keratoconus

556 comentarii 1 2 ..... 171819 Înainte ›
0
11-01-2012, ora 14:28
florinel86
Nu este medic/terapeut
florinel86
Buna iasmin7 esti din bucuresti? cum fac sa iau legatura cu tine si eu am cam acelas stadiu, vreau sa ma lamuresc cumva. Multumesc -



Buna ziua dna Blaja parca sunt-ti din bucuresti as vrea sa ma intanlesc cu baiatul dumneavoastra.
Si eu sufar de aceasta boala si nu stiu ce sa fac
0
11-01-2012, ora 16:23
blaja
Nu este medic/terapeut
blaja
Imi pare rau nu sunt din Bucuresti, sunt din Botosani. Baiatul meu purta ochelari inainte de operatie, la os avea dioptrii 4si od 8. acum nu mai poarta ochelari decat de soare.Avea si astigmatism mixt.Dupa cum am mai spus noi suntem multumiti.
Si noi am consultat mai multi medici din tara si toti ne-au recomandat inele si crosling, dar vorbind cu alte persoane care s-au operat in ungaria si avand incredere am mers acolo.Acolo am intalnit persoane din Constanta, Cluj, Arad, Craiova si mai erau persoane va dati seama ca nu iam intrebat pe fiecare de unde este dar erau si pentru operatie si cotrol la diferite luni.
0
11-01-2012, ora 16:25
blaja
Nu este medic/terapeut
blaja
Am uitat sa spun baiatul meu are 23 ani
0
11-01-2012, ora 21:12
alinnush82
Nu este medic/terapeut
alinnush82
dna blaga ne puteti spune cat a fost operatia alte cheltuieli pentru investigatii medicale
0
12-01-2012, ora 09:00
blaja
Nu este medic/terapeut
blaja
Operatia a costat 7000 eur plus 100E consultatia inainte de operatie.Celelalte celtuieli medicale inainte de operatie au fost in tara unde stiti ca preturile difera de la medic la medic.
O zi buna
0
12-01-2012, ora 15:32
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Pentru Blaja : Ne poti spune ce fel de con avea baiatul dvs ?Unde era situat acest con ?
http://www.pacificu.edu/optometry/ce/courses/15167/etiologypg2.cfm.Din ce am vorbit cu citiva colegi de suferinta de pe acest forum rezultate bune se obtin pentru un anume tip de con si as vrea sa verific acest aspect.
te rog ajuta-ma.Rezultattul baiatului mi se pare o minune.
0
12-01-2012, ora 15:43
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Poate Domnu Doctor ne poate raspunde aici. La ce tip de forma de Con se obtin rezultate spectaculoase?
0
13-01-2012, ora 10:29
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
@Ionel Daca ti-ar spune adevarul nu ar mai cistiga el bani.
0
18-01-2012, ora 19:28
valle_vali
Nu este medic/terapeut
valle_vali
revin cu date privind evolutia post operatorie a sotului
a facut implant de inele intracorneene pe 7 decembrie 2011
am fost la control la o luna si o sapt de la interventie si a vazut 3 litere pe randul de 90%
vedea 40% inainte
0
20-01-2012, ora 09:14
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Vali cum a decurs evolutia postoperatorie la inele, au fost ceva probeleme ?Este cineva operat la Arcibasev si are forma conului ca o lacrima as vrea tare mult sa i-au legatura cu o astfel de persoana.M-am uitat pe site la Arcibasev la pozele: Keratoconus Stage II/III Immediate Results si se vede o imbuntattire a topografiei a doua zi dar cu cine am mai vorbit mi-au zis ca topografia se schimba si conul revine la forma initiala dupa doua saptamini.De ce nu sunt puse topografiiile in contiunare pentru acest caz?Cine m-ar putea ajuta sa ma decid daca aceasta operatie chiar da rezultate sau este o facatura ? Va rog un sfat de la cei operati.
0
20-01-2012, ora 12:32
wolfy
Nu este medic/terapeut
wolfy
Salut,
Acum cateva zile am rasfoit o revista si surpriza, era un interviu dat de dr. Selaru care isi dadea cu parerea despre ochii.
Din acel articol am aflat ca DR.CARSTOCEA BENONE a murit in urma cu putin timp.Am numai cuvinte de lauda pentru el, el m-a disgnosticat pe mine acum vreo 8 ani cu Keratoconus, , din auzite, se spunea ca era in primii zece medici oftalmologi din Europa DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA.

Despre doamna Selaru un singur sfat : FERITI-VA DE EA, nu se pricepe la keratoconus si lasa mult de dorit ca si om.
0
20-01-2012, ora 15:23
valle_vali
Nu este medic/terapeut
valle_vali
pt IonelKeratoconus
sotul meu nu a avut nici o reactie adversa sau complicatie dupa inele
le-a tolerat imediat iar ca tratament a avut 2 sapt post op vigamox, maxidex si optive cate 4 pic pe zi din fiecare. acum mai ia doar optive (lacrimi artificiuale) si asta nu pt ca simte nevoia ci pt ca asa i le-a prescris dr
pana acum noi suntem multumiti de operatie. asteptam in februarie sa facem topografia sa vedem ce arata
0
20-01-2012, ora 22:01
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
David Rotaru m-ai putea ajuta sa imi fac o idee asupra evolutiei tale ? Cazul tau seamana cu al meu si as vrea sa vad cum arata la un an de zile dupa operatie topografia ta.
0
22-01-2012, ora 20:27
blaja
Nu este medic/terapeut
blaja
Buna seara
Ptr. Ionel keratoconus iti trimit eu topografia fiului meu cand se intoarce de la controlul de 6luni.
Toate cele bune, vorbim atunci.
0
23-01-2012, ora 09:42
cirtiuioan
Nu este medic/terapeut
cirtiuioan
Buna ziua, Ma numesc Cirtiu si revin dupa 4 luni de la primele mele comentarii. Doresc sa spun ca in luna septembrie 2011 fiul meu a fost operat la Budapesta. Suntem multumiti, vede foarte bine fara ochelari, asteptam sa vedem evolutia ochiului stang care era gradul IV. Se vad imbunatatiri pe topografii, mai ales la ochiul drept (stadiul III). In martie mergem la controlul de 6 luni. Sanatate tuturor.
0
23-01-2012, ora 10:00
lot
Nu este medic/terapeut
lot
Buna Ziua tuturor!

Si eu sufar de aceasta boala si am fost programat la dna dr Radocea Robertina (europeeye) stiti cumva mai multe detalii despre acest doctor? Va multumesc! si multa sanatate!
0
24-01-2012, ora 08:21
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Pentru cirtiuioan imi puteti spune va rog ce forma avea conul de la ochiul cu stadiul III ? Imi trimite-ti si mie -* topografiile unde se vede progresul?Va multumesc


(*modificat de admin)
0
26-01-2012, ora 09:56
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Ionel gindeste-te foarte bine la solutia Macelaru, dar dupa cum vad ai aflat de smecheria Macelaru care a pus pe site
poza cu topografia de a doua zi in care mai zice si "rezultate imediate ".Aceste rezultate imediate dispar dupa o saptamina iar la topografia de o luna se vede clar pacaleala.In cazul conului in forma de lacrima eu nu am gasit nici un caz in care umflatura sa dispara sau sa fie trimisa spre exterior.Referitor la cei care anunta pe site super rezultate gen copilul meu a aruncat ochelaru si acum conduce nu sunt argumente pentru a da 4000 de euro ptr niste taieturi care nu iti aduc nimic bun.Sunt multi bolnavi operati care nu se simt bine dupa operatie dar care s-au resemnat si care cred ca vina e a lor ( ca nu au baut suc de mere sau ca nu s-au uitat dupa gargarite pe geam ).Aceasta boala nu e o boala care o rezolva Macelaru, el iti face un ceas pe cornee si zice el ca a rezolvat keratoconusul FALS.Si inca un aspect topografiile lui nu prezinta si grosimea corneei cea ce mie imi ridica mari semne de intrebare asupra acestei operatii. El taie acolo dar nu stie care sunt grosimile corneei pe toata suprafata corneei.
0
26-01-2012, ora 12:32
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
What are you basing your claims on? Considering that earlier on you raised concerns that there is not enough information about the procedure, yet you seem to "know" so much. This is ridiculous. How can a surgeon avoid microperforations without knowing the corneal thickness. Dr. Artsybashev always measures the corneal thickness across the entire cornea before performing any operation.

