intrerupere tratament montelukast | Forumul Medical ROmedic

intrerupere tratament montelukast

09-12-2013
pipas adrian
Nu este medic/terapeut
pipas adrian
Buna ziua as dori sa-mi spune-ti parerea dv. Baietelul meu in varsta de patru ani primeste tratament cu aceasta substanta de doi ani, acum are somnul agitat de la o vreme iar parera medicului pediatru este sa oprim administrarea, dupa atata timp nu stiu cum are sa reactioneze. Va multumesc
4 comentarii
0
09-12-2013, ora 18:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce diagnostic are copilul, pentru ce boala ia medicamentul ? Ii dai Montelukast sau Singulaire ? Daca ai schimbat, de cat timp ii dai Montelukast si in ce doza ? mai ia si alte medicamente ?
0
09-12-2013, ora 20:38
pipas adrian
Nu este medic/terapeut
pipas adrian
Este diagnosticat cu bronsita astmatica, 6 luni a luat singulaire pe urma am schimbat cu montelukast adica ia montelucast de 14 luni, mai primeste si sirop Aerius, montelukast 4 mg ; aerius 5 mg/zi ; (ventolin 2x2 puf si flixotide 1ml+1ml ser fiziologic dar astea le dam doar la nevoie)
0
10-12-2013, ora 22:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Puteti opri administrarea, faceti cum spune pediatrul, dar atentie la orice raceala, expunere la frig/alergeni. Controale periodice la pediatru/ alergolog, incepeti o medicatie de imunostimulare recomandata de acestia si orientati-va spre terapiile naturiste ale astmului bronsic la copil.
0
11-12-2013, ora 06:08
pipas adrian
Nu este medic/terapeut
pipas adrian
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru un somn odihnitor È™i sănătos la copii
  • Co-sleeping – dormim în acelaÈ™i pat cu bebeluÈ™ul?
  • SiguranÈ›a copilului la somn
  • De cât somn are nevoie un copil?
  • Somnul copiilor cu ADHD, mai scurt È™i mai slab calitativ
  • Noi recomandări privind orele de somn necesare copiilor pentru a fi sănătoÈ™i
  •