iritatie vs. bubite cu apa atat pe maini, cat si pe fata

23-03-2007
rodia220
Nu este medic/terapeut
rodia220
Buna ziua, eu am problema mai veche, am citit unele din mesajele postate pe forum, si intr-o mica masura mi-am recunoscut problema.Imi apar niste bubitze pe maini, care ma mananca, apoi se sparg(fiind pline cu apa), si apoi pielea se crapa, si este foarte uscata.Acu sunt in anul 4 de facultate, dar problema asta o aveam din a 12-a. Cica unguientul floucilinolon N, ati propus cuiva- ca tratament, ok, am sa-l incerc si eu.Dar mie de curand de 2 zile mia aprut aceasi chestie pe toata fatza, sunt rosie ca un rac, am bubitze mici, care se sparg, ma trezesc dimineatza cu o fatza umflata. Ultima data am avut acest simptom anul trecut. Precizez, medicii in a 12, mi-au dat tot felul de tratamente pt piele, dar de fapt problema era la fiere(vezica biliara), care am curatzat-o, si mi-au sugerat sa fac acest tratament cam la 3 luni.Petele au disparut. Vara aceasta am curatzat fierea de 2 ori, dar bubitzele de maine nu prea au trecut...tot anul asta ma chinui, si ma tot gandesc poate nu e de la fiere, ci de la alta chestie, caci mi-au spus sa ma feresc de prajit, si asa fac, dar totusi buitze sunt, nu mai stiu ce sa fac. Am mai incercat sa iau sare amara, care mi-au spus la fel ca are efectul de a curatza fierea, ma rog este un diuretic puternic, si se curatza tot inauntru, cred.nu doar fierea.
Scuze pt povestea mea lunga, dar nu mai cred in creme, unguiente, problema e in interior aceasta este sigur, dar ceeeeeeeee?
Va rog frumos sa ma ajuta-ti, poate ati mai intalnit un astfel de caz.
Va multumesc anticipat
5 comentarii
0
24-03-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
La nivelul mainilor problema pare sa fie eczema dishidrozica. Ce a aparut pe fata este cel mai probabil o dermatita de contact (gandeste-te daca nu ai folosit o crema sau un fard nou inainte de aparitia eruptiei). Legatura dintre cele doua afectiuni nu este directa, practic e vorba de boli diferite, insa exista o legatura indirecta care are la baza predispozitia pacientului de a avea manifestari de tip alergic. Pentru fata poti pune comprese cu apa rece si aplica Advantan Milk (dar numai mult de cateva zile!)... si mergi la dermatolog daca poti pentru ca tratamentul cel mai corect se indica dupa examinarea pacientului.
Problema din interior pe care o cauti este predispozitia genetica (terenul atopic), peste care se suprapun factori externi care provoaca aparitia leziunilor.
0
24-03-2007, ora 00:00
rodia220
Nu este medic/terapeut
rodia220
mersi frumos
dar am cautat eri pe net, si de fapt am colecistita cronica, in urma careia imi provoaca problemele astea, si nu e din cauza unei afectiuni dermatologice.
Va multumesc oricum pt raspuns.
0
24-03-2007, ora 00:00
Derma-Mi
Identitate neconfirmată
Derma-Mi
Inca o data mi se confirma faprtul ca uneori informatiile pe care pacientii le citesc pe net pot indruma in mod gresit!!! "rodia" te sfatuiesc sa cintaresti bine calitatea informatiilor pentru ca eu, de exemplu, sint absolut de acord cu raspunsul dat de dr alexandru...probabil e o simpla coincidenta faptul ca tu ai predispozitie pentru alergii si in acelasi timp ai o diskinezie biliara sau probabil colecistita dar dificil la o persoana tinara ca tine.
tratamentele homeopatice pot fi folosite dar diagnosticul se face de catre medic si nu de pacient citind informatii pe net!
Dr F
0
15-04-2008, ora 00:00
alina6008
Nu este medic/terapeut
alina6008
am aceeasi problema in ceea ce priveste iritatia de pe maini(bubite mici umplute cu apa care imi provoaca mancarimi).folosesc elocom crema la recomandarea medicului.nu trateaza dar de cate ori o aplic bubitele dispar.incearco eu sunt foarte multumita de ea
0
27-02-2010, ora 15:18
andrei.gheorghe35@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
andrei.gheorghe35@yahoo.com
MA NUMESC TATIANA SI AM ACEEASI PROBLEMA, DAR NUMAI LA MANA STANGA, IMI APAR BUBITE MICI, MA JENEAZA SI MA MANANCA RAU IAR LA CONTACTUL CU APA RECE SE IRITA FOARTE RAU, SE ROSESC SI APOI IMI CRAPA PIELEA.AM ACEASTA PROBLEMA DE 7-8 ANI (APROX) SI MEDICUL DERMATOLOG MI-A RECOM UN UNGUENT (DIPROGENTA) CARE CALMEAZA IMEDIAT, NU MI SE MAI IRITA, IMI TRECE, IAR DUPA O PERIOADA IMI APAR IAR. TOT TIMPUL EU AM ACEASTA IRITATIE LA MANA SI ESTE FOARTE INESTETICA, NU STIU CARE ESTE CAUZA DAR CRED CA NU SE VINDECA NICIODATA, MEREU O SA-MI TREACA IAR CAND BAG MANA IN APA RECE SAU CAND ESTE FRIG AFARA O SA-MI APARA.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: