Jena in partea stanga, senzatie de piept greu

12-08-2018
CrisitanV
Nu este medic/terapeut
CrisitanV
Buna ziua,

Numele meu este Cristian am 28 de ani 1, 77 si 75 de kg.
De mai bine de 6 luni ma confrunt cu o jena in partea stanga sub coaste(un fel de arsura) si cu o senzatie de piept greu mai ales dimineata, iar dupa ce mananc se mai atenueaza. Am observat ca daca stau intr-o pozitie corecta pe scaun (cu spatele drept) nu ma deranjeaza aprope deloc, daca stau in schimb intr-o pozitie gresita (cu spatele stramb, fortant si in acest mod si burta undeva in zona inimii simt un fel de presiune, nu este durere, dar nici confortabil nu ma simt).

Toate aceste probleme au inceput in urma cu 6 luni, cand am avut un episod in care inima mi-a batut foarte foarte tare in jur de vreo 15 minute (in urma efertului fizic la sala am observat ca inima ajunge undeva pe la 140 160 de batai, in functie de cat de mult efor depun si de abia se simt ca se misca inima (ceea ce e bine), pe cand atunci cand am avut acea stare cu bataile inimii eu zic ca a depasti 300, cum am ajuns la concluzia aceasta, pai daca in urma efortului am vazut cam am 140 160 si nici nu mi se pare ca bate atunci mi se misca toata cutia toratica cu o presiune mare si cu miscare foarte foarte rapide), nu am avut senzatie de sufoare nici de lesini nici de durere, pur si simplu doar mi-a batut super tare de simteam ca-mi iese din piept. Nu stiam exact ce se intampla, am incercat sa fiu calm pentru ca daca intram in panica puteam sa-mi fac mai mult rau (cred eu). Inainte de acest episod, am fost foarte foarte stresat din cauza unor problema (am stat cam o saptamana ingrijorat, iar acea zi era apogeul si trebuia sa decid concret ce fac) si in acelasi timp am baut mult suc si am mancat multe dulciuri (in cursul acelei saptamani pana sa am acel episod) (ma gandesc ca dulciurile, sucul, stresul) ar fi putut fi o posibila cauza pentru acel episod in care inima mi-a batut super tare. Miscare nu faceam mai deloc (mergeam la birou cu masina, iar acasa cand veneam stateam, consumam o bere si mancam.. cam asta facem). In acea perioada avem cam 86 de kg.

Nu am fost la spital, nu am sunat nici la urgente, in urmatoarele zile m-am programat la cardiologie. Am fost consultat de mai multi medici cardiologi si mi-au spus ca inima este ok si ca nu am de ce sa imi fac griji.
Mi-am facut si toate analizele legate de inima la spitalul Sf. Ioan din B si la fel mi-au iesit foarte bune. Singura analiza pe care nu am facut-o a fost, ecocardiografie doppler, nu mi s-a recomandat sa o fac.

Printre analizele facute la inima voi enumera mai jos: EKG, holter 24 de ore si am incercat sa ma prind ce alte analize am facut, doar ca am vreo 10 pagini cu tot felul parametri, merg pe ideea ca daca mi s-a zis ca sunt bine, inseamna ca asa este. Am avut acel episod de papitatii si pot trece peste daca nu-mi mai apare.

Dupa acel episod am ramas cu acea stare de piept greu si cu o durere super mare pe partea stanga sub coasa (nici macar nu puteam sa dorm pe partea stanga sau sa stau intins pe acea parte), in prezent m-a mai lasat acea durere si pot sta pe partea stanga, dar nu inteleg de ce nu-mi trece complet sa nu mai am senzatia aceasta de piept greu si de exemplu daca stau pe burta intins si cumva imi las greutatea pe partea stanga si ating cu pieptul (partea stanga) simt o durere fix pe directia inimii (o fi muschiul, o fi coasta, o fi sucul gastric...), daca imi intorc capul si se muta aceeasi greutate pe partea dreapta (sa ating cu pieptul), pe partea dreapta nu simt aceeasi durere si acest lucru ma nelinisteste. Daca toate lucrurile sunt bune de ce totusi simt aceste mici dureri, disconfort?


Am lasat-o cu inima daca mi s-a zis ca este ok si am investigat partea cu stomacul, esofagul.

Acum 1 luna si jumatate am facut o endoscopie digestiva superioara si aici am fost diagnosticat cu esofagul inflamat, pe scrisoare medicala de iesire scrie "Diagnostic: Esofagita grad A". Aceasta analiza am facut-o la fundatia Dr. Victor Babes din B.

Am luat o luna emanera dimineata si seara cu 1h pana sa mananc (asa am fost indrumat de domnul doctor). Mi se pare ca m-a ajutat putin, dar fix pe finalul tratamentului in ultmele 3 zilele, am fost implicat in niste evenimente care mi-au afectat putin starea emotionala si la fel am simtit ca ma deranjeaza mai tare pieptul si ca iar se instaleaza durearea si asa a fost. Cumva acesta durere este intr-o anumita masura de starile mele interne, cele care ma nelinistesc. Cu toate ca ma gandesc ca toate lumea mai are probleme, mai trec uneori prin stari si bune si rele, dar asta nu inseamna ca ar trebuie sa am aceste dureri pe o perioada atat de mare.

Ce ar trebuie sa mentionez este ca inainte de a avea aceste probleme siteam asa o fel de mini haraiala in capul pieptului la respiratie. Nu am dat importanta ca nu ma deranja.
In ziua in care am avut acel episod al palpitatiilor, m am trezit dimineata, am mancat dupa ce am mancat sa zic la 10 minute m-am apucat sa fac miscare (imi doream sa incerc sa slabesc si am zis ca acela este momentul sa incep) flotari, abdomene si cred ca cel mai rau a fost ca am folosit si o roata de fitness si m am fortat sa fac cu ea cat mai multe miscari.

Nu fumez (nu am fumat niciodata) si nu beau alcool decat cate o bere seara si in weekend cu prieteni la vreun gratar. De cand am avut acea problema am renuntat complet la MC, KFC, sucuri acidulate, dulciuri, grasimi, prajeli. Mananc mai mult si mai des. M-am apucat de alergat si de mers la sala. Cu cat fac mai multa miscare cu atat durerile dispar... asta mi se pare cel mai suspect. In urma efertului nu mai am dureri!

In schimb daca sunt foarte obosit, durerea din piept parca este mai mare (nu insuportabila), iar daca tin asa ochii inchisi simt cum corpul ar fi miscat in acelasi timp cu bataile inimii...

Ce am mai constat este ca daca mananc fructe sau beau lapte, stomacul face foarte urat si ma deranjez la stomac. Am incercat sa filtrez ce anume sa mananc pentru a ma simti cu stomacul in ordine.

Scuze pentru cat am scris de mult, dar am zis sa prind toate informatiile, iar daca cineva are vreo idee vreun sfat vreo indrumare va rog sa-mi spuneti.

Multumesc mult!

P.s imi cer scuze pentru eventualele greseli.
3 comentarii
0
12-08-2018, ora 17:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca analizele la inima v-au iesit bine, pot fi somatizari de Anxietate. Mergeti la un psiholog clinician sau la un psihiatru sa va evalueze.
0
15-08-2018, ora 11:09
CrisitanV
Nu este medic/terapeut
CrisitanV
@Clara_p,
Multumesc de sfat!

M-am trezit azi bine dispus, plin de energie. Am mâncat și am plecat către job. Cât am stat in masina și am condus nu am avut nicio problema. Am coborat din masina sa vin către birou. Cât timp m-am deplasat mergând pe jos am simt presiunea in piept ca și cum ar vrea sa explodeze (nu am amețeli, nu am stări de rau) eu cred ca e ceva de la stomac... nu-mi dau seama ce analize sa fac.. ceva ce ar putea monitoriza pe un anumit interval de timp ce se întâmpla in stomac cu aceste sucuri gastrice.
0
15-08-2018, ora 20:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergi atunci la un gastroenterolog daca vrei sa iti dea noste analize pentru stomac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.