Following Dr. Artsybashev's procedure the cornea will never return to the pre-operative state. Extensive research has shown that radial keratotomy may even induce a post surgical hyperopic shift over time. The "cone" continues to flatten during the recovery period.
0
26-01-2012, ora 21:51
david_rotaru
Nu este medic/terapeut
david_rotaru
Buna seara! am fost la controlul de 1 an, acum 3 zile.postez tocmai acum pt. ca am ramas fara curent electric 2 zile datorita viscolului (greu este fara electricitate).In fine, topografia arata ca zona rosie s-a mai retras putin, doctorul spune ca vindecarea merge foarte bine si ca trebuie sa vad si o imbunatatire majora a vederii pana la 2 ani...deocamdata vederea a ramas tot la 20%, ca la 3 luni dupa operatie.Dupa 2 ani, daca vederea nu s-a imbunatatit suficient, se poate face acea corectie, care insa costa, nu cum spusese Claudiu ca este gratuita...l-am intrebat personal pe dr. cat costa si mi-a spus jumatate din cat a fost operatia, asta inseamna in jur de 1500 euro.Corectia se face gratuit numai daca vindecarea corneei nu a decurs normal la 2 ani dupa operatie.Chiar dr. a spus ca scopul principal al operatiei este vindecarea keratoconusului si apoi imbunatatirea vederii...cei care nu au keratoconus central pot obtine si o imbunatatire substantiala a vederii imediat dupa operatie.
pt. IonelKeratoconus: iti trimit topografiile pe mail.
O seara buna!
0
27-01-2012, ora 14:46
cirtiuioan
Nu este medic/terapeut
cirtiuioan
pentru IonelKeratoconus, Imi pare rau ca abia acum am vazut mesajul. Voi incerca astazi sa va trimit pe mail topografiile, dar trebuie sa cer acordul fiului meu. Daca nu reusesc azi, voi incerca maine. In legatura cu conul, nu stiu sa dau un raspuns, dar il voi intreba pe fiul meu. Multa sanatate.
0
27-01-2012, ora 15:32
IonelKeratoconus
Nu este medic/terapeut
IonelKeratoconus
Ptr David Rotaru multumesc din suflet pentru topografii.
0
27-01-2012, ora 16:43
david_rotaru
Nu este medic/terapeut
david_rotaru
Cu placere.
0
28-01-2012, ora 20:57
david_rotaru
Nu este medic/terapeut
david_rotaru
Cadgjobsro, daca spuneai ca stii cateva persoane nemultumite in urma acestei operatii(care normal, dupa parerea mea, ar fi trebuit sa-si spuna nemultumirea), atunci trebuia sa stii si in ce a constat consultul dinainte de operatie si operatia in sine...daca tot vorbesti in numele lor. Dr. Arcibasev nu taie acolo dupa cum il taie pe el capul, ci iti face inainte o pahimetrie(folosind un pahimetru cu ultrasunete care este mult mai precis decat orice topograf performant, in masurarea grosimii corneei in diferite puncte) si asa stie la ce adancime sa faca fiecare incizie ca sa nu perforeze corneea.Ar trebui sa inveti cand sa vorbesti si cand sa taci, ca asa nu ai mai scrie prostii pe forum. Fii consecvent!
0
29-01-2012, ora 09:59
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
Buna ziua! De cand a inceput "razboiul" pe forum nu am mai citit niciun comentariu. As vrea sa stiu daca poarta careva lentilele revolutionare hidrogel parca, o combinatie dintre lentila dura si cea moale. Cum se tolereaza si cat timp sunt bune de purtat? Multumesc!
0
29-01-2012, ora 15:16
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Penru Dxxxxxxxxx iti doresc sa te ajute Dzeu sa faca o minune ca dupa Macelar nu a iesit nimic.20 la suta vedere dupa un an de regenerare activa inselatorie pe fata, dar daca tu esti multumit e bine, macar tu nu zici ca vezi ca vulturul.
Stai linistit ca nu esti nici primul nici ultimul care a fost inselat.Sunt oameni care au facut credite ptr acest individ.

"doctorul spune ca vindecarea merge foarte bine si ca trebuie sa vad si o imbunatatire majora a vederii pana la 2 ani...deocamdata vederea a ramas tot la 20%, "
SUNA FRUMOS ASTA E MINCIUNA CLASICA

"Chiar dr. a spus ca scopul principal al operatiei este vindecarea keratoconusului " asta le zice la cei care au facut doi ani si vad mai prost ca inainte Cica Keratoconusul e vindecat.VRAJA
0
29-01-2012, ora 19:01
david_rotaru
Nu este medic/terapeut
david_rotaru
pt. cadjobsro: atat timp cat nu mai sunt nevoit sa fac transplant de cornee la ochiul stang eu sunt multumit.nu consider ca am fost inselat atat timp cat sunt mai bine fata de cum am fost, lucru confirmat si de medicii din Romania.Spune-mi tu o metoda mai buna prin care se trateaza aceasta boala, in afara de crosslinking care e apa de ploaie si transplant de cornee care prezinta foarte multe riscuri.Multumesc lui D-zeu ca inca mai vad sa ma descurc, ca sunt oameni care nu vad deloc.Sanatate maxima!
0
29-01-2012, ora 23:04
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
I was hoping that Cadgjobsro would enter with me into a friendly scientific discussion about keratoconus. Instead he has been extremely rude and condescending. He has not disclosed his profession or name and continues to hide.

Cadgjobsro has never been to the clinic in Hungary, yet believes he 'knows' exactly what Dr. Artsybashev discusses with patients prior to surgery. Cadgjobsro has also apparently never heard of conditions other than keratoconus such as myopia, amblyopia, astigmatism, etc. that may affect the results of treatment for a keratoconus patient. Cadgjobsro believes that if a patient does not see 100% after a surgery, the surgery is not a success. Improving from 1% to 30% sans correction is a 3, 000% difference.

Once again, Dr. Artsybashev provides no guarantee that vision will be 100% following surgery. He only guarantees to work his hardest to correct your vision as much as possible while focusing on stopping the progression of your keratoconus. I have not personally seen any cases where uncorrected vision did not improve following the procedure.

From now on I will not respond to ridiculous comments by Cadgjobsro as it is impossible to have a normal discussion with such a demeaning, rude, and clearly unintelligent individual. Instead of offering scientific arguments he resorts to name calling and false accusations.
0
30-01-2012, ora 08:58
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Pentru David : Eu personal iti respect punctul de vedere si modul cum ai relatat cazul tau si crede-ma ca ai ajutat oameni sa ia o decizie privitor la aceasta operatie ( sa fuga de macelar ).
Eu sunt de parere ca aceasta metoda are o doza mare de nimereala in ea si ma bazez pe faptul ca acest personaj cu ajutorul lui Pluto ( mare medic si asta ) nu au fost in stare sa publice nici macar un singur document medical credibil cu rezultatetele super operatiei lor.Una e sa pictezi pe pereti si alta e sa tai corneea oamenilor pe 4000 euro.

Si Pluto asta sa mai treaca pe la scoala ca nu prea inteleg matematica din spatele acestei afirmatii:
"Improving from 1% to 30% sans correction is a 3, 000% difference."

"He only guarantees to work his hardest to correct your vision as much as possible while focusing on stopping the progression of your keratoconus." Pluto cum stopeaza el progresia bolii cu taieturile lui cind toata lumea medicala cerceteaza baga o multime de bani in technici inovatoare ptr stoparea keratoconusului si imbunatatirea acuitattii vizuale si pictorul cu trusa lui de cutite opreste keratoconusul.De ce nu te duci tu in America sa le faci la aia KR metoda Arci, erai inchis ptr malpraxis dupa trei luni.

Da Arci banii inapoi daca se dovedeste ca dupa operatia lui boala a trecut mai departe in hydrops ?
0
30-01-2012, ora 10:41
wolfy
Nu este medic/terapeut
wolfy
David_rotaru, eu unul te inteleg, daca cadgjobsro ar avea vederea de 1% si ar fi obtinut o imbunatatire pana la 30%, (Pluto nu stie prea multa matematica, de la 1 la 30 este o operatie simpla, vederea ta s-a imbunatatit de 30 de ori) sunt sigur ca ar fi fost si el, cat de cat, multumit.
Am si eu o intrebare care intereseaza pe mai multa lume, in legatura cu o noua interventie chirurgicala la doi ani: oare ce inseamna ca "vindecarea corneei nu a decurs normal la 2 ani dupa operatie"?? adica nu s-au vindecat bine taieturile sau nu s-a vindecat keratoconusul??? 1500 E inseamna destul de mult..
in acelasi timp mai am inca o intrebare dupa a doua operatie urmeaza inca o perioada de doi ani de recuperare sau este o corectie mai simpla care se vindeca mai repede??

multumesc.
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
556 comentarii 1 2 ..... 171819 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Corneea dezvoltată din propriile celule ar putea fi o soluție la deficiențele de vedere
  • Modificările de la nivelul globului ocular ar putea prezice declinul cognitiv?
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Implantarea de nou țesut corneean restabilește vederea în keratoconusul avansat
  •