Intrebare pentru un medic ginecolog: pot sa iau harmonet?

16-04-2010
al1nush2006
Nu este medic/terapeut
al1nush2006
Vreau sa i-au anticonceptionale si o prietena mi-a zis sa i-au harmonet, ce parere aveti este bine sa i-au fara sa consult un medic?Sau ce as putea lua fara sa consult un medic?
13 comentarii
0
16-04-2010, ora 13:38
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
fiecare organism e diferit şi e nevoie măcar de un minim consult ca să vă poată recomanda ceva să se potrivească dvs. Altfel riscaţi să aveţi efecte secundare neplăcute- şi să vă speriaţi degeaba din cauza lor- de genul sângerări şi dureri în fiecare zi pe parcurusl primei sau primelor folii de anticoncepţionale etc
0
18-04-2010, ora 12:28
bias
Nu este medic/terapeut
bias
puteti sa ma ajutati si pe mine cu o intrebare va rog din suflet
0
04-05-2010, ora 18:54
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
spune:P
0
04-05-2010, ora 20:16
Annda
Nu este medic/terapeut
Annda
Buna!.iau diane de aproape un an..luna aceasta trebuia sa incep de alaltaieri dupa pauza de 7 zile...am uitat si am inceput de ieri cu pastila de luni. vreau sa stiu daca e posibil sa apara spottingul. ms
0
04-05-2010, ora 22:15
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Spottingul in general apare in primele 3 luni de la inceperea anticonceptionalelor, acele luni in care trebuie sa se obisnuiasca organismul cu anticonceptionalele respective
0
04-05-2010, ora 22:22
Annda
Nu este medic/terapeut
Annda
da stiu... am mai avut probleme de genul asta..si tocmai pt ca nu le luam bine...acuma ca am uitat sa iau prima pastila sunt cam stresata.
0
04-05-2010, ora 22:36
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Mmm.. atunci nush ce sa zic. your bad, incearca sa le iei si tu intr.o ordine, ca poate intr, o zi o sa o imbulinezi si o rupi in fericire
0
04-05-2010, ora 22:40
Annda
Nu este medic/terapeut
Annda
vroiam sa stiu care sunt riscurile.. daca am uitat prima pastila...din cate stiu eu se decaleaza prima zi a ciclului...nu ar trebui sa fie o problema dar acuma nu sunt sigura, de aceea caut sfaturi.poate gresesc... ..cum sa fac acum termin cu pastila care trebuia s-o iau duminica sau nu o mai iau...???
0
04-05-2010, ora 22:47
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Posibil, da sa se schimbe umpic data ciclului, o zi in sus sau in jos, depinde, nu la toate femeile e la fel.. iar cu pastila care trebuia sa o iei duminica.ce vroiai sa zici mai exact ? adica mai ai o pastila din blister sau cum ? daca da, poti sa incepi sau nu cu aia, sau din folia cealalta... ele sunt MONOFAZICE, toate au aceeasi concentratie in ele, deci nu ar fi pe zile, si sa conteze..
0
04-05-2010, ora 22:49
Annda
Nu este medic/terapeut
Annda
trebuia sa incep cu pastiluta de duminica pe care am uita-o, si am lasa-o, am inceput cu cea de luni... cand ajung la sfarsitul blisterului o las pe cea de duminica sau o iau...??
0
04-05-2010, ora 22:52
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
M, eu zic sa o iei, nu are ce rau sa faca, si cel mai bine, apoi dupa ce termini, sa incepi sa le iei regulat si sa nu le mai iei asa."lasa.ma sa te las", parerea mea, ori iei un lucru ca lumea si te tii de el, ori nu m ai iei nimic, eu asa gandesc..
0
04-05-2010, ora 22:55
Annda
Nu este medic/terapeut
Annda
asa e... ma gandeam ca poate se mai regaseste cineva in problema mea si imi spune daca a avut vreo problema, sangerari sau altceva. oricum ms mult.o noapte buna.
0
04-05-2010, ora 22:57
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
cu placere, noapte buna :*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •