iritatie dupa epilarea cu lama

09-09-2007
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
am urmarit subiectul cu epilarea cu ceara si vreau sa adaug ca desi ma epilez cu un "bic"(de obicei nou si de fiecare data il folosesc doar eu), ma irit foarte tare dupa o zi.Care ar fi solutia ca sa nu se mai intimple?
7 comentarii
0
27-09-2007, ora 00:00
dyly
Nu este medic/terapeut
dyly
cu ce te dai dupa ras?ce folosesti ptr.inmuierea firelor de par?e o chestie ca la barbati, si ei daca nu folosesc ce trebuie ar fi vai de fata lor!folosesti biguri speciale ptr.femei?daca da, nici nu trebuie sa folosesti de fiecare data altul!de exemplu BIG SOLEIL mie imi plac cel mai mult!eu am inteles ca nu sunt bune !
0
28-09-2007, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
am folosit si un aparat special pt. femei cu lame duble, cu rezerve, dar a fost si mai rau.Acum fol. gillete cu 2 lame si cu banda cu aloe vera, e ceva mai bine, dar tot se intimpla si asta doar in zona inghinala si la subsoara, pe picioare e ok.Banuiesc ca dupa ras ai o crema speciala ???Cam cu ce crema te dai tu?Eu am incercat cu ceva de la farmacie pe baza de galbenele si propolis si n-a mers...Inca mai folosesc, dar doar intirzie putin iritatia...
0
28-09-2007, ora 00:00
dyly
Nu este medic/terapeut
dyly
eu ma dau cu lapte de corp de la Nivea, ptr.ten uscat, asa il am eu!la mine picioarele sunt problema, daca nu ma dau cu crema zici ca am coji pe picioare, f.nasol!depinde si de genul de ten pe care il ai!pe restul partilor rase ma dau cu ce are sotul meu in baie, nu after shave,.balsam dupa ras, cam asa ceva!mie ma s-a zis ca nu e bine sa ma rad, ca de aceea am pielea asa pe picioare, dar asta fac de 15 ani!tu ce stii de ceara?vreau sa incerc!am prietene care se duc la cosmetica la1-2luni si cica e bine!cu lama trebuie sa actionez la 3 zile ca sa fiu fres!
0
28-09-2007, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
eu ceara n-am folosit decit odata, pt. o ocazie, si doar la mustata care credeam eu ca o am...se spune ca nu e bine pt.ca firul de par creste pe sub piele, iar iritatia, mai ales la cum spui tu ca esti de sensibila, apare mai ceva ca la ras.eu zic sa dai cu crema de miini cu glicerina, sau Doina ca sint mai grase si inmoaie pelea piciorului.mie mi s-a intimplat la inceput cind m-am mutat aici, din cauza apei dure.dupa ras pateam ca tine.am folosit ce ti-am zis zilnic pina ce s-a remediat situatia si apoi cu o zi inainte de a ma rade, de cite ori aveam timp si...chef(cam de 2 ori in ziua dinainte de ras). si pe linga avantajul asta mai este unul:picioarele au un aspect mai frumos...
0
28-09-2007, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
sa dai si dupa ras...
0
27-10-2008, ora 09:12
sexy
Nu este medic/terapeut
sexy
buna fetelor eu am o problema mare de app 2 ani ma irit ingrozitor de tare inghinal, la subrat si pe picioare...am fost la doctor dermatolog si mia dat o crema si tot degeaba tot ma irit.cine ma ajuta si pe mine k sami treaca k mam saturat credeti-ma.
0
17-02-2011, ora 17:06
camelia11
Nu este medic/terapeut
camelia11
E aiurea sa te epilezi si sa-ti apara bubite rosii, inseamna ca ai pielea ma sensibila. Nu trebuie sa te ingrijorezi prea tare pe subiectul asta. -*



(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Indepartarea pilozitatii faciale inestetice
  • Electroepilarea
  •