iritatii sau intoxicatii in timpul sarcinii

04-12-2006
danaudma
Nu este medic/terapeut
danaudma
sunt gravida in 36 de saptamani si in weekend-ul trecut sambata am avut cununia civila, iar duminica cand am intrat in baie sa fac dus pt ca aveam o mancarime ascutita pe burtica am observat si niste pete rosii sau bubite ca niste capete rosii de cosuri dar f.mici si ma mananca in continuare si nu stiu ce sunt, daca stie cineva sa-mi raspunda va rog.
5 comentarii
0
11-07-2009, ora 19:47
dianateletin
Nu este medic/terapeut
dianateletin
Buna Dana...cred ca si eu am aceeasi problema ca si tine...doar ca eu am doar 19 saptamani. mi-e teama sa nu afecteze copilul...ce poate fi? am fost la medicul ginecolog si mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la caldura...sau o ciuperca, daca el nu stie, atunci cine ne poate raspunde la intrebari???
0
12-03-2010, ora 12:37
madi83
Nu este medic/terapeut
madi83
Buna mamici,
Si eu ma confrunt de o sapt. cu aceste bubite si pete. mai intai pe spate si sau extins pe maini si sani. medicul de fam. a zis ca sunt facute din cauza sarcinii. imi dau cu alcool mentolat, pudra mentolata, dar tot ma deranjeaza. cred ca o sa merg si la dermatolog.
va doresc sanatate si sarcina usoara.
0
12-03-2010, ora 12:38
madi83
Nu este medic/terapeut
madi83
Am uitat sa spun am sarcina 22 sapt.
0
18-03-2010, ora 12:09
madi83
Nu este medic/terapeut
madi83
Buna mamici,
Am ajuns si la dermatolog. Am fost la 3 si nici unul nu a spus identic cu celalalt.
1.Ptiriazis rose-mi-a dat reteta care se prepara in farmacie.
2.Alergie- mi-a zis sa-mi dau cu Advantan(ung)seara si Exomega(ung)dimineata.
3.Ma intrebat ce deodorant folosesc. A zis sa nu-l mai folosesc.Sa port tricouri de bumbac.Un preparat tot in farmacie in care sa pun o lingurita de bicarbonat de sodiu.
Nu m-a lamurit niciunul 100%. In concluzie imi dau si cu pudra si cu Advantan.
Oricum am inteles ca mai dureaza pana sa treaca. Cam 6-12 saptamani.
Insa ce ma bucurat, faptul ca nu afecteaza bebelusul.
Va doresc multa sanatate, si totusi mergeti si la dermatolog.Sunt curioasa voua ce va zice si ce tratament va da.
Am uitat, ginecologul cand ma vazut, m-a pus sa fac analize de sange, care costa apox.200 lei. astept o saptamana sa iau rezultatul.
Sanatate, si Doamne-ajuta!
0
13-04-2010, ora 14:20
madi83
Nu este medic/terapeut
madi83
Buna,
Sa stiti ca am scapat de aceea "alergie". Mi-am dat cu pudra mentolata si Advantan.
Acum sunt bine.Am 28 saptamani, dar imi tot zic medicii ca am lichid putin si mi-e frica sa nu nasc mai devreme. Ce sfat imi puteti da pentru a face mai mult lichid??? Va multumesc pt.sfat.
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.