Intrebare urgenta! usturime groaznica in gat

30-04-2015
AnaH
Nu este medic/terapeut
AnaH
sunt foarte ingrijorata, de aproximativ o saptama am o usturime groaznica in gat. amigdalele sunt rosii si imflamate.am incercat cu strepsils, tantum verde dar usturime e din ce in ce mai acuta. astazi am observat si 2 leziuni pe interiorul obrajilor aproape de baza limbii. care ar putea fi cauza? mentionez ca sunt fumatoare
multumesc si astept cu nerabdare ras dvs!
3 comentarii
0
30-04-2015, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. problema NU poate sa fie urgenta astazi..
deoarece te supara problema de 1 saptamana si ai avut tot timpul din lume sa ajungi la un medic ORL
2. cand intri pe un forum.. initial vezi ce sa mai postat acolo
am scris de sute de ori.
Ca usturimea in gat este de la un reflux gastro-esofagian si alimentatie incorecta
si NU e voie nimic cu acid, lamaie si vit C
deci strepsilsul, nu a ajutat dar a facut mai rau...
3 citeste ce am scris
despre refluxul gastroesofagian
faringite iritative
0
30-04-2015, ora 22:57
AnaH
Nu este medic/terapeut
AnaH
da, intr.adevar ma supara de o sapt. locuiesc in uk iar am sunat pentru programare la medic de acum 3 zile dar din pacate cel mai devreme ma pot primi sapt viitoare. din aceasta cauza am apelat la acest forum. usturimea combinata cu cele 2 leziuni la nivelul cavitatoo bucale ma ingrijoreaza. legat de refluxul gastroesofagian, am prescriptie de la medic plus regim alimentar deci nu cred ca problema ar veni de aici. ma puteti ajuta cu o parere? mai este ceva timp pana la programare si sunt destul de ingrijorata.
va multumesc!
0
09-05-2015, ora 10:23
ciprian_82
Nu este medic/terapeut
ciprian_82
Buna ziua,
Am avut o tuse puternica ceva timp in urma cam vreo 8 saptamani, am fost la un medic privat in Vietnam (lucrez detasat in Vietnam), in urma consultatiiei mi sa eliberat o reteta pe baza de antibiotic, tusea a disparut, apoi am ramas cu senzatie de nod in gat.Am venit in Romania, am mers la un medic privat ORL, dupa consultatie reiese ca am Cryptolysis, am facut niste injectii timp de 7 zile, gargara cu tantum verde si un sprei nazal seara la culcare, dupa tratament tot simt senzatie de nod in gat si dificultati la inghitire.
Am mers din nou la medic in vietnam deoarece a trebuit sa merg la munca, medicul mi-a facut un test cu o pungulita (a trebuit sa tin respiratia si apoi sa suflu, in a doua punga am suflat dupa ce am baut un lighid )
A rezultat 1, 1 % am inteles ceva de genul ca nu am infectie la stomac ci reflux gastro-esofagian, medicatia consta intr-o pastila dimineata si seara pe stomacul gol inainte de masa (omeplus20).
Doctorul a zis ca pot manca orice, fara proble !
Nu fumez, nu consum alcool, nu consum bauturi carbogazoase, in pricina celor enumerate tot am senzatie de nod in gat si dificultati la inghitire, am si urina mai galbena plus din cand in cand o durere in spate partea dreapta jos.
Tratamentul il urmez de vreo 5 zile.
Trebuie sa tin si un regim gastric, tratamentul e corect ?

Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: