iubesc o persoana 'interzisa'

15-11-2010
user36146
Nu este medic/terapeut
user36146
am mai postat subiectul asta, dar la o alta categori pentru ca nu am vazut ca exista si categoria asta. problema mea este maaare...si grea tare! sunt cu iubitul meu de multi ani dar..il iubesc pe fratele lui! dintotdeauna a existat ceva intre noi, si de ceva timp nu ne.am mai putut abtine, nici unul dintre noi, si ne.am deschis unul fata de celalalt, avem o relatie daca pot spune asa, ne vedem, m-am culcat cu el! ne stim sentimentele si vorbim deschis amandoi pt ca situatia e delicata, cel putin asa o vad eu! imi pare rau ca s-a ajuns aici, dar in prezenta lui sunt altcineva, parca toata lumea se invarte in jurul lui, si totul depinde de el, il iubesc enorm de mult, as face orice pentru el, indiferent de consecinte, as renunta la tot, familie, prieteni, cunosstinte, reputatie, numai ca sa fim impreuna! dar nu se poate:(pentru ca nu e dispus sa faca asta:( se poarta bine cu mine, ma simt foarte bine in prezenta lui, ii ador si defectele.ma domina din toate punctele de vedere, ma copleseste pur si simplu!mi-a spus ca indiferent de ce va fi pe viitor sa mergem in continuare asa, sa nu se termine niciodata! problema e ca ma simt ca intre doua lumi, nu sunt implinita, imi doream sa ma casatoresc, a cum nu imi mai doresc, imi doream copil, acum nu imi mai doresc, il am in minte la fiecare miscare, il simt in tot corpul meu, in sange, in minte in suflet, e peste tot!!!! NU E OBSESIE! doar ca simt ca iubesc cu adevarat, si pentru el am facut compromisuri, ca sa pot fi langa el. numai ca dimineata cand ma trezesc si ma gandesc ca va veni ziua cand se va termina sau se va plictisi de mine, incep sa plang si ma atac, ma doare rau numai cat ma gandesc la asta!el m-a linisteste mereu cand vorbeste cu mine si imi spune sa stau linistita ca va fi langa mine mereu, dar sunt momente in care nu il cred1 cu toate astea il iubesc si simt k nu pot pune punct relatiei chiar daca nu sunt sigura pe sentimentele lui, il iubesc neconditionat. nu stiu cum am sa reusesc sa ma stabilizez, un pic macar, emotional si in momentul asta stiu ca gresec fata de familie fata de iubitul meu, dar nu sunt in stare sa iau o decizie!nu stiu ce sa fac si cum sa fac, de ce sa fac ceva, sau de ce sa nu fac ceva...nu stiu nimic sunt foarte derutata, toata povestea asta a stat "la foc mic" vreo 3 ani, iar de 1 an stim amandoi ce se intampla cu noi. nu stiu ce sa fac mai departe, sa continui, sa ma opresc?! stiu doar ca il iubesc si orice s-ar intampla nu are nimeni cum sa imi stearga sentimentul asta pentru ca e mult prea profund si m-am implicat mult:(
16 comentarii
0
15-11-2010, ora 20:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate ca, in primul rand, ar trebui sa nu mai stai langa cel fata de care nu ai sentimente atat de puternice. Nu e musai sa-i spui ca iubesti pe altul si chiar pe fratele lui...Si apoi, se vor decanta si restul. Oricum, nu e de ranit un om, dar nici de trait intr-un fel de impostura. Cert e ca a iubi neconditionat aduce mari riscuri, iar daca fratele lui este de acord cu situatia de acum, cu situatia ta mai precis, e semn ca el nu-si doreste, probabil, un alt fel de relatie cu tine. Dar stii cum e, in astea, sfaturile sunt intotdeauna mai mult sau mai putin de urmat. Fa ce-ti dicteaza sufletul, constiinta, nu rani si cauta sa fii tu insati.
0
17-11-2010, ora 04:04
user36146
Nu este medic/terapeut
user36146
am cautat si alte subiecte pe site-ul asta dar nici una nu e intr-o situatie ca a mea, e rusinos!oare numai eu am putut sa faca sa ceva??? speram ca daca gasesc o persoana cu aceeasi problema pot sa vorbesc cu ea sau sa ii citesc comentariile, sa gasesc alte pareri alte sfaturi! dupa ce am postat aici subiectul, m-am tot gandit si imi dau seama ca nu ma iubeste cu adevarat, lui ii place doar cand este cu mine, nu vreau sa cred ca ma "foloseste", nu vreau sa ma gandesc la asta, dar, cred ca, din nefericire, asta e motivul pentru care accepta toata situatia. chiar daca vad astea, nu am putere sa pun punct:((
1
17-11-2010, ora 09:17
ady87a
Nu este medic/terapeut
ady87a
e alegerea ta, dar daca sar afla asta poti pierde un baiat bun ceea ce e rar in zilele astea, deci se merita pt o aventura?mai ales ca e fratele lui nici atat no sa te ierte
?
0
17-11-2010, ora 12:42
user36146
Nu este medic/terapeut
user36146
ce imi doresc eu cu el nu e o aventura, poblema e ca incep sa am dubii in privinta lui, ce isi doreste el cu mine!daca si-ar dori acelasi lucru, sa ramanem impreuna, nu as sta nici o secunda pe ganduri, e prea incurcata situatia mea, eu sunt si mai ametita, nu reusesc sa iau o decizie, adica sa ma opresc, am nevoie de putin timp sa vad cum se comporta el! oricum va multumesc mult pentru ca v-ati ocupat din timpul vostru cu problemele mele si mi-ati si raspuns
1
18-11-2010, ora 13:00
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Lipsa de moralitate si la tine si mai ales la fratele prietenului tau. Da in zilele de azi te poti astepta la orice.
0
28-11-2010, ora 02:38
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
relatii in paralel practic iei de la fiecare ce poti...nu renunti la primul dintr-un sentiment de vinovatie, pe de alta parte fa ce=ti dicteaza inima traieste acesta dragoste.
poate fi la ei si o concurenta intre frati dar cu siguranta ca este dragoste asa cum spui tu.sincer, plina de iubire.nu te mai chinui...urmeaza-ti inima
pe de alta parte nu te mira daca acesta iubire interzisa cum o numesti tu va scadea in intensitate atunci cand e oficiala.
nu ai cum sa-ti clarifici lucrurile decat atunci cand vei iesi din aceasta poveste si vei intra intr-adevar intr-o relatie cu un singur barbat
0
22-12-2010, ora 17:00
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
te inteleg.eu am 21 de ani si sunt casatorita de mai bine de 2 ani si am o fetita de 10 luni.din august si incoace am sesizat anumite semne, privirii inconfundabile... si am inceput s ma simt atrasa de un prieten de-al sotului meu.. de atunci si pana azi placutul sa transformat in ceva mai mult.. cred ca m am indragostit. si asta ptr k estein gandul meu tot timpul, uneori il visez. si vb mereu pe facebook. stiu k se simte atras de mine si am crezut k poate o sa iasa ceva intre noi..dar nu exista nici o sansa. este o persoana demna, cu moralitate avand in vedere comm de mai sus. i am zis k vreau sa ii spun ceva si ca as vrea sa nu ii spuna nimic sotului meu, iar el mi a zis s-am incredere deplina.i-am zis asa.. (pe ocolite) ca imi place de cineva si ca nu stiu ce sa f ac...daca sa ii spun sau nu.. si mi a raspuns ca daca ii spun ce am sa inteleg din asta? si zic : ai dreptate, nu stiu..., iar el mi a zis k sunt maritata si am si un copilas si ca daca e sa se avanseze situatia, dupa aia sa regret.. :( sa ascult ce zice el k stie ceva mai mult decat mine. pe urma ma intreba cine e respectivu si i am zis k nu pot. bine k a inteles despre ce era vb. k a fost o faza si a zis k nu sa prins si eu i am zis k el nu se prinde de nimic si a zis k se face k nu intelege. si daca face pe prostul nu inseamna ca este..! ce sa mai mi a cam frant inima :( poate e mai bine, , eu totusi ma bucur k i am zis si k numai tin in mine.
0
22-12-2010, ora 17:03
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
vreau sa intreb dc oare se intampla fiind casatorit(a) sa te indragostesti de altcineva? eu cred k neglijenta pers iubite are un rol f mare. la mine asta. al meu sot ma neglijeaza de ceva timp si i am zis de mule ori. ii place sa iasa sa vada meciuri cu prietenii, sa mearga la un gratar k n a vazut nu stiu care prieten.tot timpul e pe undeva.iar aproape toata ziua sunt singura si seara cand vine acasA? ce face...se uita hipnotizat la televizor? ce ma sfatuiti? spuneti-mi ceva va roog.
0
23-12-2010, ora 16:26
jjoanna21
Nu este medic/terapeut
jjoanna21
Buna Elena, sotul meu s a racit fata de mine dintr o data si a inceput sa ma trateze cu indiferenta, ignoranta, sta mai mult la birou, alearga de nebun toata ziua prin oras doar ca sa nu vina acasa.Eu ma simt foarte, foarte singura.Nu mai am nici servici si chestia asta mi a cam pus capac.Sunt foarte suparata pentru ca pana nu demult am reprezentat ceva pentru el.Eu am incercat sa stau de vorba cu el si i am spus ca ma neglijeaza, ca nu mi place comportamentul lui si ca o sa ma indeparteze usor, usor de el.Totodata i am spus ca vreau sa incep o viata noua pentru ca asa nu mai mergE.Sunt tanara, am 25 de ani si imi pot reveni alaturi de altcineva.El s a cam enervat cand a auzit ca se pune o asemenea problema.Nu i a convenit deloc faptul ca am adus in discutie o a treia persoana. Comportamentul lui s a schimbat oarecum, dar nu suficient!!!Parerea mea este sa stai prima data de vorba cu sotul tau, sa ii spui ca incepi sa te plafonezi, ca esti plictisita, ca vrei sa reveniti un pic la sentimentele de altadata.La voi este mai greu pentru ca aveti si un copil...trebuie sa incercati!Esti foarte tanara si e normal sa ti mai zboare capul si la alti barbati, sa ti placa atentia pe care ti o da prietenul tau.Daca ai ajuns in stadiul in care iti imaginezi viata alaturi de prietenul tau, inseamna ca intr adevar nu iti mai iubesti sotul.Daca simti ca e doar o chestie de moment, fa tot ce poti pentru casnicia ta.Casnicia la o varsta frageda creeaza probleme.Ti o spun din experienta proprie!
Numai bine!
0
25-12-2010, ora 19:41
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
pai mi am imaginat sincer cum ar fii sa traiesc cu "celalalt" desi nu am avut nimic apropiat. cat despre ce ai zis tu...i am zis sotului si la fel nu ia convenit sa auda de a 3 a persoana.. dar nu inseamna k a skimbat ceva, sau daca schimba nu tine mai mult de 2, 3 zile si face la fel. nu am de gand sa ma desp.. dar nici sa suport atata cearta.. doar certandu-ma cu el intelege ceva, dar si sa te certi toata ziua.. m am satura.t :( respectivu nu imi iese din minte...dar treb..dupa cum vezi n am de ales :( ms oricum de sfat.
0
29-12-2010, ora 00:51
Cellina
Nu este medic/terapeut
Cellina
eu sunt de un an cu un tip. timp in care am stat impreuna zi d zi. eu mult timp liber..el mult timp liber...si uite asa am ajuns s n plafonam...kiar nuj c s mai cred. il iubesc f tare. fara el simt k mor...si cu el am numai nervi toata ziua pt k el nu e niciodata cu mine. ba cu unu ba cu altu. ba acolo ba dincolo. ce sa fac fetelor dati-mi un sfat. si nu-mi spuneti d discutii k am purtat o gramada si in toate felurile. tot ce primesc este AI INCREDERE IN MINE SI NU T MAI ENERVA K NU FAC NIMIC. si intr=adevar nu ma insala. l-as testa cumva nuj...l-as lasa sa faca c vrea s s duca undeva un timp singur sa nu-l mai bat la cap hai aksa etc..sa vad daca se schimba cumva ssau daca e mai atent. pt k mereu da vina pe mine. ca nu mai e ok pentru ca il cert mereu,.cum s fac...nu vreau sa-l pierd dar nici asa nu mai pot...
0
03-01-2011, ora 17:35
Nicol-Iulia
Nu este medic/terapeut
Nicol-Iulia
Buna fetelor,...ce sa zic si eu trec prin asemenea momente ca voi, eu mai rau am o relatie cu fratele lui, de ani de zile...si nu putem renunta, amandoi casatoriti, cu cate 2 copii, cu familie respectuasa, ce sa zic.e f rau ca nu am cu cine vb despre asta nici macar cu mama mea care e cea mai apropiata de mine nu pot vb...asa ca nu stiu ce va fio..noi continuam intruna facem cate o pauza apoi ne ntalnim si urmeaza iubire profunda, ce sa mai dragoste mare.
0
03-01-2011, ora 17:39
Nicol-Iulia
Nu este medic/terapeut
Nicol-Iulia
orcum am omis sa va spun ca nu regert deloc, ci cred ca el este cel care ma tine la realitate...parca visez cu el...cu sotul meu nu mam simtit nicodata asa cum e cu el.e super.iubesc..enorm, sant indragostita de el, ne am trait povestea de iubire f frmos, am dormit si impreuna, ce sa mai, super super.asa ca nu mai omoteti si faceti ce simtiti...iubiti atunci cand doriti...ca viatza e scurta si ne va parea rau.va pup fetelor si sa fiti iubite.
0
10-01-2011, ora 22:02
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
nicol ma gandesc ce barbat este acesta sa insele cu nevasta fratelui? sunt de acord k se intampla sa te indragostesti de altcineva cand esti casatorit.. dar neaparat sa fie si fratele? la fel ca bryanha27.. nu ma intelege gresit k nu te judec pe tine. dar pe el da.. si ai de gand sa traiesti asa? nu iti eeste greu? ptr k si eu am trecut prin asta sa imi placa f mult cineva care ii este prieten, dar ma kinuiesc de zor sa il uit si cred k am reusit. cum ai ajuns in situatia asta? ma gandesc ca sa te casatoresti nu se poate sa nu fii iubit deloc sotul.. cum ai ajuns in situatia asta?
0
18-10-2020, ora 23:16
OanaR12.
Nu este medic/terapeut
OanaR12.
Buna, v-am citit comentariile și de ceva timp mă simt și eu puțin cu musca pe căciulă.
La mine nu e chiar așa..am incercat sa fiu cu cineva, am vorbit prin mesaje timp de 2 luni, fiind la distanță, ne-am văzut de 2 ori..a fost totul frumos dar am ajuns la concluzia că e cel mai bine să rămânem prieteni.
După o lună cam așa, l-am cunoscut în mediul online pe fratele său, care mă atrage foarte mult, este exact cum mi-aș dori eu.
Cu primul băiat cu care m-am și văzut nu am avut o relație, că nu pot numi o relatie, când noi ne-am văzut de 2 ori.
I-am spus și fratelui său asta, nu chiar tot, dar i-am spus că m-am văzut cu el și a trecut peste..dar mă simt foarte aiurea, nu știu ce să fac, sa continui sa vorbesc cu el sau nu..un sfat m-ar ajuta foarte mult, vă mulțumesc !
Și mai țin să menționez că am rupt legătură cu primul băiat, adică am rămas prieteni dar nu mai comunicam..
0
27-10-2020, ora 14:15
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Oare ce varsta ai Oana? Atat timp cat ai intrerupt legatura cu primul dupa 2 intalniri, ce te opreste sa incerci cu fratele lui? Dar oare ce il diferentiaza atat de mult de primul incat sa crezi ca o sa mearga?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul