Junghi puternic si anchilozare

25-06-2011
andra_scooter
Nu este medic/terapeut
andra_scooter
Buna seara, am si eu o problema. Mi se pune un junghi puternic in mijlocul fesei stanga. Patesc cand stau mult pe scaun si dupa ce ma ridic brusc mi se pune junghiul respectiv si amortesc. Cateodata nu mai pot sa merg si anchilozesc cateva secunde. S-ar putea sa am probleme cu nervul sciatic sau ce anume? Ce-mi sugerati. Multumesc
9 comentarii
0
25-06-2011, ora 23:11
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
SA faceti multa miscare si cat mai putin in pozitia "stand".
, iar DACA totusi e necesar, faceti pauza de 5-10 minute la fiecare ora...si miscati-va.

O seara linistita.
0
26-06-2011, ora 12:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar.
Miscarea poate fi daunatoare daca este practicata in exces.
Cel mai simplu ar fi sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-06-2011, ora 19:53
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Intrebare ptr Domnul Dr. Uscatu!

Stimate Domnule Doctor,

Am 47 de ani si de cca 4 luni am o durere in zona omoplatului sting. A fost f tare accentuata de o viroza pe care am avut-o inspre primavara. Este o durere pe care o percep mai mult la nivel muscular (asa simt eu), dar o perioada s-a manifestat precum o senzatie de strivire in zona respectiva, si parca mina stinga si partea stinga in general le simt mai grele. Doctorul reumatolog din orasul in care locuiesc mi-a recomandat analizele specifice, le-am facut, au fost foarte bune, si, bineinteles, s-a exclus poliartrita reumatoida. Stiu ca Dvoastra ati tot spus aici pe site in nenumarate rinduri ca analizele nu sunt elocvente in astfel de situatii, dar ca reumatologii nu vor sa treaca peste protocoalele astea samd.
Eu am si o durere cervicala tot pe stinga, mai mult sau mai putin accentuata, in schimb simt ca zona asta se intepeneste destl de des. Se pare ca doctorul la care am fost suspecteaza o artroza, un proces degenarativ si ca toate necazurile ar fi de aici. Am si ameteala si o senzatie de instabilitate, parca coloana nu ar mai mentine corect echilibrul corpului. Am o greutate de 70 de kg, la o inaltime de 1, 67. M-am gindit ca si greutatea poate fi o cauza a suferintei, deoarece m-am ingrasat in ultimele 12 luni cam 8 sau chiar 9 kg.
Ce ma sfatuiti sa fac de aici incolo?
Am incredere in sfaturile dumenavoastra. Va doresc multa sanatate si succese!
0
30-06-2011, ora 14:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba despre un sindrom compresiv cervical, de tipul herniei de disc sau stenozei canalului cervical.
Pe termen foarte scurt evitati eforturile fizice si incercati sa slabiti cele 15 kg...
Consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-06-2011, ora 14:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba despre un sindrom compresiv cervical, de tipul herniei de disc sau stenozei canalului cervical.
Pe termen foarte scurt evitati eforturile fizice si incercati sa slabiti cele 15 kg...
Consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-07-2011, ora 16:08
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Va multumesc domnule doctor ptr raspuns!
S-auzim de bine.
0
09-12-2011, ora 17:24
mady002003
Nu este medic/terapeut
mady002003
Buna seara!

Am 23 de ani si in urma cu 3 saptamani a inceput sa ma doara din senin mijlocul (zona lombara cred ca se numeste) acum mi s-a lasat durerea pe picior si uneori am impresia ca mi se anchilozeaza piciorul. Ce sfat imi puteti da?
0
09-12-2011, ora 23:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar.
Cel mai simplu ar fi sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
11-12-2011, ora 18:08
mady002003
Nu este medic/terapeut
mady002003
Va multumesc pentru raspunsul dvs, o seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de durerea sciatică (lombosciatică)
  •