jena neobisnuita in gat

28-02-2013
karpaty
Nu este medic/terapeut
karpaty
Buna ziua
Ma numesc Albert, sunt din Bucuresti, am 30 ani si am fost fumator de la 17 ani pana acum 4 luni, aproximativ 1 pachet/zi.
De cateva luni simt o usoara durere/jena la inghitit, localizata doar pe o parte (stanga) undeva in cartilajul 'marul lui adam' parca mai de graba in exterior.
In rest imi simt gatul 'plin' in permanenta pe acea parte, uneori simt ca niste intepaturi in acel loc unde simt jena la inghitit, uneori radiaza in ureche acele intepaturi si in ganglionii submandibulari (care nu par mariti). Mai imi simt si limba incarcata la baza ei, de parca as avea ceva acolo, mai ales dupa ce beau cafea.
Ah, si am mai observat palpandu-mi gatul ca 'marul lui adam' este asimetric, in sensul ca pe partea cu jena/intepaturile (stanga) este osul mai 'umflat'. Sorry daca m-am exprimat gresit.
Am fost la doua endoscopii; una ORL unde mi-a bagat o camera video pe nas pana-n gat si mi-a spus ca nu este nimic grav acolo (de asta mi-era mie frica), decat gatul iritat, o ciuperca/micoza la baza limbii (care probabil datorita ei imi simt limba incarcata)
Am mai facut o endoscopie gastrica unde mi s-a spus de ceva gastrita si reflux.
Nu stiu daca are vreo importanta dar sunt un mare consumator de bere.
De respirat respir ok, inghit ok, ragusit nu sunt, decat simt nevoia sa-mi dreg vocea si sa expectorez ceva 'flegme' de acolo din gat.
Intrebarea 1 este daca trebuie sa-mi mai fac griji; mi se pare cam dubioasa asimetria aia la marul lui adam si durerile astea nu f puternice dar persistente in gat + senzatia de nod. Endoscopie ORL am facut la doi medici diferiti insa am primit acelasi raport.
Intrebarea 2 este ce investigatii sa mai fac.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.
3 comentarii
0
28-02-2013, ora 13:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu e nevoie de investigatii la ORL, endoscopia e suficient
banuiesc ca obisnuiesti sa dormi pe acea parte mai mult si ai refluxul in somn.. care irita si afecteaza faringele
e nevoie de Investigatiila Gastrologie
2 Da tre sa.ti faci griji.. mai ales pentru bere
taote bauturile acidulate afecteaza foarte mult mucoasa faringelui..si a stomacului.. provocand refluxul si iarasi iritatie
0
28-02-2013, ora 13:35
karpaty
Nu este medic/terapeut
karpaty
Am inteles.
De dormit dorm in egala masura pe ambele parti. E drept ca berea o beau cu precadere seara, dupa ultima masa si inainte de somn, dar ajung si chiar depasesc 2 litri pe zi, in special vara. Plus ca am o problema cu "ragaitul" se intampla foarte des, dupa orice consum, chiar si apa.
O sa iau in considerare sfatul dvs si sa investighez mai serios problema gastrica.
Totusi, marul lui adam asimetric este ceva normal? (dr. ORL la care am fost cu endoscopia mi-a spus: "nu toti suntem la fel / perfecti") nush la ce s-a referit dansul.
0
02-08-2014, ora 13:44
allekss
Nu este medic/terapeut
allekss
Salut albert am si eu aceleasi simptome ca tine si as vrea sa stiu daca ai gasit vreun tratament.multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •