Black Friday ROmedic

Iubita m-a mintit, de inselat nu stiu sigur, vrea o sansa cu disperare, ce sa fac???

18-05-2017
alexmist
Nu este medic/terapeut
alexmist
Am avut o relatie frumoasa cu iubita mea timp de 8 luni, timp in care am devenit amandoi foarte apropiati. Am ajuns in stadiul in care sa vorbim chiar despre copii, casatorie. Ea defapt isi dorea acest lucru, dar i-am zis ca inca e prea devreme. Aveam o relatie destul de ciudata, ne vedeam 1 data / sapt, in care recuperam timpul pierdut. Dar eram fericiti, sau cel putin asa credeam eu. Asta pana cand am prins-o cu minciuna 1 oara: spunea ca il uraste pe fostul ei, si ca nu vb cu el... dar defapt inca mai vorbea. Am inteles ca e greu sa uiti fostii, ok.. am trecut peste... Am prins-o a 2-a oara cu minciuna atunci cand s-a dat ea de gol ca a mers intr-o calatorie, unde ar fi trebuit sa cunoasca un tip, la cererea parintiilor... despre care imi spunea ca nu e interesata, ca ea pe mine ma iubeste si atat. Acum la final am descoperit ca ea chiar s-a intalnit cu tipul resp, chiar daca la vremea aia nu a recunoscut, ba chiar mi-a jurat. Mi-a dat tot timpul semne de indoiala, stiam ca ma minte, nu stiam daca ma inseala, pana cand inr-un final nu am mai rezistat... si intamplarea face ca eu sa am norocul sa ii citesc toate mesajele de pe facebook... Acolo am descoperit ca in cele 8 luni de relatie cu mine, ea vorbea cu zeci de tipi, le spunea ca nu are iubit, ca e disponibila... s-a intalnit cu multi dintre ei... vorbea si le arata afectiune. Nu am gasit nici un mesaj compromitator in care sa imi dau seama ca ea chiar a intretinut relatii intime cu cineva.. decat ca a jucat un joc la web in care s-a dezbracat. Din pacate, nu pot afla adevarul in totalitate, eu sunt sigur ca m-a inselat.. ea spune ca nu e adevarat, a recunoscut ca a vb cu altii... dar nu a intretinut rel intime, nici macar pupat... eu sincer nu cred asta, pentru ca imi amintesc, la inceputul rel noastre, noi am ajuns in pat la 1 saptamana dupa ce ne-am cunoscut. Iar asta nu imi da de inteles decat ca e si putin prostuta... Acum, dupa ce a fost prinsa cu minciuna... imi cere cu disperare sa o iert, sa ne impacam... spune ca ii pare extrem de rau...si plange de fiecare data cand vb fata in fata... Si jur ca nu stiu ce sa fac... vreau sa o iert, ca o iubesc, si simt ca ma iubeste si ea pe mine, dar aceste jocuri copilaresti ale ei (pentru ca ea are 23, iar eu 30 ) pot reaparea la cateva luni dupa impacare... si nu mai vreau sa trec prin ce am trecut... Ma tot gandesc ca daca ii parea rau pentru ce a facut.. ii parea imediat dupa prima greseala...nu acum dupa ce a fost prinsa... Va rog am nevoie de niste sfaturi... pentru ca nu vreau sa o pierd.. dar nici sa sufar mai tarziu... Mai merita fata asta o sansa? Eu i-am propus sa imi dea timp sa o iert, timp in care nu ne vom vedea deloc... dar imi e teama ca atunci chiar o voi pierde...sau ea pe mine.. acum din pacate nu pot sa mai fiu impreuna cu ea pentru ca nu am incredere deloc.. imi vin in minte doar imagini cu ea cand ma inseala.. Este foarte posibil ca ea sa nu ma fi inselat... dar asta doar din cauza ca nu a avut ocazia.. pentru ca ea era disponibila...
3 comentarii
0
18-05-2017, ora 14:44
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, iata cateva perspective:
- o relatie de "o data pe saptamana" nu este o relatie; s-ar prea putea spune ca fata avea o relatie "o o data pe saptamana" cu toti cei implicati...in zile diferite
- s-ar putea ca relatia sa fi fost mai mult in mintea Dumneavoastra, iar fata sa fie in cautarea "celui/celor" mai potriviti;
- faptul ca s-a culcat sau nu cu altii este irelevant, conteaza comportamentul care induce instabilitate si nesiguranta, incompatibil cu o relatie sanatoasa
- faptul ca ati acceptat prima greseala, apoi urmatoarea si tot asa arata dificultatea de a lua decizii potrivite in viata, strans legat de cererea de aici: vreti ca cineva din afara sa ia o decizie in locul Dumneavoastra, iar asta arata un mod nepotrivit si imatur de a gestiona relatia; iar asta poate arata ca felul in care va atasati (si de...cine va atasati) este nesanatos (indica ceva dependenta).
Cred ca aveti toate raspunsurile deja, dar va este teama sa va asumati decizia. Unde va este respectul de sine?
0
18-05-2017, ora 16:50
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Intrebare retorica ! Raspunsul evident este departe, foarte departe, dupa instinctul de supravietuire in care includ hrana si adapostul, instinctul de reproducere este imediat urmator asa ca intrebarea are sanse mici sa trezeasca vreun gand rational in cei angrenati in plina cotzaiala ! :)
Iar faptul ca destule fete/femei speculeaza acest instinct biologic al barbatilor pt a obtine resurse pt primele nevoi ( de imbracaminte, aifon si transport, in zilele noastre! :), sau pur si simplu pt a-si umple timpul liber, nu cred ca mai e un secret pt nimeni !

Asadar sfatul meu pt tanarul domn este sa se lase folosit cat mai mult cu cat mai putine intrebari posibil ! Oricum n-o sa mai dureze foarte mult sarada ci doar pana cand fata va gasi un mincinos mai mare ca ea !

:)
0
19-05-2017, ora 11:26
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Colegul meu Pescaru Valentin a punctat foarte bine posibilele variante ale relațíei.
Eu consider că dacă lucrurile au stat așa cum le descrieți, ceva lipsea din relație și-atunci acel ceva era căutat în altă parte. Dar nu m-ar mira ca lucrurile să stea și altfel. Spun asta pentru că mă întâlnesc zilnic în cabinet cu situații în care unul din parteneri vine să ceară ajutor să facă o relație să funcționeze, iar pe parcurs realizează că problema e la el, nu la celălalt, așa cum se crezuse. Aud zi de zi posibile scenarii, care de multe ori nu au nimic de-a face cu realitatea.
Faceți o analiză împreună ca să vedeți care sunt nevoile fiecăruia, ce-și dorește fiecare de la relație, cum vedeți funcționarea în continuare. Stabiliți împreună reguli clare, astfel încât să poată fi respectate.
O relație se bazează pe încredere, când ajungi să te urmărești unul pe altul, să-ți citești mesajele, e deja prea mult.
Dacă aveți sentimente unul față de altul, încercați să mergeți la un terapeut de cuplu care vă poate ajuta să treceți peste acest impas și să faceți din relația de cuplu una puternică și durabilă. Ca să vă fie bine e nevoie să lăsați în urmă trecutul, să vă canalizați pe prezent și să vă reconstruiți relația pas cu pas, în așa fel încât să vă satisfacă pe amândoi.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK