Intrebare limfom

15-01-2014
Dobrin George
Nu este medic/terapeut
Dobrin George
Limfomul (hodgkin/non-hodgkin) se poate vedea in analize? Am facut la cererea hematologului (ganglion submandibular umflat) hemoleucograma, urina, raze pulmonare şi altele biochimice iar după acestea doctorul hematolog mi-a spus ca nu sufar de nicio boala de sange.. Intrebarea este de unde si-a dat el seama de asta?
3 comentarii
0
15-01-2014, ora 22:49
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Cu siguranţă, din experienţă... Umflarea unui ganglion, inseamna o infecţie prin zona apropiată -amigdalita de exemplu- Iar analizele de sânge l-au convins pe doctor că infecţia care a dus la umflarea ganglionului este nesemnificativă şi nu vă pune viaţa in pericol.
0
16-01-2014, ora 22:03
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Investigatiile sangvine importante pentru diagnosticul unui limfom sunt: hemoleucograma si examinarea unui frotiu sangvin(limfocite crescute, morfologie modificata), un sindrom inflamator( VSH, fibrinogen, proteina C reactiva), LDH, beta2 microglobulina, pentru alte investigatii si detalii vorbeste cu medicul hematolog. Radiografia de torace indicata in suspiciunea de limfom ( corect, se fac doua incidente : fata si profil) este importanta pentru relevarea adenopatiilor mediastinale. Din punctul meu de vedere, pentru a preciza natura adenopatiei submandibulare-ganglionul umflat-( adenopatia apare si in alte boli, nu numai in limfoame), trebuie facuta excizia acestuia si examen histopatologic. Avand in vedere localizarea ganglionului modificat, excizia se poate face intr-o clinica de Chirurgie Plastica, ORL, BMF. Numai bine
0
17-01-2014, ora 00:46
Dobrin George
Nu este medic/terapeut
Dobrin George
Mi-a dat tot ce ati spus dvs. si totul a iesit bine inafara de limfocite care erau crescute cu 1% fata de normal.. acum 5 luni am mai facut o serie de analize care la fel toate bune doar limfocite crescute dar erau mai mari, acum dupa 5 luni sunt mai mici deci daca aveam ceva trebuiau sa se inmulteasca si din cate stiu eu in limfom leucocitele sunt cele care reactioneaza.. mai ales ca eu am probleme semnificative orl cu polipii, faringita etc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.