iritatie dupa epilarea inghinala

30-08-2007
andaa
Nu este medic/terapeut
andaa
De aproximativ un an ma epilez inghinal folosind ceara.Doar ca la cateva zile incepe sa-mi apara o iritaie..imi cresc fire de par pe sub piele...am incercat tot felul de creme hidratante dar nu reusesc sa scap de infectii.Poate cineva sa-mi dea un sfat?
3 comentarii
0
30-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu te mai epila cu ceara ! Incearca cremele epilante sau epileaza-te cu lama, dearece in acest mod retezi firul la nivelul epidermului si nu iti va mai creste sub piele.
0
10-06-2009, ora 16:15
iuliana.m
Nu este medic/terapeut
iuliana.m
Si eu am aceiasi problema cam de aproximativ un an..
Am incercat toate modurile de epilare si tot nu am scapat de urata iritatie.ba chiar cand am folosit lama s-a facut si mai rau.
Exista tratamente pentru asa ceva in farmacii?
0
15-06-2009, ora 23:41
ardela21
Nu este medic/terapeut
ardela21
acelasi luc pot spune si eu in legatura cu epilarea cu ceara ca imi apar doar fire sub piele,.medicul spune sa folosesc crema depilatoare sau lama...am experimentat ambele variante si e si mai groaznic.Pe linga fire sub piele mai am si niste maincarimi ingrozitoare si roseala in zona respectiva.Ce sfat imi dati, daca e vreo crema speciala sau ceva de genu.Vreau sa mai specific ca de fiecare data folosesc o crema hidratanat.Multumesc, astept sfatul dvs
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: