investigatii colon in sarcina

18-09-2009
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
acum 2 ani am nascut pe cale naturala. am ramas cu niste hemoroizi in mod sigur, care abia s-au retras in interior.
de atunci am cateodata scaune subtiri, cu forma ciudata (nu e cilindric). nu mereu, cateodata au foma si consistenta ciudata.

am fost la gastroenterolog pentru alte probleme dar am mentionat si aceasta problema.
am mai gasit un helycobaacter si niste pietre la fiere...lucruri marunte.

cu scaunul nu am reusit sa invetighez mai departe ca am ramas insarcinata. acum inca ma gandesc ca nu am exclus inca nici afectiuni mai grave ale colonului. peste tot unde caut de "narrow stool" sau "pencil thin stool" dau de cancer de rect/colon. nu am sange in scaun nici alte simptome, dar tot sunt paranoica.

oare ce investigatii asi putea face in sarcina, banuiesc ca se exclude colonoscopia cu anestezie generala?
oare daca fac marcherii tumorali CEA si nu mai stiu care e suficient de relevant?
2 comentarii
0
18-09-2009, ora 17:10
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Scaunele subtiri sun un semn care trebuie luat in calcul, dar daca dureaza de 2 ani, si boala nu a progresat, putin probabil sa fie ceva grav. Exista si alte cauze pentru ele (de exemplu intestin iritabil). Antigenul CEA nu prea este folositor pentru diagnosticul tumorilor de colon, se foloseste pentru a evalua tratamentul. In loc de colonoscopia completa se poate face sigmoidoscopie, care vede numai "sfertul" din stanga jos a colonului (partea cea mai importanta). Pentru sigmoidoscopie nu trebuie anestezie si se pare ca este sigura in sarcina.
Cel mai bine, puteti merge la un chirurg sau gastroenterolog pentru un consult si tuseu rectal, o sa va spuna daca simptomele merita sau nu investigate mai departe.

Multa sanatate!
0
18-09-2009, ora 17:39
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
multumesc mult de raspuns.
da, dureaza de 2 ani, a debutat brusc, dupa nastere cand aveam hemoroizii iesiti inafara.
e interesant ca nu este mereu asa scaunul. de cele mai multe ori este de grosime nomrala cilindric si lung. din aceasta cauza nu am investigat si nu am luat in serios problema.
lafel nu am alte simptome, nu am sange in scaun, nu am diaree, nu dureri abdominale.

am fost la gastroenterolog, nu a recomandat colonoscopie, a zis ca facem o anuscopie daca cred. pai asta doar mi-ar confirma/infirma existenta hemeoroizilor banuiesc.

hemoroizii nu pot fi cauza scaunelor mele deformate?

deduc din cum ati raspuns ca sunteti cadru medical, dvs ati recomanda sa investighez urgent problema sau nu ar fi problema sa aman dupa nastere?

va multumesc inca odata pentru proptitudine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.