nu merge fara sa vrea si ea
0
28-10-2020, ora 17:12
Cara20
Nu este medic/terapeut
Cara20
Ipohondrica sunt și eu. Pt ca fac un curs și mi au cerut mai multe analize, printre care și testul HIV, de astăzi de când l am făcut stau numai 0e net sa citesc despre HIV. De doi ani am contact numai cu partenerul actual. Simptome nu am, la ce citesc pe net, toate analizele sunt ok. Dar, , mintea bolnava, , ma face sa ma întreb daca fostul partener ar fi avut. Se poate ca timp de doi ani sa nu fi avut nici un simptom? Stau într un stres. Săptămâna viit îmi vin rezultatele dar sunt terminata de la atâta stres.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • HIV: cum se transmite și când se poate face testul?
  • Un nou tratament împotriva HIV a fost aprobat de FDA
  • Fumatul le scurtează viața purtătorilor de HIV mai mult decât virusul în sine
  • Virusul HIV ar putea fi ținut sub control cu ajutorul unui test rapid
  • N6 - un anticorp care neutralizează 98% dintre tulpinile HIV
  • Cele mai mari 10 probleme care pun în pericol sănătatea adolescenților (Organizația Mondială a Sănătății)
  • Inel vaginal pentru prevenirea infecției cu HIV - sigur pentru adolescente
  •