Intrerupere de anticonceptionale

25-11-2013
rocsana!
Nu este medic/terapeut
rocsana!
Buna ziua. Iau anticonceptionale de pe 12 noiembrie, iar pe 22 am plecat din oras pt 3 zile si le-am uitat acasa. Adica vineri, sambata si duminica nu le-am mai luat. Astazi este luni, de 2 zile sangerez si nu stiu ce se intampla, este normal pt ca am intrerupt anticonceptionalele de la mijlocul foliei ? Pot sa continui sa le iau de astazi sau voi incepe o alta folie luna viitoare cand imi vine? Multumesc
3 comentarii
0
25-11-2013, ora 19:27
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este normal (in conditiile in care ati intrerupt intempestiv). Ori de cate ori intrerupeti pilulele, la cateva zile apare o sangerare asemanatorare unei menstruatii, numite 'sangerare de privatie'. De aceea medicii reomanda '21 de zile de pilule, 7 zile de pauza', ca sa aiba femeile impresia ca au ciclu.

Daca doriti sa reluati, este preferabil sa o faceti, folosind folie noua, in a 4-a zi a viitoarei menstruatii. Daca doriti neaparat, puteti relua si acum, dar va expuneti la doua riscuri:
-veti fi protejata abia dupa a 8-a pilula
si
-pot aparea mici sangerari si nu veti sti daca sunt de la pilulele foliei noi ori de la intreruperea celor vechi.
0
27-11-2013, ora 19:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
http://forum.romedic.ro/prod/Pilulele_anticonceptionale_provoaca_avort_timpuriu?_Sunt_nocive?_063792.html
0
27-11-2013, ora 20:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Dr. Mihnea DRAGOMIR - Medicina de familie, Bucuresti

Prietena mea cea mai buna a luat 7 ani anticonceptionale, imi puteti spune estimativ cam cate avorturi timpurii a facut in acest timp ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  •