iritatie pe piele.. e doar alergie?

20-11-2010
oana90
Nu este medic/terapeut
oana90
mi-au aparut in zona gleznelor si apoi si pe gambe de doua zile intai mancarimi si apoi bubite mici si dese de culoarea pielii.azi mi-au aparut si pe maini pana in incheietura, in toate zonele cu mancarime foarte puternica.
e cazul sa ma ingrijorez? sau e doar o alergie?
5 comentarii
0
21-11-2010, ora 11:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
"Doar o alergie" este si socul anafilactic si sindromul Steven-Johnson, numai ca acestea te cam omoara!
Dvs s-ar putea sa aveti o eczema.
Incercati sa aplicati Elocom crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, timp de 5-6 zile.
Daca persista, mergeti la un dermatolog!
0
21-11-2010, ora 12:04
oana90
Nu este medic/terapeut
oana90
va multumesc foarte mult.
0
22-11-2010, ora 19:29
adina manole
Nu este medic/terapeut
adina manole
AJUTOR.
Buna ziua.am si eu o mare problema si rog dnn suflet sa ma ajutati. Tatal meu in varsta de 53 de ani are o problema cred eu foarte grava, in sensul ca intre ultimele doua degete de la piciorul stang parca i s-a macerat pielea si i-a are si o fisura care pare destul de adaca, totul s-a agravat acum 2 ani cand a calatorit in strainatate cu un autocar si a fos nevoit sa stea incaltat vreo 3 zile, atunci i s-a si umflat, a avut si puroi, cu un tratament pe baza de antibiotic si unguiente i-a trecut. anul acesta pe perioada verii totul a fost bine, acum ca e sezonul rece iar i s-a agravat are tot asa fisura dar fata de data trecuta pe partea de interior a degetului mic (cam pe jumatate din lungimea degetului) i s-a inegrit pielea si mai mult de atat el nu isi mai simte degetul. am vorbit cu un doctor si mi-a zis sa isi faca test de diabet, chestia e ca nu are probleme cu rani ca sa nu ii treaca, asa ca m-am speriat foarte tare si nici nu vrea sa mearga la doctor.Va rog din suflet sa imi raspundeti daca ma puteti juta cu ceva
0
27-11-2010, ora 17:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tatal dvs are o ciuperca la picior. Ar trebui sa urmeze un tratament cu Lamisil crema, aplicata o data pe zi, seara, intre degetele de la ambele picioare si pe toata talpa, timp de 14 zile.
0
09-05-2011, ora 22:09
LarryEla
Nu este medic/terapeut
LarryEla
Putem concepe copii daca sotul ia medicamente antidepresive? Exista riscuri pentru fat?
Va rog sa imi raspundeti cat mai exact.
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Cele mai frecvente cauze de piele iritată
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Iritațiile pielii - topul celor mai frecvente cauze
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •