isotrexin gel si skinoren pentru acneea de pe spate

17-03-2012
Raulllll
Nu este medic/terapeut
Raulllll
Am fost la un consult la dermatolog si mi-a prescris isotrexin gel si skinoren pentru acneea de pe spate. Va rog sa imi spuneti cum trebuie aplicate pentru ca nu am retinut. Multumesc anticipat
3 comentarii
0
19-03-2012, ora 08:19
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Isotrexinul se utilizeaza seara iar Skinorenul dimineata. Daca acneea nu este grava le puteti utiliza seara alternativ.
Numai bine,
0
21-03-2012, ora 16:51
alinavadan
Nu este medic/terapeut
alinavadan
Buna ziua, am o problema legata de ten.Am 20 ani, si am acnee, in prima faza bubite de culoarea pielii, unele apar sub forma de puroi, iar o data cu trecerea lor imi lasa urme, cicatrice rosie care nu trece.Am incercat Roaccutane, Zinerit, diferite ceaiuri de detoxifiere, in schimb fara rezultat.Mai mult, in zonele in care ma epilez, se creeaza niste bubite care ma mananca usor.Precizez ca mai mananc cateodata condimentat si fumez, dar ma mira faptul ca alte fete de varsta mea fac aceleasi lucruri si nici urma de acnee.In speranta ca ma veti ajuta, multumesc
0
22-03-2012, ora 14:55
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua.
Acneea este o boala "dictata" hormonal si poate nu ar fi rau daca ati face cateva investigatii cum ar fi: echografie ovariana, dozari hormonale si consult endocrinologie.
Leziunile care apar dupa epilat sunt niste leziuni bacteriene si ca sa nu va mai apara atat de frecvent, incercati sa nu mai folositi aparatul de ras sau epilatorul ci crema sau proceduri de epilare definitiva.
Numai bine,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •