Keratoconjunctivita???

29-03-2009
mihaela_81
Nu este medic/terapeut
mihaela_81
Buna ziua! In urma cu o luna jumatate am fost la medicul oftalmolog pentru extragerea unui chist sebaceu aflat chiar pe pleoapa ochilui stang. Dupa o saptamana si ceva am facut conjunctivita. Nu am facut nici o analiza, s-a presupus ca e virala si am luat pe rand betabioptal, maxidex, apoi simplu dexamatazona cu adrenalina, lubristil si apoi corneregel toate acestea timp de o luna. In prezent ochii sunt foarte afectati, ma dor si ma ustura, acuitatea vizuala e din ce in ce mai scazuta, uneori mai lacrimeaza si sunt rosii in special dimineata si seara. Am fost la mai multi medici si fiecare a vazut puncte si chiar ceata pe corneea ochiului stang - unii mi-au spus ca nu se mai vindeca si tot ce pot spera e sa scap macar de virusul necunoscut- si mi s-a prescris zovirax si floxal pe care le iau in prezent. De asemenea mi s-a prescris reteta pt ochelari si anume miopie de -1 pt un ochi-mentionez ca nu am avut probleme cu ochii pana acum. As vrea sa stiu daca macar acest tratament e unul corect sau imi poate dauna, daca este posibil ca vederea sa se imbunatateasca, ce riscuri exista in viitor, eventual unele recomandari. E normala aceasta evolutie a bolii? Va multumesc anticipat!
13 comentarii
0
30-03-2009, ora 19:44
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua!Un diagnostic si un tratament corect se stabilesc numai in urma consultului oftalmologic;ce cred eu: da, este vorba despre o keratoconjunctivita( punctele sunt infiltrate corneene, iar ceata este edemul corneean); este foarte frecventa keratoconjunctivita herpetica; Prin urmare, as recomanda si niste investigatii: examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, evidentierea Ag chlamydial in secretia conjunctivala, determinarea Ig M si Ig G antiHVS tip 1; plecand de la premisa ca frecvent este vorba de o keratoconjunctivita herpetica, cu potential mare de recidiva, eu folosesc urmatorea schema de tratament: igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi" No Tears", ramane si Floxalul colir, 1 picatura de 5 ori pe zi, in amandoi ochii, 10 zile, iar seara unguent cu Floxal in amandoi ochii si la nivelul marginilor palpebrale, 10zile; Acyclovir, unguent oftalmic- in ochiul afectat de cinci ori pe zi, 14 zile; Corneregel - 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, in amandoi ochii, de 5 ori pe zi, 14 zile; Acyclovir 200 mg, 5tb pe zi, 10 zile;prezenta infiltratelor, expresie a unor reactii imune in cornee, impune administrarea unui preparat cortizonic, mai slab, Flumetol, 1 picatura de cinci ori pe zi, 10 zile, in OS; de asemenea, este necesara asigurarea midriazei la OS prin administrarea de Tropicamida 0, 5%, 1 picatura in OS de 5 ori pe zi, 10 zile; reevalurea tratamnetului se face la 10 zile, in functie de rezultatele investigatiilor si aspectul clinic; pentru prevenirea recidivelor, eu mai recomand administrarea de Cantastim- 1 f pe saptamana, in total 10 fiole, uneori administrarea, pentru cel putin trei luni, de Acyclovir tablete; miopia poate fi si secundara edemului corneean, eu propun reevaluarea corectiei optice dupa vindecare;numai bine
0
01-04-2009, ora 08:18
mihaela_81
Nu este medic/terapeut
mihaela_81
Buna ziua! Va multumesc pentru raspunsul Dvs. prompt. Am totusi unele nelamuriri. Am consultat pana acum 4 medici si fiecare mi-a prescris unul sau poate chiar doua dintre medicamentele de care vorbiti. Fiecare cu alta schema de tratament. Acum chiar nu stiu ce schema sa aplic. De asemenea mi s-a spus ca nu mai poate fi vorba de analize medicale de vreme ce am luat atatea medicamente pana acum si rezultatele ar fi cu siguranta neconcludente. Iata de ce va rog sa imi spuneti cum sa procedez. Ar trebui sa iau toate medicamentele de care ati pomenit? Nu sunt oare prea multe? Si care ar fi ordinea administrarii de vreme ce pe prospectul multor medicamente se specifica ca acestea trebuie administrate ultimele? Momentan iau doar Flumetol si Lubristil dupa sfatul ultimului medic vizitat. De asemenea mentionez ca de cateva zile am ameteli destul de dese si dureri de cap si as vrea sa stiu daca e posibil ca acest lucru sa fie cauzat de problema oftalmologica. Va multumesc si va doresc o zi minunata!
0
02-04-2009, ora 11:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Eu cred ca este important sa stim daca este vorba despre o keratoconjunctivita herpetica( are potential recidivant mare);prin urmare, sa facem determinarea Ig M si Ig G antiHVS tip1 ; daca este vorba despre o astfel de etiologie, nu adiministrez Flumetol fara Acyclovir ; eu , mai sus, am propus o schema de tratament pentru o keratoconjunctivita, despre care banuiesc ca ar fi herpetica; de ce sa nu avem si argumente solide ( evidentierea anticorpilor prin examenul sangelui) pentru a confirma sau infirma aceasta aceasta etiologie????Numai bine
0
03-04-2009, ora 08:52
mihaela_81
Nu este medic/terapeut
mihaela_81
Raspunsul Dvs. mi se pare a fi unul logic si corect. Insa ma intreb daca nu cumva tratamentele luate nu vor influenta rezultatul analizei. Probabil ca analiza Ig G va evidentia existenta virusului herpetic pentru ca stiu ca de mica am avut probleme cu acest virus (eruptii frecvente la nivelul buzelor). E suficient sa fac doar analiza Ig M pentru a vedea daca e activ sau nu virusul? Si pana cand primesc rezultatul analizei (care poate dura pana la o saptamana) ce schema de tratament imi recomandati? Va multumesc din suflet!
0
03-04-2009, ora 17:58
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Trebuie sa va gasiti un medic oftalmolog in care sa aveti incredere si sa urmati tratamentul prescris de acesta;numai bine
0
03-04-2009, ora 21:36
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Inca ceva:daca ati avut manifestari de herpes, inseamna ca primoinfectia herpetica a avut loc cu mult timp in urma, prin urmare nu mai avem anticorpi Ig M( apar numai in cazul primoinfectiei), ci numai anticorpi tip Ig G; virusul herpetic se reactiveaza in conditii de scadere a imunitatii;eventual, ati putea face numai determinarea IG G antiHVStip1 pentru a sustine diagnosticul de keratita herpetica;numai bine
0
10-04-2009, ora 09:11
mihaela_81
Nu este medic/terapeut
mihaela_81
Buna ziua!
Am primit rezultatul analizei Ig g (0.9) negativ (la limita as spune eu). Acest rezultat arata ca nu e vorba de o keratoconjunctivita herpetica si prin urmare sansele de recidiva sunt scazute? Momentan iau Flumetol, Hyabak dar si Ciplox pentru ca prezint si simptome de blefarita (scuame pe gene, o senzatie de arsura la coada ochiului). Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca dimineata ochii sunt foarte rosii si durerosi, ca mai simt si pe parcursul zilei dureri oculare, usturime sau lacrimare iar vederea nu este nici acum foarte buna. Oare aceasta este evolutia normala a bolii de vreme ce au trecut mai bine de 5 saptamani de la declansare? Ce alte recomandari mi-ati mai putea face? Va multumesc!
0
11-04-2009, ora 13:21
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Se pare ca nu este vorba despre o keratoconjunctivita herpetica sau ar fi bine sa facem si determinarea Ig M ; imi este greu sa va propun o conduita terapeutica fara examinare;Daca s-a stabilit diagnosticul si de blefaroconjunctivita, folositi Ciplox, 1 picatura de 5 ori pe zi in sacul conjunctival inferior, iar seara, unguent cu Ciplox, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale; faceti tratamentul 10 zile; dupa aceste zece zile, daca mai exista scuame, Blephagel, 1 aplicatie la nivelul marginilor palpebrale, 1 luna;putem inlocui preparatul Hyabak cu Blu gel( tot pe baza de acid hialuronic, dar mai vascos) sau Corneregel, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, de 5 ori pe zi, 10 zile, apoi la nevoie( senzatie de uscaciune, usturime, roseata, " corp strain"); daca nu mai exista infiltrate corneene, nu mai administram Fulmetol; medicamentele diferite se administreaza in acelasi ochi la interval de 5 minute; nu uitati, o igiena riguroasa, dimineata si seara, cu un sampon pentru bebelusi " No Tears" si, de asemenea, 1 tb de Claritine seara, 10 zile;faceti si testari la alergeni, cicloplegie, test Schirmer;numai bine
0
08-09-2009, ora 21:00
Cristina Anda
Nu este medic/terapeut
Cristina Anda
sunt Cristina si au 22 de ani si in urma cu o luna jumatate am fost diagnosticata cu conjunctivita keratita virala. am fost la un medic de specialiate si mi-a dat foarte multe medicamente printre caresi cele amintite de dumneavoastra:acyclovir, indocolirr, diclofenac, diclotard, predninson, si alte picaturi si unguente. la ultimul consult adica azi mi-a descoperit k am facut si o ulceratie a ochiului. mi-a schimbat tratamentul si mi-a spus sa merg la un alt consult peste 3 zile si mi-a spus ca si daca cu acest tratament nu imi va trece dansa nu vede alta solutie.
Ce as putea s fac mai departe? Cat dureaza aceasta boala? Si ce ma indrumati sa fac?
Va multumesc!
0
09-09-2009, ora 20:54
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Personal, daca am pus diagnosticul de keratita virala, nu prescriu indocollyre, prednison; ar trebui sa facem o dozare a Ig M si Ig G antiHVS tip 1, Ag clamydial, examen bacteriologic; daca se stabileste ca este vorba depsre o etiologie herpetica, prescriu Acyclovir unguent si Acyclovir tablete ( 200mg/400mg de 5 ori pe zi); daca exista infiltrate si un preparat cortizonic administrat local, numai impreuna cu un medicament antiviral; daca exista ulceratie, ar fi bine sa prescriem Corneregel-1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, de 5 ori pe zi, 10 zile; daca ulceratia persista, intra in discuite prescrierea unei o lentile de contact terapeutice, care poate fi tinuta pe ochi, 1 luna de zile; numai bine
0
30-10-2009, ora 13:00
mihaela ciuflea
Nu este medic/terapeut
mihaela ciuflea
Bună ziua! Mă numesc Mihaela si am 37 ani, pe data de 05.10.2009 m-am locit la ochi cu coperta unui dosar şi nu am mers imediat la medic. A doua zi am mers la medic, ptr că se înrosise foarte rău ochiul stîng şi d-na doctor mi-a spus că am o rană pe cornee. În timp de 10 zile m-am vindecat si am mers din nou la serviciu, unde nu este un mediu prea curat si stau foarte mult la calculator. După două zile s-a înrosit din nou ochiul si am mers la medic, care mi-a spus că am făcut conjuctivită, am urmat tratamentul dat, si nici după 10 zile nu mi-am mai revenit. Între timp am făcut si o alergie la medicamente şi m-am umflat foarte rău la ochiul afectat, unde sunt cearcănele, dar mi s-a prescris claritin şi am făcut injectabil ampi plus -gentamicină. Pe urmă mi s-a întrerupt tratamentul şi nu am mai pus decît 3 zile, indocolir şi lacrimi artificiale. Dacă am văzut că ochiul se tot roşea si mă durea foarte rău, am mers si la un alt medic care mi-a pus diagnostic" keratroconjuctvita virală", care mi-a prescris următorul tretament; floxal picături -5 /zi; proniflog -5 pic/zi; tropicamida-3pic/zi, virgan gel - 4/zi şi euvirox care nu se mai găseste si am luat înlocuitor aciclovir - 400mg. 5 cp./zi. Dar, am mers din nou la medicul care stia boala mea dinainte si mi-a spus că am făcut herpes, m-a pansat la ochi şi-mi face d-na doctor tratamentul prescris. Îmi puteti spune si mie dacă este bine că m-a pansat la ochi şi cît ar dura pînă mă pot vindeca? Acest tratament este cel indicat în acest diagontic?!?!
0
19-11-2009, ora 21:35
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Personal, nu recomand pansament in keratoconjunctivita intrucat se acumuleaza secretii care favorizeaza o suprainfectie bacteriana si treneaza vindecarea;eventual, daca exista ulceratie, lentila de contact terapeutica pana la vindecare; nu prescriu antiinflamatoare ca praoflogul, daca avem infiltrate, prescriu un colir ca corticoizi( Netildex, Tobradex); mai prescriu Corneregel; in rest, sunt de acord cu tratamentul; numai bine
0
07-01-2010, ora 17:39
carmen_florenza
Nu este medic/terapeut
carmen_florenza
buna seara, as avea daca imi permiteti o intrebare...cum actioneaza flumetolul asupra epitelizarii corneei?am facut un prk acum 3 sapt la ambii ochi, dreptul s-a refacut binishor dar stangul nu mai progreseaza, medicul zice ca epiteliul e zdrentuit dar pun in continuare flumetol...exista posibilitatea ca acest preparat sa incetineasca vindecarea?
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •