iritatie la fundulet

19-11-2014
moldovan gbrl
Nu este medic/terapeut
moldovan gbrl
Buna ziua am o fetita de 1 an si 4 luni acum 6 saptamani a facut febra de la masele si am primit tratament de la medic pentru a evita febra din patru in 4 ore : novocalmin.patacetamol si ibalgin alternativ de atunce a inceput sa faca o iritatie la fundulet medicul spune ca este iritatie la scutec dar ea nu afacut asa ceva pana acuma mentionez ca nu am schimbat scutecul sau sevetelele umede, de atunce tot incercam cu tot felul de creme : petrini, cutaden, baneocin pudra, mom by cosmetic plant betaden si locoid 0.1%(17-butirat de hidrocortizona 0.1%)dar nici un rezultat roseata ramane am facut si baie cu funduletul in apa cu bicarbonat de sodiu si tot nu am scapat de roseata. Pe fetita nu o doare pt ca ma lasa sa o ung sau sa o spal.Nu stiu ce sa mai incerca medicul m-ia spus ca cel mai probabil va scapa cand scapa de scutece si pana atunce ce sa fac ?
1 comentarii
0
20-11-2014, ora 09:11
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Toaleta cu apa si sapun o data pe zi, in rest doar cu apa simpla, expunere la aer de mai multe ori/zi si badijonare cu albastru metil 1% (mercurocrom sau violet gentiana) de 2-3 x/zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Iritațiile pielii - topul celor mai frecvente cauze
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •