inventez diferite lucruri! Am dubla personalitate?

02-07-2008
Ramo!
Nu este medic/terapeut
Ramo!
Buna ziua, numele meu este ramona si am 21 de ani.in ultimul timp in viata mea s-a schimbat si nu in sensul bun.a inceput in anul 1 de facultate.am inceput sa inventez lucruri, povesti, persoane si sa povestesc asta altora.stiam ca nu e normal dar pur si simplu nu ma opream.eram in stare sa inventez un roman intreg, cu intrigi etc, la un moment dat am incetat, si de curand, din aprilie am inceput sa mint iar, mint ca sunt alta persoana, nu am probleme cu peroana care sunt, nici multumita de mine nu sunt in totaliate dar nu stiu ce se intampla cu mine.cea mai grava parte e ca inventam anumite lucruri care ma raneau si chiar plangeam si ma conumam, desii stiam ca nu sunt adevarate.refuzam sa socilizez cu ceilalti, nu mai ma duceam la scoala(stateam si visam continuu) si din cauza asta am pierdut anul, si chiar si asa iar am inceput sa fac la fel, desii am zis ca ma schimb, si eram constienta ca si semetrul acesta o sa am probleme, dar nu faceam nimic, eventual plangeam.incerc sa ma inteleg si sa ma schimb dar parca o parte din mn nu rea sa accepte realitatea.nu stiu cum sa cer ajutor si cui.acum este pentru 1 oara cand vorbesc despre asta, fiindca am fost trezita de o colega care mi a zis ca nu o deranjaza, pot sa ma prefac ca sunt cine vreau eu, a fost ca un dus rece, dar am impresia ca iar o sa fac ca si pana acum!si nu vreau asta!ce ma sfatuiti sa fac?
11 comentarii
0
02-07-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Draga ramona, s-ar putea ori sa fii o fire de artista, ori sa nu te fi maturizat complet.
Totusi daca ai pierdut un an de facultate inseamna ca ceva te supara.
Vorbeste si cu un psiholog, care sa te lamureasca mai bine.
Nu te panica, poate ca ai duar o slabiciune, sau niste frustrari pe care le ascunzi inventandu-ti o alta persoana.
Spre exemplu eu nu am putut sa fac o facultate din motive medicale si m-am trezit ca mint pe net ca sunt psiholog, asa, imi hranea orgoliul. Nu este de dorit, dar sunt sdlabiciuni omenesti.
Gaseste-ti un hoby, ceva care sa te faca sa cresti in ochii tai, stai prost cu stima de sine.
Numai bine!
0
02-07-2008, ora 00:00
Ramo!
Nu este medic/terapeut
Ramo!
da...probabil stau mai prost decat credeam cu stima, dar...nu pot sa accept ca sunt doar slabiciuni omenesti fiindca eu nu ma pot rupe de ce inventez si asta ma sperie
0
03-07-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Cand iti mai vine sa inventezi ceva gandeste-te ca mult mai buna este sinceritatea, te face sa te simti impacata cu tine.
Distrage-ti atentia de la asta ca sa nu devina o obsesie.
Ocupa-ti timpul cu invatatul, cu plimbari, cu distractie, cu ce vrei.
Hai, ca poti, incearca sa te controlezi acum in faza incipienta.
Stii ceva? Daca nu poti singura cere ajutor de specialitate unui psiholog. Putina psihoterapie te-ar ajuta cred.
Fii optimista, nu cred ca e asa grav, mai degraba este un prost obicei, nu il lasa sa te controleze.
Succes la facultate!
0
03-07-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
nu sta, lasa rusinea la o parte si du-te la un psihiatru, daca tie nu-ti convine ce se intampla cu tine cum crezi ca se simt ceilalti.iar in primul rand, trebuie sa vezi ce se intampla cu tine?!
hai bafta si du-te nu mai sta!
0
03-07-2008, ora 00:00
Ramo!
Nu este medic/terapeut
Ramo!
da, la asta m am gandit si eu, la psihoterapie, si asta o sa fac, fiindca trebuie sa incetez si sa-mi traiesc viata, nu mai vreau sa trasc prin inchipuiri.multumesc pt raspunsuri, pt sfaturi si incurajari, chiar aveam nevoie de acestea!!
0
14-08-2008, ora 00:00
anonim235
Nu este medic/terapeut
anonim235
draga ramona..la fel sunt si eu.cu regrete mari...daca vrei sa tinem legatura sa vb spunemi..te inteleg perfect ca fac si eu acelasi lucru...
0
15-08-2008, ora 00:00
Ramo!
Nu este medic/terapeut
Ramo!
anonim235, ti-am trimis un mesaj cu id meu de messenger, nu stiu daca l-ai primit!sau putem vorbi si pe skype!ma anunti daca nu l ai primit ti-l mai trimit odata.
0
06-12-2008, ora 12:13
deter83
Nu este medic/terapeut
deter83
buna ramona...te inteleg perfect pt ca si eu sunt la fel...iti dau ide-ul meu pt a conversa...cosminstaergalati
0
05-02-2009, ora 21:56
minodora_lush
Nu este medic/terapeut
minodora_lush
draga ramona, asa e, si eu nu stiu ce fel as trai daca nu as mai avea acest "drog". practic as cauta in fel si chip alta si alta poveste pe care sa o cred atat de tare incat sa ma accepte si ceilalti. ma intreb daca e gresit totusi?! pentru ca fiecare avem dreptul la viata si la o viata frumoasa in care sa ne bucuram la fel ca ceilalti de o plimbare cu o masina buna, de iesit in oras, de distractii, de iubire!!!!! tatal meu e atat de tandru si intelegator, intelege ca am nevoie sa fiu iubita si asta face! nu-l intereseaza altceva... l-am minit : i-am zis ca am aflat de un frate vitreg din partea mamei care e decedata si de atunci si mai ales decand l-am prezentat este atat de darnic si ne face orice moft pentru ca are si de unde... practic asta-mi doream sa am posibilitate sa fac orice! "fratele meu" de fapt este un amic care stia de secretul vietii mele.. este mult prea greu! si ma santajeaza si astfel ia si el bani si altele., insa nu mai conteaza el e cu gagicasa eu cu banii mei, cu viata mea de star! te inteleg ramona... sincer as vrea sa ne putem uni fortele pentru a ne ridica mai sus! te astept cu un mesaj in caz ca ai puterea sa mai vorbesti! te imbratisez!
0
05-02-2009, ora 23:16
minodora_lush
Nu este medic/terapeut
minodora_lush
si daca te pot ajuta cu ceva, totusi, las si id-ul meu dminodora1987 ... avem si aceeasi varsta, si eu sunt la facultate. sper, poate ti-ai rezolvat problema si as dori si eu o mana de ajutor sau un umar pe care sa plang.
vad ca sunt cateva postari si daca am vazut ca cel de dinaintea mea a lasat id, am considerat ca nu ar fi chiar impotriva normalitatii sa-l las si eu. multumesc!
0
06-02-2009, ora 21:09
Ramo!
Nu este medic/terapeut
Ramo!
@ minodora_lush - sa ne unim fortele pt a ne ridica mai sus?????? :) mai am puterea sa vorbesc :)) lol
in primul rand nu e chiar impotriva normalitatii sa iti lasi id-ul aici, ar fi fost mai bine sa-mi trimiti/trimiteti un mesaj privat..dar e id-ul tau/vostru..sunteti liberi sa il postati unde vreti!
eu as vrea sa te ajut, dar nu cred ca pot, nici pe tine nici pe detrer83.daca stiti si sunteti constienti ca faceti ca mine mergeti la doctor.eu i-am explicat tot mamei mele, care la inceput mi-a zis(ca si anastasia) ca sunt o fire mai artistica si ca de mica eram.in cele din urma am convins-o ca nu sunt bine si am mers cu ea la psiholog.
cel mai greu a fost sa le zic si celorlalti membrii ai familiei, ce obisnuiam sa fac, sau prietenilor ca i am mintit.oricum, totul merge bine..daca ma intalnesc cu cineva care ma intreaba ceva in legatura cu ce am mintit inainte, refuz sa raspund, sau schimb subiectul.dar nu mai continui!!!inca nu am ajuns la pasul in care sa recunosc direct tuturor ca am mintit...dar..macar m-am oprit si nu ma mai afecteaza..intr-un cuvant(sau mai multe)..ma simt mai bine!!!
asta e sfatul meu pentru cei care se regasesc in postul initial! asta e sfatul meu si pentru tine: sa mergeti la psiholog.[-ai zis ca ai o situatie financiara buna, atunci nu o sa fie un efort financiar pentru fam.ta]
.daca totusi mai ai vreo intrebare si nu vrei sa scrii aici trimite-mi un pm.
>:d<
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul