Intruniri Grupuri de suport pentru bipolari si depresivi - Bucuresti

08-06-2016
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Asociatia de Sprijin a Persoanelor cu Tulburare Bipolara si Depresie din Bucuresti organizeaza saptamanal, gratuit, grupuri de suport pentru persoanele bipolare si cu depresie.

Cine doreste sa participe la un astfel de grup, este rugat sa intre pe site-ul asociatiei

www.echilibru.org

sa selecteze optiunea Contacteaza-ne si sa trimita un mesaj privat.

Asociatia noastra este o filiala a asociatiei Depression and Bipolar Support din America.
37 comentarii 12 Înainte ›
0
09-06-2016, ora 00:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Asociatia se numeste Equilibrium.
0
09-06-2016, ora 21:46
mihaiarh
Nu este medic/terapeut
mihaiarh
Clara te rog sa-mi spui daca intilnirile din cadrul acestei asociatii sint interesante.Eu sint din Constanta si m-ar tenta si pe mine sa vin la aceste grupuri de suport, macar o data pe luna.Am inteles ca intilnirile sint miercurea la ora 19.00.
0
09-06-2016, ora 21:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu personal m-am simtit mai bine la intalniri decat la psihoterapie. Imi ridica moralul. Te simti om normal.
Nu stiu daca am putea sa facem cumva ca cei din afara Bucurestiului sa participe prin Skype. Exista un laptop. Trebuie vorbit cu presedintele asociatiei cu Andrei ce putem face pentru voi.
Deocamdata exista un singur grup cam de 12 persoane.
Intentionam sa formam mai multe grupuri ca sa putem ajuta cat mai multe persoane cu aceasta fundatie. In special pe cei care nu au bani de psihoterapie.
Ar fi bine sa vii odata macar sa vezi cum te simti si cum te pot ajuta aceste intruniri in boala ta.
Trimite mesaj pe www.echilibru.org si te va contacta Andrei.
1
09-06-2016, ora 21:57
mihaiarh
Nu este medic/terapeut
mihaiarh
Multumesc pentru raspuns.Am sa trimit un mesaj la asociatie.Poate se gaseste o solutie si pentru cei din provincie.
0
09-06-2016, ora 23:56
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pe Skype nu stiu daca e acelasi lucru ca live, dar se poate incerca.
Da, este foarte bine ca vrei sa vii, asa cum zice Clara, vino odata sa vezi cum e.
E foarte bine sa vina lumea, nu are sens sa se fereasca ca oricum nu e o rusine sa ai TAB, depresie sau anxietate, oricum au boala si nu au cum sa zica ca nu o au, e bine sa comunice cu oameni la fel intrucat cu cei sanatosi e cam greu daca stie ce ai, iar la cei cu TAB sigur se afla, ca in episod maniacal e cam dificil sa te ascunzi.
0
10-06-2016, ora 08:30
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Nu mai exista asa ceva in tara!! Si e de un real ajutor.
0
11-06-2016, ora 14:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Grupurile au si psiholog care coordoneaza activitatea.
0
19-08-2016, ora 13:00
Janus
Nu este medic/terapeut
Janus
Salut.
Am vorbit de dimineata la telefon cu Dl. Nistor Andrei.
Am trimis si mesaj prin intermediul formularului din pagina de contact.
Astept ca sa-mi confirme ca a primit mesajul.
0
19-08-2016, ora 14:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O sa va sune domnul Andrei Nistor.
0
19-08-2016, ora 17:07
Janus
Nu este medic/terapeut
Janus
ma tem ca daca ma va suna, nu o sa pot ca sa-i raspund.
folosesc foarte putin telefonul si sunt sanse minime, ca sa nu spun nule, ca sa ii pot raspunde la telefon.
daca numai prin telefon putem comunica, neglijand posibilitatea de a utiliza posta electronica, atunci este foarte posibil ca sa nu ma pot bucura de oferta lansata de dvs in aceasta postare.
asa cum i-am spus la telefon, ca am postat in formularul de pe site si ca am postat si aici si ca astept raspuns prin posta electronica, daca nu se poate asaceva, adica sa-mi scrie, atunci nu imi mai fac sperante de vre-o intanire.
0
19-08-2016, ora 17:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Scrieti-i adresa dv de posta electronica si ii mentionati sa va raspund prin posta electronica.
Daca nu reusiti sa luati legatura, imi spuneti mie pe Privat.
Urmatoarea intrunire ar trebui sa fie miercurea viitoare la 19.00, Calea Victoriei 216, etaj 3.
0
19-08-2016, ora 17:21
Janus
Nu este medic/terapeut
Janus
ora 19 mi se pare inaintata
are adresa mea de posta electronica deoarece i-am spus-o cand am completat formularul.
astept mesaj ferm la posta electronica
0
19-08-2016, ora 17:37
Janus
Nu este medic/terapeut
Janus
si ar mai fi o chestiune: va rog ca sa imi spuneti ce anume dimensiuni si ce format trebuie ca sa aiba poza de la avatar ? am incercat cu cateva poze si nu am avut succes.
va multumesc anticipat pentru informatie.
:-)
0
19-08-2016, ora 17:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Unele se incarcau in 2 zile. Incercati si cu o poza mica. Vedeti daca se incarca pe loc.
Se vor face 2 grupuri. Unul mai devreme.
1
07-10-2016, ora 00:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Asociatia Equilibrium doreste organizarea unor grupuri de suport gratuite pentru apartinatorii persoanelor cu tulburare bipolara si depresie. Pot participa rude, prieteni, persoane apropiate.

