Jena faringiana, adenopatii laterocervicale bilaterale, dureri ceafa, umar, ureche, brat

06-06-2017
lifeowner
Nu este medic/terapeut
lifeowner
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati ca simt ca am ajuns la capatul puterilor. O sa incerc sa descriu cat mai succint si mai concis problemele cu care ma confrunt de 1 an de zile.
Totul a inceput in luna iunie anul trecut cu o jena faringiana pe partea dreapta. O jena ce aparea pe timpul zile dupa ora 14- 15 si se amplifica pana seara. fara febra, fara ganglioni inflamati fara alterarea starii generale. Am fost la consult ORL si am facut analize de sange + ASLO VSH CRP FIBRINOGEN, toate sunt in limitele normale. Diagnosticul a fost faringita cronica. Am luat tratament si regim alimentar dar acea jena nu a disparut. Din contra, jena a inceput sa se transforme in durere si tot felul de parestezii.
Jena este amplificata la rotirea capului spre partea dreapta. Pare ca are provenienta undeva in fosa amigdaliana dreapta dar nu pot sa-mi dau seama de localizarea exacta pt ca se modifica sau dispare la deschiderea gurii. Ce am putut identifica la nivelul faringelui pe partea dreapta este o umflatura mica a membranei faringiene in locul de contact cu amigdala palatina.
De asemena, aceste parestezii si jena faringiana nu se manifesta la rotatia capului spre partea dreapta daca incordez gatul. Daca apas acea zona iritata de la contactul cu amigdala, se manifesta parestezii in ureche, gat pe exterior etc...
In luna Iulie am fost la multe controale ORL si am facut MULTE investigatii:
1. Consnult ORL la d-na Vlaston Aura ( Sanador ), in urma consultului, a decis cauterizarea cu nitrat de argint a acelei zone iritate dar fara rezultat. Jena a persistat.
2. In luna August a am fost la ORL Valentin Theodor (Medlife ) si ORL George Lungu ( Medicover). La ambele cabinete am facut fibroscopii amanuntite, exudat nazal, faringian, auricular, raclat lingual. Toate au iesit normale.
Am fost trimis pt consult la gastro.
3. In Septembrie mi-am facut consultul la gastro, endoscopie si biopsie pt Helycobacter. Rezultatul a fost o "mica" hernie hiatala si un reflux minor. Rezultatul biopsiei pt HP a fost incert. Am luat tratament Controloc si Nexium timp de doua luni de zile dar simptomele nu s-au modificat deoloc.
4. In luna Octombrie mi s-a inflamat un ganglion submandibular pe partea dreapta. Am fost la Ecografie cervicala unde mi s-a pus diagnosticul de adenopatii laterocervicale cu caracter reactiv inflamator nespecifice.
5. Am fost la consult hematologic unde mi s-a dat sa fac RX pulmonara si mediastin si alte zeci de analize de sange si tot felul de boli Toxoplasma Hepatite, HIV, Epstain Barr, Herpes etc.. atat de multe ca nici nu as avea loc sa le scriu pe toate. Complement seric, imunograma, dozare de calciu, fier, vit B12 test coombs etc...
Absolut toate testele au fost in parametrii. mai mult decat atat, valorile analizelor mele sunt pe la jumatatea scalei de masurare la toate analizele. Rx pulmonar fara modificari. Fara adenopatii mediastin.
Am facut Ecografie renala, suprarenale, ecografie abdominala... totul in regula !
Am facut ecografie Tiroida ( 1-2 micro noduli de dimensiuni mici 3 mm ), ecografie glande salivare si parotide ( totul ok )
Dozare hormoni tiroidieni, totul PERFECT!
6. In luna Noiembrie, paresteziile si jena faringiana au ajuns la apogeu dar se manifestau dupa acelasi program. Dimineata si pana la ora 13 - 14 aveam impresia ca sunt perfect normal si pe parcursul zilei junghiurile si durerile ajungeau la paroxism.
Am fost din nou la zeci de controale ORL si nici un medic nu a gasit nimic asa ca m-au trimis la RMN.
7. In Decembrie a fost groaznic, ma durea toata partea dreapta jena in gat, perestezii in ceafa simteam ca nu pot inclina capul pe spate, parestezii muschiul mastoid pe dreapta, durere umar, mana dreapta pana la cot si inca 5-6 cm dupa cot, nu mai puteam nici sa ma rad pe fata pt ca ma durea inclusiv urechea si mandibula.
Am facut RMN cerebral, Angio RMN, RMN cervical. in urma RMN-urilor nu s-a gasit nimic toate structurile ok in afara de adenopateii laterocervicale bilaterale cu caracter reactiv inflamator nespecifice cu ax scurt 7 mm. o adenopatie mai mare dar nepalpabila a fost gasita la nivel jugulodigastric pe partea dreapta 1, 65 cm si o mica ingrosare a mucoasei la nivelul valeculei epiglotice din cauza refluxului gastric.
8. In luna Ianuarie am facut din nou RMN cervical la un aparat de 3 Tesla. In urma acestui RMN rezultatul a fost normal, mai putin adenopatii laterocervicale bilaterale cu caracter reactiv inflamator cu ax de 10 mm. in afara de ganglionul submandibular si ganglionul de la nivel jugulodigastric alte adenopatii nu erau palpabile.
9. In februarie am refacut din nou toate analizele de sange, si o noua ecografie parti moi. Toate au iesit bine iar la ecografie, in afara adenopatiilor inflamatorii reactive care s-au redus in dimensiuni nu s-a gasit nimic.
Am fost suspectat ca am probleme psihice si trimis la neurolog si psiholog. Am luat tratament cu Anxiar si Xanax, fara prea mare rezultat. Pot spune ca de la anxiar ma topeam pe picioare si parca putin ma lasau paresteziile.
Am luat cure cu antibiotice 10 zile zinnat, 10 zile Augmentin cu acid clavulanic, 5 zile sumamed, 10 zile eficef 4 zile Avelox ( nu am putut continua din cauza efectelor adverse cardiace, puls 140 si tensiune 14/9 in repaos ). Nici o imbunatatire, mai rau, m-am ales cu o candida genitala.
10. In martie am fost la consult ORL la dr. Sarafoleanu. Si aici fibroscopii, studiat RMN-urile etc.. nimic anormal. Am fost trimis la o radiografie cervicala pt apofiza stiloida si radiografie dentara 3D. rezultatul a fost ca apofizele stiloide sunt de lungimi normale si la dinti nu am nimic ( infectii inflamatii etc... )
11. In luna aprilie dr Sarafoleanu a propus criptoliza cu radiofrecventa pt amigdala dreapta care era putin inflamata si mai facea cazeum din cand in cand. Am facut criptoliza dar, fara noroc. Jena si paresteziile continua.

In momentul de fata ganglionul submandibular s-a redus si nu mai este palpabil, ganglionul jugulodigastric pe partea dreapta nu mai este palpabil dar restul simptomelor le am. jena in gat pe partea dreapta parestezii la nivelul fetei, umarului, omoplatului desi la un nivel mult mai redus fata de luna decembrie.
Daca in decembrie aveam toate aceste parestezii simultan, acum le am prin rotatie, azi urechea, maine ceafa, poimaine umarul si omoplatul etc... un singur lucru este constant, jena faringiana pe partea dreapta.
De asemena, orarul de manifestare a ramas neschimbat. Dimineata sunt normal pana la ora 14 aprox, apoi se accentueaza toate aceste probleme.

Vreau sa mai mentionez ca nu am avut niciodata vocea schimbata, dureri la deglutitie ( dimpotriva jena si paresteziile dispar cand inghit mancare solida nu apa ) febra, alterarea starii generale, ameteli, voma. Ma simt putin mai bine cand tin capul sprijint pe un spatar sau culcat pe perna ( nu cand il sprijin in palma) sau cu gura larg deschisa.


Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa mai fac.. am ajuns la capatul puterilor. Am cheltuit peste 30.000 RON si nu am rezolvat nimic.
7 comentarii
0
06-06-2017, ora 19:34
lifeowner
Nu este medic/terapeut
lifeowner
Am incarcat analizele Endoescopie, Fibroscopie, RMN etc... intr-un folder pe google drive. Daca sunteti interesat sa ma ajutati macar cu un sfat pertinent, va rog sa le regasiti aici : https://drive.google.com/drive/folders/0B5h8T6KAs74pVmEtbG9Da0FjdlU?usp=sharing

De asemenea, am uplodat radiografiile aici: https://drive.google.com/open?id=0B5h8T6KAs74pUUg3TmhyM293Sms

Este sindrom EAGLE ? Sunt ciocuri sau osteofite care imping in faringe ?
0
24-08-2017, ora 12:20
lifeowner
Nu este medic/terapeut
lifeowner
Din pacate, toti doctorii din Romania au pus simptomele mele pe seama anxietatii, depresiei sau refluxului (dr Flueraru).
Tot acest chin, stres si sutele de milioane cheltuite se puteau evita cu 55 RON.

Mi-am propus sa scriu cele de mai jos pt ca am primit zeci de mesaje de la oameni cu simptome ca ale mele ce au fost (ca si mine ) mutilati de doctori fara nici un folos !

- amigdalectomie
- cauterizare amigdale
- cauterizare faringe cu nitrat de argint
- tone de medicamente cu efecte adverse grave
- cure de antibiotice cu efecte adverse grave
- iradieri inutile CT si tone de radiografii

Dragi doctori care cereti salarii marite si care de multe ori nu aveti rabdare 5 minute sa faceti anamneza pacientului inainte de a-l cataloga anxios si cu probleme psihice dar nu inainte de a incasa pretul consultatiei.
Dragi doctori care mi-ati pus zeci de diagnostice ( sindrom anxios reactiv, faringita cronica, inflamarea bazei de limba, , sindrom eagle, reflux gastro esofagian, hernie hiatala etc.. ), aproape m-ati omorat cu antiinflamatoare pana cand analizele ficatului indicau ciroza hepatica, mi-ati facut analize de sute de milioane.
Dragi doctori ce m-ati facut sa trec prin acest chin timp de 1, 3 ani opriti-va 2 minute si citit acest articol dintr-o sursa respectabila Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Cricopharyngeal_spasm

Din pacate, aceasta "boala" minora ( spasm cricofaringian) m-a chiunit timp de 1, 3 ani cu dureri cumplite ce pareau a-si avea originea in structurile profunde ale gatului, parestezii, junghiuri in urechi, obraz, mandibula umar, omoplat brat etc.. s-a rezolvat miraculos cu doar 55 de lei, costul unei cutii de magnerot. Tot in banii astia mi-au disparut si ganglionii inflamati ( adenopatii laterocervicale bilaterale cu caracter reactiv inflamator ) documentati pe totate RMN-urile
.

Inca o observatie, NU VA MAI FACETI TESTUL DE MAGNEZIU IN SANGE ! Rezultatul este FALS !
Conform unui studiu, 73% din populatia lumii sufera de deficit de magneziu si au analizele de sange bune!
Daca vreti detalii, cititi si acest articol : http://www.naturalnews.com/026775_magnesium_body_hospital.html
sau https://en.wikipedia.org/wiki/Magnesium_deficiency_(medicine).
0
24-08-2017, ora 15:24
lifeowner
Nu este medic/terapeut
lifeowner
Si uite ca va ofer aceasta informatie GRATIS ! Desi m-ati mutilat, iradiat si mi-ati luat sute de milioane !
0
28-08-2017, ora 21:47
carmen ina
Nu este medic/terapeut
carmen ina
Buna ziua. va rog frumos sa imi spuneti la cat timp dupa administrarea magnerotului v au mai lasat durerile? am aceleasi simptome si am trecut prin aceleasi analize si emotii cum ati trecut si dvs. de trei zile iau si eu magnerot.sanatate multa.multumesc.
0
29-08-2017, ora 09:46
lifeowner
Nu este medic/terapeut
lifeowner
Nu vreau sa se inteleaga ca tratamentul tuturor durerilor de gat este magneziul.
Eu am simtit o imbunatatire dupa prima zi in care am luat magneziu iar in urmatoarele 3 zile mi-a disparut complet simptomatologia.

Iau urmatoarea schema :

- Magnerot 500 mg, 3000 mg/zi, 2 pastile dimineata, 2 pranz, 2 seara
- Vitamina K2 - MenaQ7, 1/zi, la pranz
- Vitamina D3 5000 UI, 1/zi la pranz
- Bai cu sare amara 1 kg sare amara / baie (se mai numeste sare Epsom - gasesti in saci de 10 Kg la Hornbach ) la 2 -3 zile

Inca nu stiu daca acest tratament trateaza simptomatologia ( paresteziile, jena si durerile musculare) sau daca lipsa magneziului a fost cauza.
0
29-08-2017, ora 09:59
carmen ina
Nu este medic/terapeut
carmen ina
Buna ziua si eu am simtit o ameliorare dupa primele zile dar am luat doar 2 tablete magnerot pe zi.incerc tratamentul dvs va multumesc mult.sanatate multa.
0
12-11-2017, ora 23:42
lifeowner
Nu este medic/terapeut
lifeowner
Dupa multa suferinta si zeci de piste false, pana la urma s-a rezolvat problema.
A fost vorba de o piatra amigdaliana ne observata la RMN
Povestea pe larg aici :
-------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.