IRM coloana lombara

28-12-2017
Elena
Nu este medic/terapeut
Elena
Buna ziua!

Ieri am ridicat rezultatul examenului RMN care suna ingrijorator. Programare la neurolog am abia in 18.01.18, pentru ca asa este la Medlife...greu.
Pana atunci, ma ingrijorez, poate ma puteti ajuta cu un sfat, diagnostic clar etc

RMN-ul l-am facut in urma unei crize de spate, am ramas blocata o saptamana, iar rezultatul este descris mai jos:

"IRM coloanal lombara

Accentuarea lordozei fiziologice lombare.
Deshidratari discale etajate in segmental L3-S1.
La nivel L3 – L4 protruzie discala (diametrul AP 5.5mm) posteo lateral dreapta ce amprenteaza/comprima radacina L4 dreapta la emergenta din sacul dural, hipersemnal T2 discal posterior sugestiv pentru fisura de inel fibros. Hipertrofia articulatiilor intrapofizare posterioare.
La nivel L4 - L5 mic prolaps discal posterior si moderata hipertrofie de articulatii interapofizare posterioare (cu minim fluid intraarticular) – fara compresii radiculare certe.
Hipersemnal T2 discal posterior sugestiv pentru fisura de inel fibros.
La nivel L5 – S1, mic retrolistezis L5 fata de S1; reducerea inaltimii discului; protruzie discala posterioara ce amprenteaza radacinile S1 bilateral la emergenta din sacul dural (dreapta > stanga). Hiposemnal T1 liniar intradiscal sugestiv pentru vacuum discal. Moderata hipertrofie de articulatii interapofizare posterioare,
Corpii vertebrali lombari au inaltime si semnal in limite normale.
Con medular cu semnal si pozitie normale.
Nu sunt vizibile arii edematoase la nivelul versantilor ososi ai articulatiilor sacro – iliace bilateral.

Concluzii/Recomandari:

Modificari degenerative disco – vertebrale lombare.
Protruzie discala L3-L4, posteo – lateral dreapta ce amprenteaza/comprima radacina L4 dreapta la emergenta din sacul dural.
Protruzie discala la nivel L5-S1, posterioara ce amprenteaza radacinile S1 bilateral (dreapta >stanga) la emergent din sacul dural; mic retrolistezis L5 fata de S1 "

Va rog mult sa imi spuneti cat este de grav...se poate evita operatia? Se poate rezolva cu kinteoterapie?
Dupa o saptamana de repaos, tratament si cateva sedinte de TECAR, masaj si kineto, ma simt mai bine, dar inca simt ca este ceva in neregula acolo.


Multumesc mult pentru lamuriri si va urez Sarbatori frumoase!
Sanatate!
1 comentarii
0
28-12-2017, ora 19:35
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
In principiu e nevoie si de un consult neurochirurgical.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.