Pentru a participa contactati asociatia pe echilibru.org si trimiteti mesaj. Veti fi contactati telefonic de presedintele asociatiei, domnul Andrei Nistor.
1
29-11-2016, ora 12:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De asemenea asociatia organizeaza lectii de sport gratuite cu instructor profesionist in parcul Herastrau.
0
09-07-2017, ora 09:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Astazi, la ora 10.30, pe canalul Digi 24, va fi o emisiune despre depresivi si bipolari.
Va doresc vizionare placuta!
0
31-07-2017, ora 02:23
Ruxi26
Nu este medic/terapeut
Ruxi26
Buna clara. Vreau si eu sa particip la aceasta intalnire. Deasemenea si logodnicul meu. Imi poti da detalii te rog? Mersi
0
31-07-2017, ora 06:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intrunirile sunt in Bucuresti, pe Calea Victoriei 216 este sediul asociatiei. Avem psiholog. Sunt confidentiale pentru protectia membrilor. Sunt gratuite. Mai exista un grup secret pe Facebook cu bipolari din mai multe orase. Intra pe echilibru.org, inscrie-te pe formular si iti va da telefon Andrei, presedintele asociatiei, daca vrei sa ii pui mai multe intrebari si ca sa te inscrie in grup.
Participarea la o sedinta se face numai dupa ce este anuntat Andrei.
Sedintele sunt afisate pe grupul secret pe Facebook.
Sanatate multa!
1
16-11-2017, ora 23:11
Empathetic
Nu este medic/terapeut
Empathetic
Eu va sfatuiesc sa nu vizitati acest loc. El este o dovada a altruismului. (eram ironica) Domnul care sufera de o tulburare psihica s-a gandit sa discute anumite teme la nivel de liceu. De asemeni sunt favoroizati cei care sufera de tulburari bipolare si nicidecum cei cu tulburari depresive. Am ramas cu o impresie foarte proasta cand am vizitat acest loc. Discutia a fost centrata pe sexualitate, relatii sexuale, toata discutia fiind purtata la nivel vulgar si de mahala. Cred ca oamenii cu tulburari psihice au alte probleme de infruntat decat discutiile cu iz de frustrate sexuala si flirt. Evident m-am dus acolo sa gasesc sustinere si am gasit un loc unde se fabula despre sex. Nu-l recomand nimanui, in special depresivilor rationali,
1
17-11-2017, ora 11:19
andrew99
Nu este medic/terapeut
andrew99
Empathetic se pare ca a fost la o intalnire la care s-a discutat o tema absolut fireasca, dupa alte 90 de intalniri saptamanale: sexualitatea. Din pacate frustrarile personale si-au spus cuvantul in ceea ce o priveste. Faptul ca a venit o singura data si nu a rezonat cu grupul, la care au fost 15 persoane, grup moderat de un psihoterapeut, ar trebui sa ii puna niste semne de intrebare. Are multe alte probleme. Psihice. Grave din pacate. Parere colectiva. Depresia e doar o scuza. Si, da, grupurile de suport sunt facute pentru cei care au nevoie de ele. NU e mall de facut cumparaturi sau ca mersul la cinema unde sa mergi de plictiseala. Sunt peste 200 de persoane care au participat la aceste grupuri. Ele ajuta. Pe cine trebuie. La aceste grupuri se discuta orice teme de la probleme familiale, traume din copilarie, frici, acceptare versurs negare, etc...nu sunt despre sex si nu s-a vorbit niciodata vulgar si cu limbaj de mahala. Toti participantii au fost si sunt oameni educati. Nu se tolereaza sub nicio forma lipsa de respect.
0
17-11-2017, ora 12:41
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Sexul si probabil si discutiile despre sex stimuleaza neurogeneza, deci nu trebuie ocolite ! :)
0
17-11-2017, ora 16:51
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Apropo de vindecare prin sex si de limbaj vulgar, o poveste de mai demult. Aveam printre rudele prin alianta o familie de intelectuali rafinati, el maniaco-depresiv (asa se spunea pe atunci), un tip extraordinar de fermecator, ne delecta la mesele in familie cu povestile lui captivante despre pictori si picturi, despre muzeele lumii. Verile, isi trimitea familia la mare, ca lui nu-i face bine soarele si prefera sa ramana singur acasa sa munceasca in liniste -spunea el. Doar ca, in ultimul lui an de viata, poate de la acea boala, poate de la altele, delira zacand in pat si, in delirul lui, se credea in pat cu o femeie cu care, pare-se, facea cura de sex in timp ce familia lui facea cura de soare si namol. Sotia lui, care o viata a stat langa el si i-a indurat depresiile, a povestit socata celor din familie ce chiote auzea de la el, remarcand: Noi asemenea limbaj n-am folosit niciodata!...hehehe... nu stiu chiar cat de ingrijit o fi fost in ultimele lui luni de viata...
1
06-09-2021, ora 18:29
Emi8
Nu este medic/terapeut
Emi8
Buna ziua.

Stie cineva daca asociatia EQUILIBRIUM mai organizeaza sedinte de psihoterapie si suport?
1
06-09-2021, ora 19:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Da! Trimiteti mesaj pe site. Va va contacta presedintele asociatiei si va va introduce in grupul de pe Facebook. Acolo sunt anuntate intrunirile saptamanale fizice si pe Zoom.
2
06-09-2021, ora 20:30
Emi8
Nu este medic/terapeut
Emi8
Multumesc pt raspuns. Da am trimis mesaj pe site.
0
07-09-2021, ora 18:00
Emi8
Nu este medic/terapeut
Emi8
Am vorbit azi cu directorul asociatiei EQUILIBRIUM.

Am stabilit cu el sa vin si eu maine la sedinta de suport pt bipolari si depresivi.

Sunt curios cum ma voi simti intre oameni pe care inca nu ii cunosc intrucat am si o fobie sociala.
0
07-09-2021, ora 20:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Emi8

Poti sa participi intai pe Zoom sa vezi cum e. Dar sunt mai placute intrunirile fizice.
0
10-09-2021, ora 18:10
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Andrei face si pe zoom intalnire de grup ?
0
10-09-2021, ora 20:13
Emi8
Nu este medic/terapeut
Emi8
Da se face si pe zoom.
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul