jena in partea stanga a abdomenului

02-10-2007
empaulet
Nu este medic/terapeut
empaulet
buna ziua.

de vreo cativa ani am o jena aproape permanenta in partea stanga a abdomenului in partea de sus, exact unde se termina coastele. zona ar fi cam la 7-8 cm distanta de stern mergand spre stanga jos exact pe linia ultimei coaste. nu este durere, nu este junghi. este o jena sau tensiune. aparent este localizata superficial, pe muschiul care inveleste coasta; daca il masez putin se pare ca trece. de aceea nici nu prea i-am acordat atentie. jena apare sau dispare, fiind mai mult sau mai putin prezenta. dar o simt in fiecare zi de vreo cativa ani. de obicei evit sa dorm pe partea stanga, pentru ca se intesifica. daca dorm pe burta nu sunt probleme. la ecografie totul este in regula, nu ma doare absolut nimic daca apas, chiar cu putere, in toata zona. analizele sunt ok. am 27 de ani, sportiv, 1.87m, 85kg, mananc cu pofta, fara probleme de sanatate, putin si tarziu fumator. ca o observatie, am tendinta sa ma balonez destul de des. am auzit si o teorie (de la o doctorita) cum ca acolo intestinul gros face o curbura si este posibil ca, dupa mese copioase, sa puna presiune pe muschiul diafragma.

in ultima perioada mi se pare ca jena se cam intensifica. a cam coincis si cu o perioada de stres si mese rare si tarzii.

ce ar putea sa fie? o fi crapat pancreasul in mine?

multumesc anticipat.

laurentiu.
9 comentarii
0
02-10-2007, ora 00:00
jflvibvib
Nu este medic/terapeut
jflvibvib
poti sa verifici singur daca e vorba de asta(si probabil e).vezi daca iti trece tinand un regim pentru balonare(meteorism)- cauta pe internet, daca nu ga sesti o sa-ti scriu eu.
0
25-03-2008, ora 00:00
marioslatina
Nu este medic/terapeut
marioslatina
salut.aceleasi simptome am si eu, tot de ceva ani.in plus, cand sunt balonat, pot sa mai apara si niste palpitatii fugace.nu trebuie sa-ti faci probleme in privinta pancreasului pt ca simptomele sunt mult mai grave si durerea caracteristica este "in bara".
cel mai bine e sa faci un test pt helicobacter pylori.daca ai si scaune anormale(diaree, alimente nedigerate etc), nu este exclusa si o infectie cu giardia.o alta boala posibila este colonul iritabil, insa, cum diagnosticul se bazeaza pe excluderea celorlalte boli, trebuie sa mergi si sa-ti faci analizele recomandate de un gastroenterolog.
0
03-02-2010, ora 11:28
alex andor
Nu este medic/terapeut
alex andor
salut, de vreo saptamana am inceput sa am si io jena asta, inainte am fost la o gramada de analize si la ganstroenterolog deoarece am avut tot felu de jene si simptome ciudate de la chioraieli la balonari la intzepaturi...si nimic...pana la urma am ajuns la concluzia ca i intestin iritabil si asa lam si lasat, de trecu nu mia trecut si mam obisnuit cu ideea dar acm mai vine si jena asta tampita, daca ziceti ca o aveti de cativa ani si naveti nimic grav io zic sa va relaxati si sa va obisnuiti cu ideea.
0
27-09-2016, ora 09:36
PAndrei
Nu este medic/terapeut
PAndrei
Probleme cu scaunul ati avut ?
1
27-09-2016, ora 17:42
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna ziua, referitor la meteorismul abdominal (balonarea) va recomand sa evitati alimentele care observati ca va accentueaza simptomele (frecvent implicate sunt varza, fasolea, fructele, bauturile carbogazoase). In plus puteti urma si un tratament care este bine sa fie recomandat de un medic in functie de cauza cea mai probabila pentru aparitia meteorismului abdominal. De asemenea, pentru persoanele cu varsta peste 45 de ani sau cu antecedente familiale de boli in sfera digestiva se recomanda efectuarea unor investigatii suplimentare, deci, daca aceasta este situatia in cazul Dvs. va recomand sa va programati un consult gastroenterologic. Sper ca aceste informatii sa va fie de folos!
0
11-10-2016, ora 12:11
PAndrei
Nu este medic/terapeut
PAndrei
Buna ziua care ar fi investigatiile la gastro ? Ar include si analize la sange sau acestea nu spun prea multe ? Eu de ex parca simt presiunea de la gaze in partea stanga jos si am fost diagn. cu colon iritabil acu vreo 7-8 ani. Am si ceva mai multe gaze, sa iau ceva pt acestea ?
0
11-10-2016, ora 19:29
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna ziua, recoltarea se sânge pentru analiza este utila pentru excluderea sau confirmarea diverselor afecțiuni. Bilanțul cuprinde de obicei pe lângă analize si o ecografie abdominala si in funcție de simptomele Dvs Poate fi indicata si endoscopie digestivă superioară sau colonoscopie.
0
08-04-2018, ora 21:32
Alina881
Nu este medic/terapeut
Alina881
Buna seara si eu ma confrunt de doua saptamani cu o durere constanta sub coaste in partea stanga, eliminarea greoaie a gazelor, scaun regulat fara dureri, tin saprecizez ca mi s a facut ecografie si nu mi a gasit decat un chist ovarian stang...de la asta sa mi se traga si balonare si durerea ?!dar de ce ar fi pozitionata atat de sus daca ar fi vba despre ovar?! Multumesc
0
05-01-2019, ora 01:29
Dyalema
Nu este medic/terapeut
Dyalema
Bună tuturor! Ați mai rezolvat problemele sau măcar ați aflat sursa durerii?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.