Iubitul meu vrea sa ma culc cu alti barbati pentru bani

25-02-2018
anonima1011
Nu este medic/terapeut
anonima1011
Buna ziua.
Scriu aici fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre acest subiect, este unul delicat. Sunt cu iubitul meu de aproape doi ani, nu a fost o relatie tocmai perfecta, am avut parte de multe certuri, insa ne iubim mult, mereu s-a simtit si am reusit sa trecem peste toate, niciunul renuntand. A fost mereu langa mine cand am avut nevoie, si nu numai. Am cunoscut-o pe mama lui, e o femeie minunata, insa nu am curaj sa vorbesc cu ea despre asta. Mama mea este foarte vulnerabila de fel si prefer sa nu ii spun nici ei, stiind ca va sta cu frica mereu si nu ma va mai lasa cu el. In legatura cu prietenele mele, ele m-ar judeca.
Amandoi vrem sa avem bani multi, vrem sa calatorim mult, vrem sa ne facem familie si casa, dar nu avem posibilitati. El isi doreste ca eu sa ma culc cu altii pentru o perioada, sa fac o anumita suma de bani, ca dupa el sa poata sa isi ridice ceva mare, o firma sau ceva de genul ca sa ne putem atinge obiectivele. Niciodata nu am fost de acord cu sexul pentru bani, insa el spune ca am o impresie foarte gresita si ca nu e chiar asa. Imi spune ca femeia trebuie intretinuta, iar atunci cand barbatul nu are bani, ea pleaca. Imi spune ca atunci cand vad alte femei cu genti, haine, pantofi de firma, vreau si eu. Trebuie sa recunosc, imi doresc, ca orice alta femeie, anumite lucruri. Dar mai mult ca orice pe lumea asta, imi doresc sa nu se destrame ce avem noi doi. Rog sa nu ma judecati, il iubesc din toata inima, el este puterea mea, si orice ar spune eu nu am de gand sa renunt la relatie. Avem aceleasi dorinte de viitor si vrem sa reusim impreuna, insa sunt total confuza in legatura cu sexul pe bani, sunt data peste cap complet din momentul in care mi-a vorbit despre asta si nu stiu ce sa mai fac.
Astept sfaturi. Multumesc
17 comentarii
3
25-02-2018, ora 16:36
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Draga anonima1011,

Din ce ne-ai scris, mie nu imi suna ca si cum ai fi confuza cu privire la sexul pentru bani. Eu cred ca stii destul de clar cum sta treaba. Chiar tu spui ca esti "data peste cap complet" de cand ti-a facut aceasta propunere. Asta mie imi spune ca NU esti de acord cu acest lucru. Ceea ce mi se pare firesc!

Ce fel de iubire este aceea in care un barbat cauta sa "isi" monetizeze femeia in acest fel? Oare chiar o fi vorba despre iubire?

Am pus "isi" in ghilimele in afirmatia de mai sus pentru ca nu esti al lui, nu esti proprietatea lui. Spunandu-ti sa te culci cu altii pentru "ca dupa el sa poata sa isi ridice ceva mare", eu cred ca de fapt te obiectifica, te trateaza cu egoism si lipsa de iubire.

Ce garantie ai ca dupa ce faci bani pentru el - da stiu, e pentru voi, doar ca ii ia el sa isi faca "ceva mare" - nu te paraseste, spunandu-ti ca pur si simplu "iubirea" a disparut? Crede-ma, nu ai fi nici prima, nici ultima in aceasta situatie.

Asemenea activitati sunt extrem de periculoase pentru ca sunt ilegale, poti da peste tot felul de clienti si poti lua tot felul de boli. Ca sa nu mai spun ca sunt si imorale.

De ce nu se prostitueaza el din prea multa iubire pentru tine? Exista si femei care l-ar accepta, dar si barbati! Daca vrea bani, sa purceada el la actiuni de acest gen!

Intrebarea mea este una serioasa, de ce nu se prostitueaza el?

Nu judec pe nimeni, fiecare este liber sa faca ce vrea, in cazul tau insa, nu imi suna ca si cum ai vrea sa faci bani asa. Cred ca in sinea ta stii destul de clar ca ceva este in neregula aici..

Este alegerea ta ce faci. Eu insa te invit sa te gandesti la modul serios daca intre voi chiar este iubire. Repet, mie NU imi suna a iubire. Daca cauti pe internet citate despre iubire, ai sa vezi ce discrepanta mare este intre iubirea prezentata in acele citate si ceea ce iti propune el.

Fii inteleapta!
5
25-02-2018, ora 17:52
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Eu am sa fiu mai putin delicat decat a fost colegul meu. Acest ”barbat” este o rapandula masculina, modelul tipic de abuzator. Are o reprezentare perversa despre ce inseamna ”iubire”.
Nu, iubire nu inseamna sa-ti expui femeia ”iubita” riscurilor, bolii, pericolului, injosirii. Inseamna exact opusul: sa o pretuiesti, sa o protejezi, sa o respecti.
Pe de alta parte, ideea de a avea bani ”cu orice pret” arata cel putin un mod nesanatos si periculos de a vedea viata si viitorul. Banii sunt importanti dar asa cum va vinde pe dumneavoastra pentru bani este posibil sa vanda orice pentru acelasi scop.
Mai exista si o alta perspectiva: pare ca sunteti la fel de ”vulnerabila” in fata unui barbat/a vietii asa cum este si mama dumneavoastra; inteleg ca nu exista ”un tata” in peisaj...
In spetele ”iubirii” despre care vorbiti cred ca se afla, si de o parte si de cealalta, o relatie nesanatoasa, perversa, intre un abuzator ”ascuns” si o victima in devenire.
Faptul ca mai sunteti in relatie dupa o astfel de propunere arata ca aveti ceva la fel de nesanatos inauntru...si numiti asta... ”iubire” ?!?...
0
25-02-2018, ora 18:50
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Psiholog Valentin Pescaru, este un peste disimulat ! Sau si mai corect spus proxenet !
4
25-02-2018, ora 21:26
Psiholog Racheleanu Mioara
Psihologie, Galati
Psiholog Racheleanu Mioara
Draga mea, tu esti o fiinta umana si nu un obiect! Femeia trebuie intretinuta, daca barbatul nu are bani, ea pleaca – spune el. Il iubesc din toata inima, el este puterea mea – spui tu. Viziunea voastra asupra iubirii e foarte diferita. A lui una materialista, a ta una idealista. Intr-adevar, esti vulnerabila emotional asa cum a spus si colegul meu. Femeile se pot intretine si singure nu e obligatoriu sa fie intretinute de alte persoane – parinti, barbati. Cauta un loc de munca sau o activitate care sa nu iti lezeze demnitatea, banii obtinuti poate nu iti vor acoperi toate necesitatile dar un lucru sigur vor face: o parere despre sine mult mai buna. Puterea si solutiile de a depasi situatiile problematice se afla in noi. Recomandarea mea este sa apelezi la un psiholog care sa te sprijine in aceasta situatie, sa poti sa iei cele mai bune decizii pentru viata ta!
0
25-02-2018, ora 21:37
anonima1011
Nu este medic/terapeut
anonima1011
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri, m-ati ajutat enorm. Toate cele bune
4
25-02-2018, ora 23:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Un peste care va trimite la produs, nu va iubeste, domnisoara!
Iesiti cat mai degraba din aceasta situatie toxica si cautati-va un loc decent de munca.
3
27-02-2018, ora 06:13
Argent
Nu este medic/terapeut
Argent
probabil nu poate pentru ca el este, , puterea ei''.
3
01-03-2018, ora 00:02
morgan101
Nu este medic/terapeut
morgan101
Roaga-l pe el sa se culce cu altii, pentru o perioada, pana va mai reveniti cu banii, dar sa foloseasca lubrefiant din abundenta ! Intre timp, cauta-ti si tu un job.
2
03-03-2018, ora 00:52
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Poti incerca totusi, vezi cum este, poate are si el dreptate, daca faci normal si cu prezervativ adica ei, poti face bani, e o chestie modernista, are dreptate in sens de conceptii in general, pana la urma asta este o ocupatie ca oricare alta, in trecutul indepartat nu era vazuta ca ceva rau, dupa aia religia care e o farsa a indoctrinat omul ca lucruri de genul asta sunt rele, tu ai preluat asta si ti-e rusine sa discuti.
Daca nu doresti refuzi, tu alegi, de ce sa plece femeia daca barbatul nu are bani multi ? Daca e iubire nu conteaza, conteaza doar sa ai un trai decent sa ai si tu si el un salariu decent si indestulator, faptul ca gandeste asa este clar ca a fost parasit din cauza asta dar nu a spu.
Are un complex si de fapt el vrea sa aiba bani multi ca sa nu pleci, se arata mare ca face firma si etc etc ca sa te impresioneze, asa este in spate a ce arata.
Deci ori refuzi si stai cu nivelul asta la bani, ori nu refuzi si faci ce a propus lasand conceptiile la o parte, avand grija sa te protejezi, sa ai clienrti alesi, nu tractoristi.

Uite ca sa vezi ca eu aplic ce am spus, am spus in general ca regret ca nu sunt homosexual, imi era mult mai bine daca eram, simplu, nu are sens sa spun de ce, nu imi e rusine de nimeni, adica am avut multe de pierdut ca nu am fost. Cand era contextul de relatii am spus si la prieteni si unde s-a discutat de asta.
Poate sa rada oricine, sa ma condamne cu rautate oricine mai ales aia cu religia, nu ma intereseaza, nu am glumit cu ce am spus.
Asa cum nu am inteles ce au multi contra la videochat, ca acolo nu faci sex, doar stai in chiloti la camera.
Suntem innapoiati rau noi romanii, in occident e alta conceptie.
2
03-03-2018, ora 11:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy2008

Daca taceai filosof ramaneai. Iti place sa te dai in stamba pe Forum Romedic si sa debitezi numai ineptii.
0
05-03-2018, ora 20:42
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Dar lasa tu omul sa isi dea o parere, nu mai impune tu ce-s ineptii si ce nu-s, doar dupa cum gandesti tu, nu doar gandirea ta e etalonul, nu inseamna ca daca parerea altora nu e ca a ta, nu e buna !
Tu da parerea ta, eu pe a mea si gata, celalalt analizeaza si alege cum i se potriveste mai bine.
Una din pareri se va potrivi cu felul omului acela de a fi, si pe aia o va alege.
Nu e normal sa nu lasi omului dreptul de a alege, nu suntem in comunism, lasa sa aiba pareri diferite, sa aleaga el, daca nu are, e fortat cum ar veni sa o aleaga doar pe aia existenta, lucru incorect.
Asa ca asta e, incearca sa lasi in urma acest defect, mai ai si pe ala cum ca nu suporti sa fi contrazisa, nu e bine, nu mereu ai tu dreptate, poate si altii au si nu ai tu, depinde de argumentele care se prezinta, asta nelegat doar de subiectul asta de aici.
0
05-03-2018, ora 23:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Nu stiam ca forumul Romedic permite accesul proxenetilor pe paginile lui.
2. In caz ca nu stii sa citesti, poti sa mai incerci sa vezi ca toate parerile de pe aceasta pagina au fost contra transformarii domnisoarei intr-o curva.
3. Dar tu ai niste tipare nenorocite de gandire, ai suferit mult in viata, ai vrut sa te sinucizi de nenumarate ori si atunci toate astea si-au pus amprenta asupra stilului tau de gandire. Trebuie sa te intelegem si pe tine. Dar nu sa te acceptam.
1
06-03-2018, ora 01:11
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
1 - si daca toate parerile au fost altfel, am si eu dreptul sa o dau pe a mea chiar daca este alta, este democratie.
2 - oricum ar fi am voie sa dau ce parere vreau, nu are nici o treaba cu suicidul sau altceva cand omul are o depresie.
3 - nu ma accepti nu mai citi, asta este, nu vorbi la plural, nu e forumul tau.
Tipare nenorocite dupa gandirea ta, deci nu este parerea ta neaparat cea buna sau cea rea, e relativ, depinde din ce punct de vedere se priveste situatia, unii de pe lumea asta gandesc ca mine, altii ca tine.
Dovada este ca barbatul ei nu a vrut sa se sincuida si a avut aceiasi idee, asa ca nu are legatura suicidul cu parerea mea, si nici altii care gandesc ca mine nu au vrut sa se sinucida, deci ai cazut de cacao si la faza asta.
Daca din cauza asta as avea parerea asta, atunci doar cei ce vor sa se sinucida ar avea parerea mea, si cum nu este asa, rezulta ca ai spus o prostie, deci nu ai spus corect.

Asa ca...vezi tu, de cate ori vin cu argumente, de atatea ori cazi mai jos, si mai jos..si mai jos...
Tu te faci de ras, pari comunista, dictatoare, impui parerile tale cu o rautate de nedescris, si mai zici ca, crezi in dumnezeu.
Ai o rautate in tine de parca e cineva vinovat ca ai probleme, si eu am probleme dar nu imi vars problema pe altii, nu mi-a fost niciodata rusine de problemele mele, nu mi-a fost rusine sa recunosc ca am o depresie, ca am ganduri de suicid, am zis-o cand era subiectul de depresie, am zis-o si face to face cand am fost intrebat tot de subiect, si cand am intrebat eu pe altii.
Eu nu am zis ca parerea ta este proasta ! Eu doar am spus-o pe a mea care o contrazice pe a ta, tu nu ai facut asa.
Deci ce rezulta ?
Altii accepta toate parerile chiar daca sunt deacord cu parerea sau nu, doar tu esti rautacioasa rau de tot tare.

Forumul este pentru libera exprimare, daca omul intreaba ce sa fac, sa fac aia sau nu, deci se accepta si pareri pro si contra, nu scrie undeva ca trebuie neaparat sa dai contra cum vrei tu sa impui, si nu e vb doar de acest subiect ci in general.
Asa ca revizuieste-ti atitudinea, lasa rautatea jos ca nu te ajuta decat sa se intoarca dublu contra ta, gandeste ca problemele tale nu se vor rezolva daca consideri ca ataci pe cineva nejustificat, gandeste ca rautatea vine din frustrari dar nu e bine sa vina.
0
11-03-2018, ora 14:37
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
daca-l iubesti trebuie s-o faci. sunt foarte multe romance care fac asta din iubire.
0
12-03-2018, ora 09:16
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Buna, anonima! De ce ar vrea iubirea vietii tale sa faca ceva ce tu nu doresti sa faci? Daca tu vrei sa ai ce au si celelalte fete, ori aveai pretentia de a sta cu cineva instarit, ori muncesti pe masura, indiferent ce ar insemna asta. Iti doresti din propria initiativa sa te prostituezi? Ce te retine, daca tu esti cea care vrea asta? Intai de toate, o faci pentru a castiga ce ti doresti de la viata asta, nu? Asa ai spus.
Nu cred ca este corect fata de tine sa muncesti pentru altcineva in afara de propria persoana.
Iubitul tau daca doreste sa se angajeze, hotaraste sa ia decizia de a se intretine pe el, intai de toate, apoi si pe tine, desi nu o face, din cate vezi.
Sunt atatea modalitati de a ti asigura supravietuirea, de a castiga bani, pe langa asta, care iti este la indemana oricand, aproape oriunde in lume. De ce nu iti traiesti tu linistita relatia de cuplu, lasand pe seama ta si a competentelor tale, toate aceste pretentii si cerinte? Cautati un loc de munca pentru a te intretine pe tine. Baiatul, fiind cu adevarat serios si cu bun simt, va face la fel. Familie puteti avea si prin simplu fapt ca relationati, nu e nevoie sa va impuneti si conditionati viata in asa mod. Lasa ca munciti amandoi separat, economisiti, supravietuiti, apoi cand vine timpul, va deschideti impreuna o afacere ca asociati.
Toate la timpul lor. Cata vreme traiesti, asta conteaza cel mai mult. Degeaba iti pui tu deoparte bani, spre exemplu, daca nu ai parte de ei si mori de foame. Ai tot ce iti trebuie, banuiesc, mai putin mofturile mult dorite. Lasa ca vine si vremea lor la un moment dat, nu e timpul pierdut!
Ai grija de tine, nu o va face nimeni mai bine ca tine!
2
12-03-2018, ora 15:24
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
V'ati dat intalnire la subiectul asta toti pestii profesionisti sau in devenire ?! Pana acum credeam ca nerozia ( pe anumite subiecte punctuale ) este apanajul absolut al femeilor, dar vad ca si barbatii vin tare din urma !
1
12-03-2018, ora 20:50
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Steve, de ce iar si tu incepi sa spui ca alte pareri decat ale tale nu-s bune ?!
Nu e bun din punctul tau de vedere, atat, si este okey, ca daca te intreb de ce nu e, o sa incepi cu conceptii, ca nu se face, ca e perversiune, ca..deci exact ce ai preluat de la cine ai preluat. Daca invatai de mic ca a manca peste e perversiune, asta sustineai acuma si simteai ca ala e normalul.
Nu e normal sa fie doar o singura parere ca omul sa nu aiba de unde alege, lasa sa fie mai multe.
Asta e, pentru unii e normal ptr altii nu e normal un anume lucru, eu am spus, sa decida ea ce va face, daca ii plac banii..asta va face, sau isi va gasit unu cu bani, si am spus, nu este neaparat de condamnat, este o activitate ca oricare alta, religia si societatea a inoculat sa condamnam asta, ca de demult nu era asa.
Din moment ce a intrebat inseamna ca ar dori si ea, avea nevoie doar de o confirmare, nu stia daca e sau nu okey, e putin derutata, pe undeva societatea zice ca nu e bine ca de aia a intrebat, pe de alta real stie ca n-ar fi nici o problema.
Si da, daca doreste si nu o deranjeaza, poate sa o faca ! Doar cu protectie si f igienic, sa nu se imbolnaveasca si sa nu ramana gravida. Ce sa zic ? Ii plac banii foarte mult, sa gasesti pe unu bogat e o loterie, nu stau pe toate drumurile.
Alegerea este a ei acuma.
O sa aleaga in functie de felul ei de a fi, asta va alege, unde se va regasi acolo se va duce.
Daca felul ei era sa nu faca, fi sigur ca nici nu mai intreba pe undeva, nici nu concepea sa gandeasca asta.
O inhiba doar conceptiile sociale, si de asta dorea sa scape de fapt.

Nu are legatura cu pestii, ii condamn f tare ca se poarta f urat cu ele si pe unele le forteaza, daca fetele ar vrea pe bune si s-ar purta frumos cu ele, era foarte okey, e normal ca cineva sa le protejeze de tampiti, ca pana la urma asta ii e rolul, in Germania sunt bordeluri legale unde ele sunt angajate cu 2000 E lunar net, deci nu e...doar la noi romanii mai exista conceptii incuiate.
Ele fac asta si isi iau banii, eu ca le apar imi iau banii, nu ar fi probleme, dar am zis in ce conditii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul