Intr.urgenta!Catre un doctor : acnee+unguent hidrocortizon

06-05-2009
Lalaa17
Nu este medic/terapeut
Lalaa17
Buna ziua!

Ma lupt cu acneea inca de la 12 ani. Am mai scris inca un subiect pe acest forum, n-are sens sa ma repet (acnee-sunt disperata). De 2 zile mama, vazandu-ma cum arat de rau, mi-a sugerat sa folosesc unguent cu hidrocortizon pt. ca din experienta ei, functiona impotriva acneei. Mama nu e medic, e doar o mama indurerata sa-si vada fata cu un ten atat de incarcat. Am observat pe prospect la contraindicatii ca n-ar fi bine sa folosesc pe ten acnei insa dupa o utilizare, tenul meu a aratat muuult mai bine. Ce ma sfatuiti sa fac? Chiar am vazut rezultate de la prima aplicare. Mentionez ca am aplicat si Betadine...deci nu stiu daca nu e efectul de acolo. Pot sa folosesc unguent cu hidrocortizon pe ten acneic? Daca da, pt. cat timp? N-as vrea sa fac mai mult rau decat bine si sa am parte de-o eruptie si mai mare decat o am deja. Multumesc mult. Astept un raspuns cat mai rapid daca se poate.

Laura
2 comentarii
0
17-04-2018, ora 15:17
SimonaAlx
Nu este medic/terapeut
SimonaAlx
Crema cu hidrocortizon trebuie să o aplici de trei ori pe zi, și o cantitate mică.. Și indicat este să nu o folosești mai mult de 7 zile..
0
19-04-2018, ora 15:25
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Simona...tu ai raspuns Laurei dar ea apostat in 2009.Pana la urma gestul conteaza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.