Intrerupere Belara

22-07-2017
Irina3333
Nu este medic/terapeut
Irina3333
Am inceput sa iau belara la sf lunii februarie. Nu am avut nicio problema pana acum aprox 2 luni cand am inceput sa am dureri ingrozitoare de cap. Mentionez ca CM de luna aceasta l-am amanat continuand sa iau contraceptivul. Din pacate durerile de cap au continuat iar acum 2 zile am decis sa le intrerup. Am inceput sa am sangerari, durerile de cap nu mai exista. Blisterul maj avea 6 pastile. Este posibil sa am reactii adverse mai complicate deoarece am intrerupt pastilele inainte de terminarea foliei?
4 comentarii
1
22-07-2017, ora 19:09
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Nu e cazul de reactii adverse, incepe menstra mai repede si nu mai aveti contraceptie in continuare.
0
22-07-2017, ora 19:17
Irina3333
Nu este medic/terapeut
Irina3333
Va multumesc pt raspuns!
Pentru a scapa de durerile de cap trebuie schimbate pastilele cu unele cu o cantitate mai mica de estrogen?
1
24-07-2017, ora 14:41
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Ne e obligatoriu sa fie de la estrogen, uneori este progesteronul de vina dar trebuie schimbat cert.
0
10-07-2021, ora 11:33
Denisa Angie
Nu este medic/terapeut
Denisa Angie
Bună ziua! Am luat belara începând cu a 5 a zi de menstruație luna trecuta. Am continuat prima lună, cu toate că mi-am rupt piciorul si l-am avut imobilizat în ghips. Ieri mi-a scos ghipsul și se observă umflaturi și vânătăi pe picior. Menționez că am început a doua folie de Belara, tot in a 5 a zi. Astăzi ar fi fost al treilea comprimat de Belara. Pot întrerupe tratamentul fără reacții adverse și să continui luna viitoare? Am luat doar 2 comprimate de Belara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  •