Iritație, momente de mâncărime intense de vreo 5 minute pe aproape tot copul

18-10-2016
TabacaruEmil
Nu este medic/terapeut
TabacaruEmil
Salut!De vreo 3 saptamâni am niște momente de mâncărime intense de vreo 5 minute pe aproape tot copul(fără tibie)dar oricum in general pe abdomen si gât.Eu zic ca, caldura îmi activează mâncărimea, dar nu cred ca e probabil, ori o coencidenta ca de vreo 5 situații de genu asta am avut parte si de obicei la efort cât de cât variat.Mancarimea e insuportabila, e exact ca cea provocată de vata mineral si e continua, aproape imposibil sa nu te scarpini.Vreau doar o părere ce ar putea fi nu vreau sa ajung pe la medici sau altceva, pentu ca (scuzați expresia dar așa este) sistemul nostru sanitar este de **cat, si dacă stai după ei mori cu trimiterile in mâna si așteptând pe hol câte 3 ore in ficare zi sa afli ca te reprogramează in alta zi.Am următoarele mențiuni: toată vara cam din Iulie pana acum nu am mai purtat nimic si am umblat in bustu gol in soare, am avut tot in vara asta zona zoster pe spate dar intr-o forma foate ușoară, si am fost si prăjit pe umeri de soare intr-o zi la plaja încât o săptămana jumate am avut bășici pe umeri de am semne acum de la bășici(am avut si atunci o mâncărime tot de genu asta) si acum prin sfârșitul lui Septembrie mi-au apărut vreo 4 pete albe pe piept si vreo 7 pe spate(cred ca de la soare, pentru ca tot așa am umblat in bustu gol).Am 17 ani.Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
19-10-2016, ora 14:20
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Chiar daca v-ati suparat pe sistemul medical, totusi solutia corecta in cazul dumneavoastra este sa apelati la un medic dermatolog pentru un consult si investigatii. Veti primi dupa aceea si un tratament.
Va doresc multa sanatate.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Femeile prezintă prurit mai rar decât bărbații
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •